Recenze

Základy fyziologie člověka pro nelékařské zdravotnické obory

„Opakování matka moudrosti“, tak to prostě je…, pokud pracujeme ve zdravotnictví či jsme (věčným) studentem, skvěle nám k repetitoriu poslouží zbrusu nová kniha  Základy fyziologie člověka pro nelékařské obory nakladatelského domu Grada, která je možná stručnější, než jsme u podobných publikací zvyklí, zato však je mnohem přehlednější a vyzdvihuje skutečně potřebné znalosti nutné pro praxi.

Název: Základy fyziologie pro nelékařské zdravotnické obory

Autor: Josef Petřek

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 172

Už při zběžném listování knihou vám bude zřejmé, že se jedná o pečlivě vyvedenou publikaci. Tato kniha tištěná na křídovém papíře je zpracovaná s důrazem na přehlednost a snadnou zapamatovatelnost textu, takže obsahuje mnoho tabulek, grafů a nákresů.

Kniha nemá žádné mega rozměry, což velice oceňuji, protože je vážně děsně nepraktické převážet několika svazkové „bichle“. Tato fyziologie je v porovnání s obdobnými texty útlá a skladná – to vidím jako velké plus.

Samotný obsah je členěn do deseti oddílů, součástí je samozřejmě i seznam použité literatury a rejstřík. Autor začíná klasicky od buněčného základu fyziologie člověka přes fyziologii membránovou. Následuje fyziologie krve, imunity a po té všech systémů v lidském organismu.

Předpokládám, že autor této publikace Josef Petřek se snažil o co nejúspornější text s maximálním množstvím informací, což se mu (podle mě) podařilo. Knihu ocení ti, kdo si musí v rychlém tempu zopakovat (naučit) větší množství faktů a nemohou si dovolit ztrácet čas listováním v několika objemných „bichlích“. Zde totiž naleznou naprosto dostatečné informace, které jsou relevantní pro zdravotníky – nelékaře k různým typům zkoušek či „jen tak“ pro svou vlastní praxi . Vzhledem k systematičnosti obsahu, množství schémat a přehlednosti se tato kniha stala jednou z těch, ze kterých čerpám nejraději i nejčastěji. A to i z toho důvodu, že často stačí znovu otevřít příslušnou stranu a téměř zapomenuté vědomosti se díky výbornému grafickému zpracování fyziologie „samy objeví“ 🙂 .

Pokud doma již nějakou obdobnou monografii máte a ptáte se, proč byste si měli koupit i tuto, odpověď je jednoduchá: kniha uvádí nové (platné) hodnoty v praxi měřených fyzikálních funkcí interního charakteru (krevní tlak, tep…), které se v současné době považují za fyziologické. Dále je jednou z mála (nelékařských) učebnic, kde je samostatný prostor věnovaný racionální výživě a fyziologii senzorických systémů.

 

Summa summarum

Pokud potřebuje „vypilovat“ znalosti z fyziologie, nelitujte peněz a knihu Prof. Dr. Petřeka si pořiďte. Ušetříte si tím nejen nervy při opakování učiva před zkouškou, ale i drahocenný čas, tak často ztracený ustavičným hledáním informací v různých publikacích.

Moje hodnocení ( jako ve škole): 1

V procentech: 100%

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *