Recenze

V temnotě

Probudíte se a zjistíte, že jste zavřeni v dřevěné bedně a pohřbeni zaživa. V TEMNOTĚ prožíváte čirý děs a paniku, váš boj je marný… Ledaže by se vás snažila zachránit forenzní psycholožka Zoe, která dokáže vstoupit do mysli vraha a přemýšlet jako on. Pak máte rozhodně velkou šanci, že to přežijete… možná…

Název: V temnotě

Autor: Mike Omer

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 400

Třiatřicetiletá Zoe Bentleyová má momentálně práce a starostí až nad hlavu. Stále po ní jde vrah, kterého kdysi dostala za mříže, ale momentálně má spadeno na její sestru Andreu. Ta musela celý svůj život opustit a přestěhovat se k Zoe, aby byla pod kontrolou, ale vypadá to, že se bude muset chvíli bez Zoe obejít. Zoe pracuje jako forenzní psycholožka u Útvaru analýzy chování v ústředí FBI a je převelena do Texasu k podivnému případu. Někdo rozesílá internetový odkaz na video, kde kamera snímá pohřbívání mladé ženy zaživa. Jelikož je video pojmenované ‚Experiment číslo jedna‘, je pravděpodobné, že je to pouze začátek práce sériového vraha. Zoe si se sebou bere parťáka Tatuma Graye a doufá, že případ brzo vyřeší, aby se mohla vrátit zpátky ke své sestře, kterou má teď na starosti bláznivý dědeček Tatuma – Marvin. Mezitím se na internetu objevuje další šokující video s uvězněnou ženou, které pomalu dochází vzduch…

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Další díl ze série Zoe Bentleyová nese název V temnotě a opět vás přivítají sympatičtí vyšetřovatelé a nevšední případ naplněný hrůzou a beznadějí obětí.

Příběh vyprávěný er-formou nás vede spletitými uličkami vyšetřování a největšího prostoru se samozřejmě dostává hlavní postavě celé série. Díky Zoe máte dokonalý přehled o vyšetřování. Stáváte se součástí jejího uvažování a noříte se do myšlenek i jejích polemik, kdy vy sami se ocitáte v pozici vyšetřovatele. Do dějové linky Zoe jsou vloženy vrahovy statě, jenž spadají do přítomnosti i jeho minulosti. Není jich tolik a celý děj nijak nezahlcují, spíš příjemně osvěžují a představují čtenáři odlišnou mysl, která ho bude odrazovat i fascinovat zároveň.

„… Utápějí se ve světě svých fantazií a posedlostí, které jsou složitější a složitější. Stále živější. A pak najednou nejsou schopni odolat potřebě ty představy naplnit. A začnou jednat…“

Autor svoji thrillerovou sérii postavil na dvou knižních postavách, jenž si zamilujete na první pohled. Silné povahové rysy obou protagonistů jsou pro čtenáře lákavou drogou, která je neodolatelně přitahuje. Rádi byste odhalili jejich tajná zákoutí a poznali jejich podstatu, ale autor vám je odkrývá postupně a nikam nespěchá. Zoe navenek působí jako silná, nezlomná žena, kterou nic neskolí a pouze sporadické náznaky citlivosti ukazují na její pravou tvář. Má zvláštní dar. Dokáže vstoupit do vrahovy mysli a přemýšlet jako on. Někdy se jí dokonce podaří ho předběhnout a odhadnout jeho příští kroky. Ale i tento dar má svoje prokletí. Občas se jí stane, že vstoupí do mysli oběti a zůstane v ní uvězněna. Může sledovat poslední okamžiky života oběti. Oproti tomu je Tatum ztělesněním vyrovnaného, přátelského muže, jenž zaujme (hlavně čtenářky 😉 ) téměř okamžitě. Jeho postava je tak trochu stále zahalena tajemstvím a lehce upozaděna. O to víc nabývá na přitažlivosti.

První díl této série s názvem V mysli vraha byl pro mě bleskem z čistého nebe a já doslova sršela nadšením. V temnotě lehounce zaostává za hvězdnou kariérou předchozího dílu, ale stále se jedná o kvalitní detektivní thriller, který nezapomíná na nevšední zápletku, neočekávané zvraty a vztahové propletence mezi hlavními protagonisty příběhu. Tempo není tak živé, jako v předchozím dílu, přesto udržuje své čtenáře ve střehu a napětí. Životodárným elementem se stává postava Marvina – sedmaosmdesátiletého ztřeštěného Tatumova dědečka, který do příběhu vnáší humor a jeho dialogy s Tatumem jsou vzpruhou a odlehčením, jenž své čtenáře dokáží velmi dobře pobavit.

Klaustrofobický příběh V temnotě vás vtáhne do svého děje, a pokud máte rádi niternou práci psychologického profilování zločinců a dobře vystavěný příběh, pak neváhejte a sáhněte po dalším dílu ze série Zoe Bentleyová. A rozhodně si nenechte ujít ani první díl V mysli vraha. ?

Hodnocení: 88 %

Za další skvělý náhled do vrahovy mysli děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu V temnotě pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *