Recenze

Poslední knihkupectví

Pojďte nahlédnout do románu POSLEDNÍ KNIHKUPECTVÍ a ponořte se do dojemného příběhu, který vás nadchne svým knižním prostředím i silnou dějovou linkou. Válkou sevřený Londýn nachází útěchu i naději nejen v knihách, ale i v laskavosti a lidskosti londýnských obyvatel, jež své milované poslali do boje proti Hitlerovi. Nezáleží na tom, jak bojujete. Ale že nikdy nepřestanete…

Název: Poslední knihkupectví

Autor: Madeline Martinová

Překlad: Marcela Nejedlá

Nakladatelství: Grada Cosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 304

Grace Bennettová přichází v srpnu 1939 do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale jako pomocnice v malém zaprášeném knihkupectví. A to je problém – obchodu sice rozumí, jenže na čtení zatím nikdy neměla čas. Pak jí jeden milý mladý muž představí Hraběte Monte Christo a je z toho láska. Grace dočista propadne knihám a příběhům, které ji odvádějí od stále hrozivější situace. Muži odcházejí do války a mnozí se už nevrátí, děti jsou evakuovány na venkov a z nebe padá zkáza, která obyvatele připravuje o domovy, obživu i blízké. A když jednou v krytu vyděšená sousedka požádá Grace, aby četla nahlas, stanou se z toho pravidelná setkání s příběhy, která pokračují v prostorách knihkupectví. Z posluchačů se stanou přátelé, které spojuje nejen útěcha nacházená v síle slov, ale také ochota podat pomocnou ruku a nenechat druhého padnout.

ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ

Román Poslední knihkupectví je poutavým a dojemným čtením, které vás nadchne nejen svým prostředím situovaným do krámku s knihami, ale i příběhem Grace, jenž se ocitá ve válkou sevřeném Londýně. Nechte se zlákat emotivním vyprávěním, v kterém přátelství, lidskost, láska i naděje hrají stěžejní roli.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se stanete součástí stínu Grace. Projdete s ní každou událost, která se stala, s příjezdem do Londýna, její neoddělitelnou součástí a ovlivnila celý její další osud. Poznáte kouzlo malého knihkupectví i laskavost a přívětivost místních obyvatel. Grace svou povahou dokáže měnit mnohé životní osudy a knihami tak zpříjemnit dramatické válečné období.

„Čtení je…“ Nakrčil obočí a pak se mu čelo vyhladilo, když konečně přišel na správná slova. „Je to jako vypravit se někam a nepoužít ani vlak, ani loď, odhalovat nové, neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se nenarodila, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného. Je to učení, při němž nemusíte čelit následkům selhání a zároveň můžete zjistit, jak nejlíp uspět.“ Zaváhal. „Myslím, že v nás všech je nějaké prázdno, nějaká mezera čekající na to, až ji něco vyplní. Pro mě to něco jsou knihy a zkušenosti, které mi zprostředkovávají.“

Autorka představila čtenářům emotivní příběh s pestrým dějem, kde na vás čeká velké množství vyhrocených a dojemných zápletek. Svůj děj umístila do válkou zmítaného Londýna, jehož každodenní součástí jsou dramatické okamžiky spojené s bombardováním města i lidské osudy, jež trpí válkou i odloučením od svých nejbližších. Uprostřed všeho zmaru a bezvýchodných situací září magický prostor knihkupectví, jež dává naději lidem, kteří svůj boj s vírou v lepší zítřky už takřka ztratili. Stanete se součástí Graciny probouzející se lásky ke knihám. Tato dívka, knihami nepolíbená, nachází v příbězích únik od stísněné reality a tento jiný svět neváhá nabídnout i ostatním lidem kolem sebe.

Jednoduchý styl psaní dává vyniknout atraktivnímu ději, jenž se točí nejen kolem knih, ale hlavně kolem nelehké situace válkou sevřeného Londýna. Silný příběh Grace vám otevře své brány a pozve vás do vyprávění nabitého emocemi, přátelstvím, ztrátami i nadějí.

Na 2. světovou válku se tentokrát podíváte z trochu jiné strany. Pohledem lidí, kteří poslali své milované do bitvy, aby sami čelili stejným hrůzám jako vojáci v zákopech. Neustálé bombové útoky, zanechávající za sebou spoušť zbořených domů, mrtvé oběti i ohnivá spáleniště, ale také nepostradatelnost civilních hlídek, jejichž lidské štíty čelily hned z první řady tragickým vzdušným útokům.

Příběh je inspirován historií několika málo knihkupectví, která přežila německé bombardování Londýna a musím říct, že si mě naprosto získal. Pomalu se vkrádá do vašeho srdce, kde už nastálo zakotví a zanechá za sebou příjemný pocit, který vás konejší a uklidňuje navzdory všem hrůzám, o kterých se dočtete. Jednoduchý příběh, o kterém jste v jiné variaci četli už nespočetněkrát, ale přesto v tomto podání zafunguje ono magické kouzlo vyprávění, jež vás nadchne a okouzlí.
Román Poslední knihkupectví rozhodně doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za dojemné a nádherné čtivo, jehož součástí je knižní vášeň, děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Poslední knihkupectví pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] se budou ubírat cesty dvou odvážných žen. Od této autorky jsem měla možnost číst román Poslední knihkupectví, který mě naprosto nadchnul a dojal svojí dějovou linkou. V tomto případě se nadšení […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *