Recenze

Provaz lží

Thriller PROVAZ LŽÍ v sobě ukrývá incident, který se odehrál v roce 1982. Navždy změnil život třem lidem a ať se snažili sebevíc zapomenout, jejich vzpomínky si je vždycky našli. Příběh o holce a klukovi a vzduchovce.

Název: Provaz lží

Autor: Christopher J. Yates

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 360

Jeden srpnový den roku 1982 se ze začátku tvářil jako každý jiný den v roce, ale pak se během chvilky změnil v děsivou tragédii, která ovlivnila životy nejen jejich tří hlavních protagonistů, ale i ostatních jejich blízkých. Patrick a Matthew jsou spolužáci a také kamarádi, kteří tráví svůj volný čas v horách v Rosebornu. Je jim dvanáct let a těžko říct, jak si tato nesourodá dvojice k sobě našla cestu. Matthew zažívá doma peklo se svým otcem, který je buď bez práce, nebo věčně pod parou a Patrick si žije v bavlnce i se svou prominentní rodinou. Jeden horký den, jeden nesmyslný čin a jedna Anetta, která měla hlavní roli v celém strašlivém dějství.

O dvacet šest let později sledujeme osudy Patricka a Anetty, kteří k sobě znovu našli cestu, a vypadá to, že minulost nechali navždy za sebou. Ale temný, hrozivý mrak tajemství a lží vyplouvá na povrch. V jejich životě se opět objevuje Matthew a pravda, kterou si nikdy neřekli, je nakonec dostihne v plné síle. Jeden příběh, tři pohledy a spousty tajemství a bolesti.

Jak daleko jsi připraven zajít?

Vždycky jsem na ni znal odpověď. Jak daleko jsem připraven zajít? Zajdu dál než ty. Je mi jedno, kolik zbraní si s sebou přineseš, já jich budu mít víc. Ať klesneš jakkoli hluboko, já to zvládnu ještě níž. Vyhraju já, protože cokoliv můžu zaplatit bolestí, to zaplatím. Mám neomezené zdroje, vždycky tě přebiju a nikdy neuhnu. Jakmile váš protivník tohle pochopí, porazili jste ho.

Kniha Provaz lží je thriller s prvky psychologického románu. Je rozdělen na tři části, při čemž každá část je věnována jedné hlavní postavě. Budete postupně odkrývat spolu s Patrickem, Anettou i Matthewem zamotané klubko lží a hledat pravdu, která zůstala nevyřčena. Každá část se odehrává v přítomnosti a je proložena minulostí, která se vrací k samotnému incidentu z roku 1982 i k tomu, co mu předcházelo. Takže opravdu na vás čeká zašmodrchaný provaz lží.

Autor: Christopher J. Yates

Každý z aktérů měl své důvody pro své činy a nic není tak, jak se na první pohled může zdát. Na začátku příběhu vám bude připadat, že je vše naprosto jasné, víte, kdo si zaslouží vaše odsouzení a kdo vaši lítost. V polovině knihy začnete být trochu na pochybách, zda se přeci jenom nemýlíte a na konci tohoto tragického příběhu zjistíte, že většina příběhů má víc než dvě strany. Pravda je málokdy čirá jako sklo.

„Co vidím, tomu věřím – a ona věřila tomu, co viděla.“

Kniha rozhodně není komfortním čtením, absence uvozovek u přímých vět vám z celého příběhu dělá tak trochu zmatené dílo a vy místo, abyste se soustředili na děj, musíte svou pozornost rozdělit ještě na tuto poněkud zvláštní formu psaní. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si na tento prapodivný formát zvykla a celou první část jsem vyloženě protrpěla.

Nicméně příběh je natolik napínavý, že vás nakonec donutí přijmout tento styl v plném znění a nenechá vás knihu odložit. Originální zápletka i postupné odkrývání pravdy vaši pozornost udrží až do konce a myslím, že i vy budete překvapeni, stejně jako já, až všechny souvislosti vyjdou na světlo.

Doporučuji nenechat se odradit „autorovo – psanou prapodivností“ a vydržet, protože syrový příběh ukrytý v knize je plný napětí, vzrušení i emocí a určitě se vám bude líbit.

Hodnocení: 82 %

 

Za recenzní výtisk, který mně vytrénoval soustředěnost a za napínavé čtení děkuji nakladatelství GradaCosmopolis.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *