Recenze

Čajovna v Tokiu

Další z Romantických útěků Julie Caplinové nás vezme do Japonska. A musím říct, že tahle ČAJOVNA V TOKIU si mě získala celým srdcem. ?Spojení východní filozofie s romantikou zafungovalo na plné čáře a vy se noříte do příběhu, který vám ukáže jedinečnost země vycházejícího slunce.

Název: Čajovna v Tokiu

Autor: Julie Caplinová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 328

Osmadvacetiletá Fiona se živí jako bloggerka a influencer. Její největší předností jsou krásné fotografie, jenž ji zdobí blog a které kdysi měla možnost studovat u světoznámého fotografa celebrit. Ale kurz neskončil úplně sťastně a od té doby se na Fionu hroutí jeden průšvih za druhým. Až teprve teď to vypadá, že se na ni usmálo štěstí. Vyhrála soutěž o čtrnáctidenní cestu do Tokia, kde se ji bude věnovat fotografický mentor a navíc má přislíbenou výstavu v Londýně, na které ukáže své fotky z cest po východní zemi. Její nadšení je ale hned na letišti rozmetáno na kusy, když v mentorovi pozná svého někdejšího učitele Gabea, který ji převrátil život vzhůru nohama. Společně strávený čas je plný nedorozumění a odtažitosti, ale naštěstí Fiona bydlí u Kobašiových a představitelky tří generací téhle rodiny jsou neskutečně milé a vnímavé ženy. Díky nim poznává Fiona všechny taje a umění východní filozofie, ale také samu sebe. Mezitím i vztah mezi ní a Gabem nabírá jiný směr než na začátku a vypadá to, že Fiona opět spadla do osidel lásky. Možná to tentokrát dopadne lépe. Nebo že by se mýlila?

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Již šestý díl ze série Romantické útěky nám nachystala jejich autorka Julie Caplinová a opět se jedná o romantické čtivo plné lákavých chutí a vůní nejen místních lahůdek, ale i umění prožití spokojeného života. Tentokrát pozvala své čtenáře do Čajovny v Tokiu a musím říct, že, dle mého, se jedná o jeden z nejlepších dílů.

Příběh vyprávěný er-formou vás seznámí s hlavní hrdinkou Fionou, která se již mihla v knize Kavárna v Kodani. Spolu s ní objevujete kouzlo a magii východní země, která vás přivítá ve své náruči lahodným šálkem zeleného čaje i vybranými pochoutkami mořských plodů. Posedíte pod rozkvetlými sakurami ve stínu tichých chrámů, ale také se podíváte na nejrušnější místa Tokia. To vše za pečlivého dohledu romantické linky, jenž se odehrává v zaběhnutém vzorci: nesnáším tě – miluji tě.

Opět nebudete ochuzeni o místní kuchyni, tentokrát japonskou, od čajových tradičních obřadů až po kulinářské prožitky kuchařských mistrů. Spolu s ojedinělou východní filozofií tak dostanete knižní balíček potěšení a uspokojení. Japonská kultura v sobě ukrývá krásu, moudrost a vnitřní klid a vy se s ní můžete seznámit pomocí filozofií wabi sabi či kincugi, kterými je kniha prostoupena.

„Filozofie wabi sabi,“ ozvala se tiše Haruka, „ nás učí oceňovat nedokonalé nebo nedokončené věci a hledat v nich krásu. Uvědomovat si hodnotu letitých věcí, třeba staré konvice. Vážit si starých lidí. Chápat, že stáří znamená moudrost a zkušenosti.“…
… „Vážíme si starých věcí, takže je opravujeme, ale nesnažíme se předstírat, že nebyly rozbité. To je filozofie kincugi, ta oslavuje vše rozbité a vadné. Prasklina se pozlatí, protože právě díky nedokonalosti je věc jedinečná. Do vrásek ve staré tváři se vepsaly roky štěstí, smutku a snažení. Člověk si je musel zasloužit. Wabi sabi si váží nedokonalostí, protože jsou odrazem reality…“

Ojedinělá atmosféra, která obklopuje všechny knihy Julie Caplinové, je v této knize jednou z nejmarkantnějších. Tady se vám vnitřní klid a krása okamžiku vnoří do vašeho Já a vy se necháváte pohltit malebnou a pozitivní náladou celé knihy. Filozofické polemiky a životní moudra vámi prostupují po celou dobu a mě osobně zaujala právě tato vystavěná atmosféra a nadstavba kolem ústřední dvojice víc, než samotný romantický příběh. Ten není sice nijak náročný, ale také se nejedná o pošetilé vyprávění. Tím, jak se nám ve víru japonských tradic mění hlavní představitelé před očima, dodává ústřední dvojice romanci další přidanou hodnotu.

 „Co kdybych nepřišla?“
„Pak bych přišel já za tebou, ale věděl jsem, že se objevíš.“
„Jak to?“
„Protože se stavíš k životu čelem. Snažíš se bez ohledu na to, jak je to těžké. Zkoušíš nové věci. I když si o sobě nemyslíš, že jsi statečná, umíš riskovat. Jsi moje Kincugi, zlaté lepidlo, které zahojilo duši jednoho vyčerpaného, cynického idiota…“

Tato návštěva v Japonsku mě nadchla a další čtivý zářez do pažby svých knižních titulů si může Julie Caplinová na můj vrub zase připsat. Pokud máte rádi romantické příběhy zasazené do cizokrajných zemí, kde poznáte místní mentalitu i zvyky a nasajete atmosféru spolu s pradávnou moudrostí, pak neváhejte a sáhněte po knize Čajovna v Tokiu. Doporučuji!!! A já se jdu těšit na další díl této úchvatné série, který nás tentokrát zavane do Švýcarska. 😉

Hodnocení: 100 %

Za velmi poučnou a inspirativní návštěvu v Japonsku děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jichž stránkách si můžete knihu Čajovna v Tokiu pořídit.

Autor: Veronika Es.

zdroj

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *