Recenze

Špionka v knihovně

Odbojová činnost za 2. světové války odehrávající se v Portugalsku a ve Francii a v hlavní roli ženy. Pokud vás právě toto téma láká, poohlédněte se po románu ŠPIONKA V KNIHOVNĚ, v kterém na vás čeká poutavý příběh o naději, odvaze i síle slov.

Název: Špionka v knihovně
Autor: Madeline Martinová
Překlad: Marcela Nejedlá
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384

Ava vždy milovala vůni starých knih ukrývajících ve svých zažloutlých stránkách příběhy i moudrost minulosti. Nedovedla si představit, že by někdy opustila svou vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Za války je ale všechno jinak. Nečekaná nabídka od americké armády ji přivede do Portugalska s novým úkolem: vydávat se v Lisabonu za knihovnici a zároveň pracovat v utajení jako špionka. Mezitím v okupované Francii nastoupí Elaine do tiskařské dílny, kterou vedou členové odboje. Všem pracovníkům je jasné, že nacisté po tiskárně pátrají a chtějí ji zničit. V jejich světě plném hladu a nebezpečí se objeví mladá Židovka, která i s dítětem unikla zatýkání. Elaine se rozhodne udělat cokoli, aby je zachránila, a zakóduje tajně do připravovaných novin zprávu. Může jen doufat, že ji někdo dokáže objevit a rozluštit. Zatímco v Evropě zuří válka, Avu a Elaine spojí snaha zachránit ženu s malým chlapcem i poslední zbytky naděje tváří v tvář nebezpečí.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Špionka v knihovně vzdává hold všem statečným ženám, které se nebály ve válečných časech riskovat svůj život a dokázaly svojí odvahou čelit hrůzám i nebezpečí 2. světové války. Ponořte se do jímavého vyprávění a nasajte atmosféru odbojového hnutí, která pro všechny zúčastněné znamenala permanentní strach a obavy o svůj i cizí život.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie a v obou hraje prim žena. Američanka Ava je pověřena nebezpečnou akcí, která ji zavede do Portugalska, jež je sice neutrálním státem, ale válka se ho dotýká stejně jako ostatních zemí. Francouzka Elaine má v rukách druhou dějovou linku a odmítá být bojácnou a lhostejnou ženou. Vydává se přímo do srdce odbojářů, aby přiložila ruku k dílu a možná i zachránila svoji rodinu. Obě dvě neplánovaně spojí osud židovské matky s dítětem, pro kterou jsou ochotny udělat nemožné.

Ten tvrdý výraz zuřivosti už u ní Elaine jednou viděla, nenávist, odhodlání donutit Němce zaplatit za to, co udělali Francii, co udělali Nicolině rodině. Zmizel stejně rychle, jako se objevil, přešel do zářivého úsměvu, o kterém teď Elaine už věděla, že je to jen maska. „Au revoir, ma chérie. Dávej na sebe pozor.“
Nicole jen mávla rukou a s klapáním podrážek odešla z místnosti, nechala Elaine, aby přemýšlela o tom, co řekla.
V téhle válce není místo pro lásku.
Nepletla se.

Autorka píše čtivým, nenáročným stylem, který se opírá o svojí dějovou osu a nezaobírá se rozvětvenými popisy ani vyplněním „vaty“. Rychle tak vklouzáváte do příběhu a s napětím čekáte, kudy se budou ubírat cesty dvou odvážných žen. Od této autorky jsem měla možnost číst román Poslední knihkupectví, který mě naprosto nadchnul a dojal svojí dějovou linkou. V tomto případě se nadšení úplně nedostavilo. Ani jedna z hrdinek mě nedokázala plně vtáhnout do svého osudu, a ačkoli se jedná o velmi zajímavé čtení o úloze žen za nelehkých válečných časů, neproniklo ke mně tak intenzivní silou jako předchozí autorčin počin.

Během čtení se najde i několik málo okamžiků, které jsou emočně vypjaté a zaslouží si vaše slzy. Tyto dojemné části, kterými autorka opravdu šetří, mají na čtenáře intenzivní vliv a dokáží vás v několika větách rozložit na kousky. Finále pak jede ve zvýšeném módu, které nabírá na tempu a válcuje vás svým koncem.

Poutavý román Špionka v knihovně sice nebyl Posledním knihkupectvím, ale nakonec mě dokázal zaujmout a rozhodně nelituji jeho přečtení. Pokud máte rádi příběhy odvážných žen a rádi se dovídáte nové informace třeba o válečném dění v Portugalsku nebo Francii, pak se směle vrhněte do čtení. Čeká vás napětí, romantika i jímavé osudy.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za poutavé vyprávění ze zákulisí odbojového hnutí za 2. světové války děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Špionka v knihovně pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *