Recenze

Poslední léto

Historický příběh o lásce nenabízí jenom romantiku, ale i kus skotské historie a úchvatné přírodní scenérie, které lahodí oku i duši. Román POSLEDNÍ LÉTO je poutavým i dojemným vyprávěním, které si k vám nenápadně najde cestu a hluboko ve vás zakotví.

Název: Poslední léto
Autor: Karen Swan
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2023
Počet stran: 456

Život na nehostinném skotském souostroví St. Kilda je v roce 1930 pro mladou ženu plný překážek. Divoká Effie ho však bere takový, jaký je – a svými schopnostmi se vyrovná každému místnímu muži. Když ostrov navštíví mladý lord Sholto, Effie ho okamžitě zaujme a ji samotnou poprvé napadne, že by mohla hledat štěstí i na pevnině. A tak začíná příběh zakázané lásky, jíž stojí v cestě upjaté konvence skotské smetánky. Jak dopadne střet zcela odlišných světů, jimiž navíc otřese záhadný nález mrtvého těla?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Poutavý román Poslední léto přináší čtenářům nejen příběh zapovězené lásky, ale i drsný život na odlehlém ostrově, kde se za chybu platí smrtí. Vyprávění poskytne čtenářům mnoho témat, která se dokonale spojují v komplexní obraz, jež nabízí emoce, napětí, historii i romantiku.

Příběh vyprávěný er-formou je plně v područí hlavní hrdinky Effie a tuhle holku si opravdu zamilujete. Spojuje se v ní divokost, jemnost i chytrost, kterou dokáže zužitkovat a stát se tak hvězdou příběhu. Společně poznáte bídu i drsný život na skotském souostroví St. Kilda, ale i bohatství a přepychový život na pevnině.

„Víte, vypadáte teď nějak jinak. Už ne tak… ztracená.“
„Já myslela, že řekneš divoká!“
Rozesmál se. „Haha! To ne! Podle mě budete pořád taková, ať se stane, co se stane.“
Ať se stane, co se stane. Přes všechnu dnešní radost se nad její budoucností pořád vznášela nejistota. Možná ji čeká naprosté štěstí a možná… naprosté zoufalství. Nemohla se tvářit, že se vymanila ze stínu své minulosti. Dopadal na ni i ve slunečním světle, mrazil ji v kostech a pronásledoval ve snech.

Autorka píše rozvětveným, přesto ale čtivým stylem a velmi pozvolna otevírá svoji dějovou zápletku. Začátek se odehrává v pomalejším rytmu a musím říct, že jsem měla hodně rozporuplné pocity. Pokud se ovšem prokoušete úvodem, který může být pro někoho zdlouhavý, odmění vás něžným a jímavým příběhem, který si najde cestu do vašeho srdce. Něžnost i jemnost se střídá s drsností a osobní temnotou a společně dohromady vytvářejí mix velkolepé čtecí koláže.

Autorka se vyžívá v malebných popisech prostředí, skotské přírody i křehkých vztahů, které staví do protipólu k drsnému žití na ostrově Hirta. Ornitologové a milovníci ptáků si zde přijdou na své, ale i „neználek“ tohoto fascinujícího vzdušného světa se dozví mnoho informací, které skvěle zapadají do samotného příběhu a čtenáře nijak nenudí. Příroda i drsná syrovost odlehlého ostrova hraje v ději důležitou a nepřehlédnutelnou roli a přispívá k dokonalému souznění mezi čtenářem a příběhem.

Karen Swan je úspěšná autorka románů pro ženy, takže lásku i vztahy má v malíčku a v tomto románu to jenom potvrdila. Výtečně se jí podařilo podchytit romantickou linku, v které drobné nuance náklonosti pozvolna přecházejí v intenzivnější pocity. Vášeň pak vše korunuje svojí střízlivostí a vkusností. Charaktery jejich postav včetně propojených vztahů dokáže jemně naznačit a pozvolna rozvést do vyhrocených zápletek, které sice tak trochu očekáváte, ale přesto vás v nich překvapí naléhavost a intenzita.

Příběh nemá žádné vysokorychlostní tempo, přesto se od něj nedokážete odtrhnout a já nemohu jinak, než román Poslední léto doporučit. Nenechte se odradit „plochým“ a možná i nezáživným začátkem a ponořte se do poutavého vyprávění, které vám dokáže nabídnout laskavý i krutý příběh životních osudů i romantické lásky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi krásné a jímavé čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Poslední léto pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *