Recenze

Varhaník z mrtvé vesnice

Ponořte se do poutavého vyprávění VARHANÍK Z MRTVÉ VESNICE, které se odehrává v padesátých a šedesátých letech na Karvinsku. Jaká je hodnota pomoci druhému a jaká je nakonec její cena?

Název: Varhaník z mrtvé vesnice
Autor: Danuta Chlupová
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240

Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů, a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Varhaník z mrtvé vesnice sbírá hned několik závažných témat z nelehkého období naší země. Jeho zrak se zaměřuje na historii usazenou do česko–polského pohraničí a poutavě vypráví o osudech obyčejných lidí. Karvinsko, které je úzce spjato s těžbou uhlí, se do příběhu otiskuje pevnou a nesmazatelnou stopou.

Příběh vyprávěný er-formou je zasazen do smyšlené obce Dvory, ale klidně by tato vesnice mohla existovat. Autorka do ní i osudů jejich obyvatel vtiskla kus reálné historie. Ať už se jedná o opuštění domovů kvůli těžbě uhlí či zpolitizované procesy nebo náboženské perzekuce, minulost na vás doléhá s intenzitou i emocemi.

Někteří se po letech ptali Adama Szyndera, zda den, kdy se jeho otec vrátil domů z vězení, byl nejšťastnějším v jeho životě.
Nechával ty dotazy bez odpovědi. Jistě, snažil se ten den cítit šťastně, ale otec se pro něj stal po desetileté nepřítomnosti cizím člověkem. Dospívající chlapec si nedokázal představit, že odteď bude každý den potkávat toho muže v kuchyni a podávat si s ním dveře do koupelny. Navíc brzy zjistil, že táta se s sice fyzicky vrátil, ale jeho mysl uvízla někde napůl cesty mezi věznicí a domovem. To vše dohromady způsobilo, že radost z jeho návratu měla hořkou pachuť.

Už předchozí autorčina kniha Jizva se mi líbila a musím říct, že Varhaník z mrtvé vesnice je ještě o fous lepší. Danuta Chlupová zůstala věrná svému kraji a vyslala do světa další poutavý román, který svojí čtivostí a naléhavostí dokáže zaujmout. Mám ráda její styl psaní, který se sice nerozprostírá do široka ani nehýří pestrými popisy, ale dokáže cíleně uhodit hřebík na hlavičku a zarazit ho silou, kterou nikdo nevytáhne. Její stručnost a přímý směr dějového toku dodává příběhu syrovost i naléhavost a kratší kapitoly tento pocit ještě více umocňují.

Okamžiky dojetí se v příběhu také najdou. Autorka se pouští do vod emocí bez obav, ale žádnou velkou bouři pocitů nečekejte. Vyprávění plyne svým specifickým tempem, které je svižné a velmi záživné, ale hlubší ponoření do bezedné studny citů se nekoná. Na jednu stranu je to trochu škoda, protože si myslím, že právě tento prvek chybí k dokonalému zpracování příběhu, ale na druhou stranu se to vlastně čte velmi dobře a tato absence emocí nijak čtenáře nevyrušuje při zažití poutavého vyprávění.

Její postavy vycházejí ze života a čtenář se s nimi rychle ztotožní. Mají své chyby i přednosti a dokáží se pod tíhou hroutit i odrazit se ode dna. Velmi zajímavou postavou v románu je malý chlapec s Aspergerovým syndromem, jež dává možnost nahlédnout do vnímání tohoto onemocnění v 60. letech 20. století a čtení to bylo věru pozoruhodné.

Román Varhaník z mrtvé vesnice se mi líbil a určitě ani další knihu této autorky si nenechám ujít. Pokud máte v oblibě nelehké osudy obyčejných lidí spjatých s historií naší země, pak se směle pusťte do čtení a nechte na sebe působit tento poutavý příběh odvyprávěný svižnou a živou formou.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další zajímavý příběh z česko-polského pohraničí děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Varhaník z mrtvé vesnice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *