Recenze

Smrtelný hřích

Severskému thrilleru SMRTELNÝ HŘÍCH dominuje temná a ponurá atmosféra. Odlehlý ostrov u pobřeží Švédska je svědkem několika brutálně ubodaných obětí a dvě osobité vyšetřovatelky mají plné ruce práce, aby odhalily bestiální řádění neznámého pachatele, jehož trpělivost právě přetekla…

Název: Smrtelný hřích

Autor: Maria Grundová

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 344

Komisařka Sanna Berlingová je povolána k případu utonulé čtrnáctileté dívky. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu. Den poté je ale nalezena ve svém domě bohatá majitelka antikvariátu, jejíž tělo je zohyzděno několika bodnými ranami a na krku má dva řezy znázorňující kříž. Na první pohled to vypadá, že oba případy spolu absolutně nesouvisí, ale čím víc se Sanny společně se svoji novou parťačkou Eir Pedersenovou ponořují do vyšetřování, tím víc se nitky propojují a ukazují na událost, která se kdysi odehrála na dětském táboře. Další vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a tajemství, jenž se ukrývá na staré fotografii, kde je vyobrazena skupinka dětí ve zvířecích maskách, čeká na své odhalení a pomstychtivou spravedlnost.

„… v katolictví se dříve zvířata používala jako symboly. Jako ve spoustě jiných náboženství.“
„Symboly čeho?“
„Hříchů. Ale jak jsem říkal…“
„Sedmi smrtelných hříchů?“
On přikývne. Sanna si ihned vybaví obraz s děti v maskách. Bylo jich sedm.
„Prase, páv, osel, pes, koza, liška a vlk?“ zeptá se.

Detektivní thriller Smrtelný hřích je příběhem starého tajemství, jenž dostihne své pachatele navzdory času i utajení. Autorka Maria Grundová za tuto knihu získala ocenění „debut roku 2020“ a rozhodně je, na co se těšit.

Příběh vyprávěný er-formou nás zavede na odlehlý ostrov u východního pobřeží Švédska a rozehraje se svým čtenářem hru plnou děsivých vražd, krveprolití i osobních příběhů hlavních představitelů. Začátek se rozjíždí v živém tempu, které si udržuje čtenářovu pozornost po celou dobu. Chronologické pátrání nás vede spletitými uličkami vyšetřování, které jsou občas hodně zašmodrchané a neprůhledné. Jako kdyby autorka chtěla nacpat do jednoho příběhu všechny své nápady a zároveň si dala za úkol čtenáře totálně zmátnout. A v některých případech se jí to opravdu daří. Občas jsem ztrácela „pátrací nit“, ale naštěstí další odkryté indicie mě znovu uvedly do obrazu.

Pro mě hlavním lákadlem nebyla až tolik dějová zápletka jako spíše postavy obou hlavních protagonistek. Obě ženy jsou originálními solitéry, které si se sebou nesou svá temná tajemství a osobní traumata. Intuitivní Sanna žije stále jednou nohou v tragické minulosti a její každodenní boj s osobními démony je neoddělitelnou součástí nejen příběhu, ale i samotného vyšetřování. Jako protipól autorka obsadila do druhé role svéráznou Eir, která nejde pro ránu a ostré slovo daleko a i jí osud nadělil rodinné trápení ovlivňující celý její život. Tyto dvě „depresivní“ postavy byly pro mě, překvapivě, osvěžujícím zjevením v moři vydávaných detektivek.

Atmosféra vyprávění kopíruje její hlavní postavy. Je stejně ponurá, depresivní i bezvýchodná a prostupuje celým příběhem. Pokud máte rádi tento temný styl, pak si zde rozhodně přijdete na své. Thriller Smrtelný hřích není detektivkou, která vás bezmezně nadchne a rozloží, ale určitě se jedná o drsnou jízdu plnou překvapení, hutné, temné atmosféry a silných hlavních postav. Severský styl z ní čiší na míle daleko, a pokud máte rádi právě tento ponurý a originální styl vyprávění, pak neváhejte a sáhněte po novince z nakladatelství Metafora. A já pevně doufám, že se dočkáme i dalšího dílu s touto nesourodou dvojicí vyšetřovatelek a mému oku rozhodně neunikne. 😉

Hodnocení: 80 %

Za temnou jízdu plnou krve a tajemství děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Smrtelný hřích pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *