Pokud máte rádi příběhy naplněné láskou, bolestí i nadějí, při jejichž četbě si s vámi pohrávají emoce, pak rozhodně sáhněte po knize ŠEPOT PAPÍRU A INKOUSTU z nakladatelství Fortuna Libri. Nechte se unášet slovy napsané inkoustem na papíru ve starém zápisníku, které k vám budou potichu šeptat svá tajemství.
Název: Šepot papíru a inkoustu
Autor: Lindsay Harrelová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2020
Počet stran: 352
Američanka Sophie Barrettová je terapeutka, jenž pomáhá ostatním ženám s jejich psychickými problémy, ale sama se sebou si neví najednou rady. Už je to rok, co zemřel její snoubenec David, ale Sophie se stále nedokáže odstřihnout od své minulosti, která na ni napáchala nepředstavitelné škody. Jedinou její vzpruhou v životě jsou knihy, hlavně britští autoři, příběhy ukryté uvnitř ji pomáhají uniknout ze své klece pochybností. Při dalším svém stavu úzkosti se rozhodne udělat změnu a opustit na nějaký čas Ameriku. Vydává se za oceán do anglického Cornwallu za svými oblíbenými spisovateli. Ubytuje se v bytě nad malým knihkupectvím, který vlastní Ginna Roseová. I ona má své stíny z minulosti, které ji doženou až k existenčním problémům. Její manžel potřeboval pauzu a už je to půl roku, co odešel do Londýna, aniž by se staral o chod knihkupectví U růžového poupěte nebo se zajímal o svoji ženu. Sophie s Ginnou se pustí do záchrany knihkupectví a při úklidu objeví starý zápisník, který mapuje život neznámé Emily před sto padesáti lety. Kdo je ona tajemná Emily, s kterou si osud tak krutě pohrál? Pátrání po Emily zavede obě ženy na rozcestí ve svém životě, které jim může nabídnout naději i záchranu a možná i novu lásku.
ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ
Román Šepot papíru a inkoustu je dojemným vyprávěním o hledání svého místa v životě. Příjemně plynoucí příběh vás zanese na svých křídlech do malebného anglického městečka, kde se před vámi otevřou dveře životních osudů tří žen.
Celkem vás čekají v románu tři dějové linie příběhu, ale můžete zůstat naprosto v klidu, protože o žádné zběsilé přebíhání se nejedná. Příběhy Sophie i Ginny, které se s příjezdem Sophie do Anglie do sebe zlehka prolnou, jsou zasazeny do současnosti a jsou vyprávěny er-formou. Emilyn příběh datující se do roku 1856 je jak vystřižený z románu Jane Austenové (samotná autorka knihy i hlavní hrdinka příběhu Sophie se nijak netají velkou náklonností k této jedinečné anglické spisovatelce) a je vyprávěn ich-formou.
Začátek knihy se rozjíždí pozvolným tempem, kdy se seznamujete s hlavními hrdinkami příběhu a postupně poznáváte jejich životní partnerské soužití poznamenané peripetiemi i traumatem. Nedokáží čelit problémům ze své minulosti a jako těžké závaží ho táhnou za sebou i nadále. Obě dvě se ještě nedokáží odstřihnout od svých partnerů a jako klasické oběti stále věří v jejich bezúhonnost. S příjezdem Sophie do Anglie a seznámením se s Ginnou se celý příběh najednou spojí do uceleného, pevného svazku, který dál už plyne v pozitivnějších barvách rodící se naděje a vás obklopí příjemná atmosféra příběhu. Příběh Emily vypovídající o lásce a ztrátě a zlomeném srdci a odvaze už jenom dolaďuje celkový dojem z románu, který vás obklopí svou laskavostí i romantikou.
„Spousta lidí si zaslouží štěstí, ale nikdy ho nenajdou.“
„A spousta ano. Možná že prostě jen nesmíme přestat hledat, i když nás občas osud zavane do míst, kde bychom raději nebyly. Možná tudy musíme projít, abychom se k němu dostaly. A když to vzdáme jen proto, že zrovna teď se brodíme bahnem a špínou, nikdy se nám nepodaří…“
Máte-li rádi příběhy, v kterých se knihy skloňují ve všech pádech a jsou nedílnou součástí vyprávění, tak tady si přijdete na své. Sophie knihy doslova zbožňuje a vy skrz stránky naprosto rozumíte jejímu nadšení i obdivu. K tomu nádavkem ještě dostanete pořádnou náruč životních mouder, kterými vás autorka zahrne.
„Tak strašně ráda trávila čas mezi knihami, mezi všemi těmi příběhy – promlouvaly k ní bez ohledu na to, zda byly dvě stě let staré, anebo zbrusu nové. Každý z nich ji měl co nabídnout a ona bez ustání toužila vstřebávat moudrost ukrytou v nich na zcela nečekaných místech. Měla pocit, jako by vstřebávala inkoust ze stránek knih přímo do svého nitra.“
Obálka knihy je velmi povedená. Jednoduchá a přesto čtenáře zaujme na první pohled, včetně „sametového“ kabátku, do kterého je oděna a jenž se tak nádherně drží v ruce.
Autorka knihy Lindsay Harrelová se snažila svým čtenářům předložit nejen krásný a dojemný příběh tří žen, ale také poukázat na fyzické i emoční vydírání ve vztahu. A to se jí beze zbytku podařilo. Nejsem si jista, zda někteří čtenáři této knihy nebudou trochu rozčarováni z několika vyústěních v příběhu, kde se projevuje autorčina víra v Boha. Nikdy se nelze zalíbit všem…
Normálně se o překlepech v knize nezmiňuji, pro tentokrát udělám výjimku, protože tento překlep je natolik milý a vlastně i výstižný pro celou knihu, že ho prostě musím zmínit… Alice se zvedla a nalila Sophii čas (čaj) do šálku…♥♥♥ A o tom to přesně je. O čase, který vám je dán a jenom na vás záleží, zda přidáte kostku cukru. 😉
Hodnocení: 90 %
Za příjemně plynoucí román, který v sobě nese ducha Jane Austenové, děkuji nakladatelství Fortuna Libri a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Šepot papíru a inkoustu.
Autor: Veronika Es.