Recenze

Lidská trofej

Vydejte se s investigativní novinářkou Casey do libyjské pouště a odkryjte krutou pravdu, při které umírají lidé. Někdo tu provozuje lidskou safari a cílem jsou uprchlické tábory. Znepokojující thriller, který vás zatáhne až do těch nejvyšších politických míst, nese název LIDSKÁ TROFEJ a vydalo ho nakladatelství Motto – Albatrosmedia.

Název: Lidská trofej

Autor: Holly Watt

Nakladatelství: MottoAlbatrosmedia

Rok vydání: 2021

Počet stran: 368

Casey Benedictová je investigativní novinářka deníku Post a ve své práci je opravdu dobrá. Podařilo se jí proniknout do života několika mocným lidem i vysoce postaveným politikům a odhalením jejich „leváren“ tak vyvolat nejeden skandál. Společně s kolegyní a kamarádkou Mirandou neúnavně hledají další velký příběh a je jim jedno, kde ho objeví. Na nebezpečí ani nedostatek sil si nestěžují. Obě jsou tak trochu herečky. Musí umět zahrát jakoukoliv roli, aby se dostaly k požadovaným informacím, a jejich síť kontaktů obsahuje i jeden noční klub, kde Casey náhodně vyslechne pár vět týkající se smrti mladého bohatého Brita. Musel zemřít, protože znal děsivé tajemství. Smrtonosné tajemství o „lidském safari“. Kdosi vozí „zákazníky“ do libyjské pouště, kde si mohou zastřílet na lidské terče v uprchlickém táboře. Casey na cestě do Afriky doprovází vojenský veterán Ed a společně tak rozplétají kořeny zločinu, které vedou až do těch nejvyšších politických míst.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Zneklidňující thriller Lidská trofej je napínavým příběhem, který vás seznámí se zákoutím novinařiny opravdu dokonale. Nebezpečné pátrání kolem „lidských cílů“ vám odkryje nejtemnější zákoutí lidské mysli a zatáhne vás do případu, ve kterém půjde o život. Přízrak smrti rozprostře svůj temný plášť nad sympatickou dvojicí pátrající po pravdě, která je zavede na cestu do pekla.

Příběh vyprávěný er-formou vás hned od začátku hodí do nového případu hlavní hrdinky. Chvíli sice trvá, než se zorientujete v nevšedním knižním prostoru samotné autorky a množství postav vám to ještě o něco více znesnadní, ale později začnou vyplouvat na povrch důležité okamžiky a zásadní indicie pro celý příběh a vaše pozornost se plně upne na děj. Postupem času, s příjezdem do Afriky, se tempo začne zvyšovat a odkrývání pravdy se už nese na vlnách napětí a emočního vzrušení až do gradujícího finále.

„Zjistěte, kdo jsou ti chlapi na fotografiích. Promyslete to. Celou tu věc promyslete. Není tolik míst, kde můžete někoho zabít, aniž by si toho někdo všiml.“
„Víme, že lidi jezdí do Thajska znásilňovat čtyřleté děti,“ upozornila Casey.
„A všichni víme, co dalšího se dá najít na internetu,“ dodala Miranda. Miranda na internetu jako jedenáctiletá jednu pózovala a podobné zprávy ji dodnes budily v noci.
„Vzpomínám si, že se o těchhle věcech mluvilo za války v Jugoslávii. Ostřelovací ulička. V Sarajevu, nahoře u srbských boháčů,“ pokrčil Dash rameny.
„Říkala jsi, že jeden z nich zněl, jako by to neschvaloval?“ pročítala si MIranda poznámky. Casey sepsala všechny detaily ještě dřív, než vůbec vyšla z klubu. „Říkal, že je to šílené. Ten Američan.“
„Takhle by se dalo dostat dovnitř, „ pokračoval Dash. „Ale buď opatrná. Myslím to vážně. Mrtví reportéři jsou k posrání.“

Autorka Holly Watt je britská novinářka a na knize je to patrné. Ačkoli její snaha o románovou formu nese své úspěchy, nevyvaruje se jisté stručnosti informativního charakteru, jímž je čtenář, hlavně na začátku, téměř zahlcen. Rozvětvených popisů ani barvitých charakteristik se zde nedočkáte. Plynulost příběhu je tak trochu kostrbatější, ale pokud si na tento její ryze novinářský styl zvyknete, podaří se vám ponořit do příběhu, který vás strhne svoji vystavěnou zápletkou a nebezpečím, které prostupuje z příběhu. V jejím podání je práce novinářky plná hereckých představení, přetvářky, vytváření reálných iluzí a lží. Díky tomu se dostává k potřebným informacím, jenž odkrývají krutou pravdu.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Holly Wattzdroj

Holly Watt – je britská novinářka a spisovatelka, která svou kariéru zahájila v týdeníku Sunday Times. V dalších letech přispívala také do listů Daily Telegraph, Guardian a Washington Post, na jejichž stránkách se zabývala těmi nejzávažnějšími politickými kauzami. Specializuje se na dění v Afghánistánu, Bangladéši, Libyi, Jordánsku a Libanonu. V roce 2019 debutovala znepokojivým thrillerem Lidská trofej (To the Lions), který byl v prestižním žebříčku CWA Ian Fleming Steel Dagger vyhlášen jako nejlepší thriller roku. Jeho hrdinka, investigativní novinářka Casey Benedictová, se objevuje i v autorčině nejnovější knize The Dead Line (2020).

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Autorka vám představí nejtemnější zákoutí lidské mysli, kde představy a zlověstné touhy nabývají reálných kontur. Lovení lidských cílů není sice v knižním podání čerstvým námětem, ale přidanou hodnotu knize dodává pohled skutečné novinářky na případ i jemně nahozená romantická linka. Lehké politikaření v příběhu není nijak složitým „oříškem“ a celkem snadno se v něm budete orientovat.

I přes rozpačitý začátek se nakonec z knihy „vyloupnul“ velmi slušný thriller, který zaujme svoji znepokojující zápletkou a novinářskou řeholí. Pokud máte rádi temné tajemství, jehož kořeny prorůstají do politických kruhů a napětí, které se ukrývá v nebezpečné libyjské poušti, pak sáhněte po thrilleru Lidská trofejnakladatelství MottoAlbatrosmedia.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nahlédnutí do práce investigativní novinářky, které se sebou nese přízrak smrti, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Lidská trofej pořídit.

Autor: Veronika Es.

Knihou můžete listovat zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *