Recenze

S láskou, Lukov

Co všichni s tou Marianou Zapaty pořád mají? Opravdu je to tak výjimečná autorka YA románů? Pochvalné ódy na její knihy se na mě valily ze všech stran, tudíž jsem neodolala ani já a vrhla se na její novinku S LÁSKOU, LUKOV, kterou vydalo nakladatelství Fragment – Albatrosmedia a teď po přečtení to spolu máme asi takhle ⬇ ⬇ ⬇  😉 .

Název: S láskou, Lukov

Autor: Mariana Zapata

Nakladatelství: Fragment Albatrosmedia

Rok vydání: 2021

Počet stran: 472

Šestadvacetiletá Jasmine Santosová miluje krasobruslení. Ne, to je slabé slovo, Jasmine se s bruslemi na nohou snad už narodila a od dětství všechen svůj čas trávila na ledové ploše. V juniorech byla úspěšnou závodnicí, ale přechod do dospělých soutěží ji nevyšel tak, jak by si představovala. Před čtyřmi lety přešla ze sólového ježdění na sportovní dvojice, ale její poslední partner ji nechal ze dne na den na holičkách. Všichni ji už cpou do trenérské činnosti, ale Jasmine se ještě necítí na to, aby všechny ty roky dřiny najednou zahodila. Nabídka, která ji přijde od světově uznávaného Ivana Lukova, který vyhrál kde co, je hodně lákavá, jenomže Lukov je arogantní idiot par excelence. Sice je to brácha její nejlepší kamarádky, ale od začátku se vzájemně provokují a nesnášejí. Jak s tímhle omezencem můžou být krasobruslařský pár? Krasobruslení je hlavně o důvěře a mezi nimi je důvěra na bodě nula, spíš pod bodem mrazu. Dokáží se přenést přes své osobní antipatie? Jejich partnerství je plné hádek a studené jako led. Nebo že by přece jenom ledy začaly tát? 😉

„Jen máločeho člověk v životě litoval víc než toho, co nikdy nezkusil.“

Veleúspěšná autorka knih pro mladé Mariana Zapaty přichází s další svoji knižní novinkou a tentokrát děj své knihy zasadila do krasobruslařského prostředí. Román S láskou, Lukov je romantickou jízdou s ostře nabroušenými hrany vzájemných hádek a magické přitažlivosti.

Vyprávění v ich-formě obstarává hlavní postava příběhu Jasmine. Jejím pohledem vnímáte nejen všechny postavy příběhu, ale hlavně dokonale poznáte její nejtajnější sny a touhy i vnitřní rozpolcenost. Lukov před vámi zůstane skryt ve stínu určitého tajemna a dokonale ho poznat, se vám tak úplně nepodaří. Stejně jako je nečitelný pro Jasmine, i pro vás zůstane hádankou, jejíž řešení vás bude neodolatelně lákat. Začátek knihy jede v duchu vzájemného oťukávání a zkoušení pevnosti ledové trpělivosti neboli kdo z koho. Vytočí svými narážky a pošťuchováním Lukov Jasmine nebo větší dryáčnice je prostořeká krasobruslařka? Postupem času na sobě vzájemně objevují i jiné charakterové kreace než nenávist a nesnášenlivost a děj začne nabírat na tempu, v kterém se hladce dokloužete až k emocionálnímu závěru.

zdroj fota

Celý příběh je postaven na „hate love“ romanci (od nenávisti k lásce) a v tomto řemesle je Mariana Zapaty opravdovým přeborníkem. Dokáže své čtenáře udržet po celu dobu ve vzrušujícím očekávání s jiskřivým podtextem a její vystavěné dialogy srší humorem a nabitou zneklidňující energií. Ostří jejich slov je nabroušeno na maximum a neustálé změny i slovní špičkování v ději vás bude bavit až do samého závěru.

Ve tváři mu cuknul sval.
„Já ti plus minus důvěřuju,“ dodala jsem a v krku mě lechtalo slovo lež, lež, lež. „Jen nejsem zvyklá na tvůj úchop, to je celý.“ A taky bylo dost těžké důvěřovat někomu, koho už celé roky tituluju debil nebo hajzl, ale…
Ivan si špičkou jazyka přejel zevnitř po tváři a přimhouřil ledově modré oči. To musel pořád vypadat tak zatraceně dokonale? „Ty fakt neumíš lhát, víš to?“
„To ty neumíš lhát,“ odsekla jsem dřív, než jsem si to stihla rozmyslet. Ivan zavrtěl hlavou a já si všimla, že ani jeden z uhlově černých vlasů na jeho hlavě se nepohnul. „Říkala jsi, že uděláš všechno, co bude potřeba, abychom vyhráli, ne?“ Pomalu jsem přikývla.
Ivan povytáhl obočí. „No a já ti teď říkám, co je špatně, abys to mohla napravit.“
Boha jeho. „Trénujeme spolu jeden den. A já ti už řekla, co je špatně. Máš divnou ruku.“
„To teda nemám.“
„Ale jo,“ hádala jsem se.
Ivan zamrkal. „Doteď si žádná nestěžovala.“ Taky jsem zamrkala. „Žádná na to nejspíš neměla koule,“ řekla jsem.

Autorka do hlavní role vypravěčky obsadila Jasmine, dívku bez bázně a hany alias držkatou sympaťačku 😉 , která má navenek všechno na háku, ale uvnitř je hromádkou nejistoty a pochybností. Navíc ji Mariana Zapata nadělila opravdu výjimečnou, neobvyklou rodinu (bratr homosexuál, matka na „zajíčky“). Právě popsané rodinné vztahy jsou dochucovadlem celého příběhu a společně s místy nekorektním humorem (ten já ráda 😉 ) a vystavěným dějem daly vzniknout skvělému knižnímu počinu z pera uznávané autorky.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Mariana Zapata – zdroj

Mariana Zapata je bestsellerovou autorkou New York Times a USA Today a v roce 2016 dosáhla sedmého místa na žebříčku nejprodávanějších autorů na Amazonu. Její knížky jsou plné romantiky, ale také ostrého humoru a silných slov. Své první literární pokusy spáchala už v dětství a na internetu dodnes někde existuje stránka s její boy band fanfiction. Mariana žije v malém městečku jménem Pagosa Springs v Coloradu se svým manželem a nejlepším přítelem Chrisem Letchfordem a jejich dvěma dogami, Dorianem a Kaiserem. Když nepředstírá, že píše, čte si sci-fi, steam punk nebo historické romance.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Mariana Zapata zasadila svůj nejnovější román do atraktivního prostředí. Krasobruslařské zázemí vás bude doprovázet po celou dobu čtení a vy tak poznáte pozitiva i odvrácenou tvář sportovního odvětví, jež na první pohled vypadá velkolepě a úchvatně, ale málokdo si dokáže představit nikdy nekončící dřinu a odříkání, které za tímto okouzlujícím sportem stojí.

Autorka píše svěžím, poutavým stylem, který vás okamžitě vtáhne do svého děje. Nezapomněla ani na závažnější společenské téma i vztahové rodinné propletence a já osobně bych možná ještě přihodila trochu více romantiky.

Co říct na závěr? Už po pár přečtených stránkách jsem byla chycena a ano, už chápu, cože to na té Marianě Zapaty všichni mají. I já se přidávám do houfu nadšených fanoušků a jdu se poohlédnout po jejich dalších románech. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za romantický zážitek prošpikovaný humorem a vzrušením děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu S láskou, Lukov pořídit.

Autor: Veronika Es.

Knihou můžete listovat zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] autorčin román S láskou, Lukov se mi líbil o něco víc, ale ani tady nebudete ochuzeni o romantiku a komplikovaný vztah. Pro […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *