Recenze

Jizva

Pestrý děj románu JIZVA vás přenese do roku 1944 a nastíní vám pozadí životické tragédie. Hrdinové tohoto románu jsou fiktivní postavy, avšak válečné události jsou prezentovány v souladu s historickými fakty. Soukromá tajemství mohou změnit osud celého společenství…

Název: Jizva

Autor: Danuta Chlupová

Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad

Rok vydání: 2021

Počet stran: 232

Čtyřicetiletá Katarzyně (Katka) celý svůj život žije v Polsku a teď má před sebou nelehký úkol. Její firma ji poslala otevřít novou pobočku v Ostravě a ona neumí ani slovo česky. Naštěstí zaměstná studenta historie Martina, který je k nezaplacení. Právě od něho se dozvídá první informace o tragické historii blízké vesnice Životice. Ne náhodou si vzpomene na svoji devadesátiletou tchyni, jejíž kořeny sahají do Česka. Rozjíždějí s Martinem své soukromé pátrání a vypadá to, že nacistický masakr se opravdu blízce dotýká její rodiny. Osudové následky na sebe nenechají dlouho čekat…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Jizva je poutavým vyprávěním o životické tragédii a přidružené rodinné tajemství vás bude napínat až do samého konce knihy. Historické události ve vesnice Životice vám znova připomenou nacistickou zrůdnost i každodenní život jejich obyvatel sevřených 2. světovou válkou.

Příběh je napsán ve dvou dějových liniích. První je vyprávěna ich-formou a zavede vás do současnosti. Její hlavní postavou je Katka a jejíma očima sledujete nejen pátrání kolem tajemství tchyně, ale nahlédnete i do její rozporuplné mysli, v které se střídají pocity prozření, odtažitosti i odpuštění. S druhou dějovou linií se ocitnete v roce 1944. Je vyprávěna er-formou a situována je do česko-polského pohraničí do vesnice Životice a blízkého okolí. Hrdinkou vyprávění se stává mladá dívka Marta společně s místními obyvateli. Přenesete se do nacistického období a budete krůček po krůčku sledovat události, jež předcházely životické tragédii.

Marta se třásla tak, že se nebyla schopna doplazit k židli, na níž by si sedla. V předsíni se svezla na podlahu. Srdce ji tlouklo jak splašené. Když se konečně uklidnilo, opět uslyšela křik a po několika vteřinách výstřel.
„Ten dům patří ševci, který má volkslistu. Vůbec jsme sem neměli chodit,“ řekl Sattler. Co to mělo znamenat? Střílejí snad ty, kteří nemají volkslistu?
Chodí po celé vesnici? Zastřelili Franka? Opět se roztřásla jako osika.
Smrt byla náhle na dosah. Už nejen na daleké frontě, kde zahynul Erik, ale v její rodné vsi. Kolik bylo těch výstřelů? A co znamenaly? Ze všech stran na ni útočily otázky, kterým nebylo konce.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Danuta Chlupová je novinářka a spisovatelka. Narodila se v roce 1968 v Českém Těšíně a patří k místní polské národnostní menšině. Román Jizva (Blizna) vydala v roce 2017 polsky v Gdyni a získala za něj ocenění Debut roku. V polštině vyšly také další dva její romány Trzecia terapia (Třetí terapie, 2019) a Organista z martwej wsi (Varhaník z mrtvé vesnice, 2020). Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí. (zdroj: Albatrosmedia)

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Autorka Danuta Chlupová píše živým stylem, který vás připoutá k pestrému ději. Přestože její psaná forma nevyvolává gejzír emocí a dojetí, příběh se vám zakousne pod kůži a vy s nedočkavostí obracíte stránky v knize, abyste konečně dospěli k rozuzlení celého tajemství. Hlavním tématem je bezesporu životická tragédie. Na podkladech historických faktů autorka vystavěla s fiktivními postavami rozmanitý příběh, který vám tuto tragédii přiblíží. Dějové zvraty, vztahové propletence i mezilidské vztahy jsou nedílnou součástí a přidávají celému románu na zrychleném tempu.

Román Jizva připomíná čtenářům tragickou historickou událost, na jejichž podkladech je vystavěn atraktivní děj, v kterém vás čeká dostatek napětí, lásky, nenávisti i porozumění. Poutavé vyprávění o osudech místních obyvatel i tajemství, po kterém pátrá Katarzyna je se vkusem i citem zachyceno a bez zbytečných odboček v ději dává čtenářům ucelený obraz rozmanitého příběhu. Já byla velmi spokojena, a i když jsem možná čekala větší „doják“, zklamaná jsem rozhodně nebyla.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za historický návrat do 2. světové války, kde se odehrává napínavý příběh, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Jizva pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] předchozí autorčina kniha Jizva se mi líbila a musím říct, že Varhaník z mrtvé vesnice je ještě o fous lepší. Danuta […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *