Recenze

Údolí snů

O nových začátcích, lásce i nenávisti vypráví román ÚDOLÍ SNŮ. Pokud máte náladu na nenáročnou oddechovku, v které se stále něco děje a hlavní hrdinka má plné ruce práce se svým novým domovem, pak směle sáhněte po tomto čtivém příběhu.

Název: Údolí snů
Autor: Anna Jacobsová
Překlad: Klára Kolinská
Nakladatelství: GradaCosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Píše se rok 1935. Bella Porterová živoří v područí vypočítavého bratrance Thomase. Když se na ni usměje štěstí a nečekaně zdědí dům v Lancashiru,⁠ snaží se ji příbuzný o majetek bezostyšně připravit. Ona se mu ale vzepře a najde odvahu se osamostatnit. Není to však vůbec snadné. Starý dům stojí v chudé čtvrti a podvodný správce Welch ho celý pronajal jako byty. Hodní lidé pomáhají Belle postavit se na vlastní nohy a její sebevědomí pomalu roste. A když potká Ryana, začíná dokonce doufat, že by snad mohla mít i rodinu, o jaké vždycky snila. Jenže ani Thomas, ani Welch se s tím, že by jim kdokoli – natož žena – odporoval, nehodlají jen tak smířit. V sázce je nejen Bellino nově nalezené štěstí, ale i holý život. Podaří se jí uhájit své právo na spokojenost a dosáhne konečně svého snu?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Údolí snů je příběhem, v kterém se začínají plnit životní plány a nový domov je pro mladou ženu začátkem, v němž se konečně odlepí ode dna smolného života a začne věřit na dobré lidi a možná i na lásku. Pospolitost, přátelství i odvaha jít si za svým snem jsou hlavními rysy tohoto čtivého románu.

Příběh je vyprávěn er-formou a po celou dobu sledujete osud hlavní postavy Belly. Její životní změna se odehrává nejen navenek, ale hlavně v jejím nitru, v kterém se učí stát pevně na nohách, být sebevědomá a neochvějně jít vstříc novým zážitkům. A právě zděděný domek ji všechno nabídne vrchovatou měrou a možná ještě o trochu víc.

„… najednou se cítila naprosto vyčerpaná, a tak jen seděla a poslouchala rozhovor svých společnic. Byl to velmi dlouhý den.
Doufala, že až se ve svém novém domově trochu zabydlí, najde si pár nových přátel, možná i mezi těmito ženami. Bylo toho tolik, do čeho se chtěla pustit, a nebyly to jen velké plány jako vybudovat si vlastní domov, ale i zdánlivé maličkosti jako možnost zajít si do biografu, kdykoli dostane chuť podívat se na nějaký nový film.“

Autorka píše velmi čtivě a živým stylem, který vás zaujme. Její příběh se vám odvíjí před očima a vy se zvědavostí vyhlížíte další osudy hlavní hrdinky. A tady se opravdu pořád něco děje. Ani chvilku nemáte na vydechnutí, protože A. Jacobsová posílá svoji Bellu do svízelných situací, na práh k novým přátelům i do náruče urostlého muže. Velké množství zápletek vás udržuje po celou dobu ve střehu a hlavní dějová linka, která na sebe namotává další atraktivní odnože, vás zlehka vede do náruče křehkého dojetí.

Příběh má skvěle našlápnuto stát se emočním a čtivým trhákem, který budete doslova hltat. Začátek tak na mě beze zbytku působil a já se těšila na výživné vyprávění, do kterého se ponořím a budu plout na jedné lodi s postavami, které jsou hned od počátku jasně vyhraněné a svojí pestrostí naznačují směr toku. Pozvolna, jak pokračujete ve čtení, se do vás dostává neodbytný pocit jakéhosi „sluníčkového komplexu“, který všechny knižní zvraty a zápletky (a je jich opravdu dostatek) posílá do krajiny věčné pozitivity. Zloduši jsou po zásluze potrestáni (a to téměř okamžitě), oškliví lidé se napraví, všichni jsou strašně přátelští, a ačkoli vás vůbec neznají, hned pochopí, jaká jste dobrá duše. Co si budeme povídat, takhle to v životě asi nechodí, že? 😉 Je to velká škoda, že příběh sebou na bedrech táhne nereálný pohádkový stín, protože jinak by jistě stoupal po žebříčku bestsellerů.

Pokud máte rádi nenáročné příběhy, v kterých přátelství, láska i odvaha jsou hybnou silou vyprávění, pak směle sáhněte po románu Údolí snů. Mně se příběh i přes „sluníčkové pojetí“ líbil a všem, kteří si potřebují „odfrknout“ od všedních starostí tento nenáročný příběh doporučuji.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za akcemi nabitý román děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Údolí snů pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *