Recenze

Buď jako řeka

Niterný příběh o neklidných mladých srdcích, nezlomnosti lidského ducha i nevšední lásce zasazený do divoké krásy coloradských hor nese název BUĎ JAKO ŘEKA. Román o ztrátě, rodině i přežití je dojemným čtením, které se vás dotkne.
Některé řeky plynou poklidně a tiše, některé divoce, všechny ale míří vpřed…

Název: Buď jako řeka
Autor: Shelley Readová
Překlad: Jana Hlávková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná žena v rodině plné problematických mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, který opustil svůj kmen a je odhodlaný jít svou vlastní cestou. Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když jejich životy změní nečekaná tragédie, opustí Victorie jediný domov, který kdy poznala, a uteče do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace – má zmizet pod hladinou řeky Gunnison.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Emotivní vyprávění na vás čeká v románu Buď jako řeka, které je inspirováno skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století. Příběh o hluboké lásce, ztrátách, o odvaze čelit životním výzvám i o přátelství a rodině se vám nenápadně dostane pod kůži a vyvolá ve vás odezvu emocí.

Příběh je vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Victorie. Potkáváme se s ní na prahu dospělosti, kdy je zmítána pochybnostmi o své rodině i nenadálou láskou k míšenci Wilsonovi. Dramatické události, které záhy následují, přimějí Victorii opustit domov a hledat útočiště v horách, jenž ji přinese nový pohled na svět. Další její životní kroky tak změní tok osudu několika lidem.

Zamilovat se do Wilsona Moona bylo to nejpoctivější, co jsem v životě udělala. A nepředvídané následky toho, co člověk udělá poctivě, nemohou poctivost jeho činu umenšit. A jak jsem se naučila od Wila, s takovými následky, jakkoli nepředstavitelnými, děsivými, krásnými nebo zoufalými, nemůže člověk dělat nic než čelit jim těmi nejlepšími prostředky, které má.

Začátek se rozvíjí velmi pozvolna a představuje čtenářům psaný projev i obraz, v kterém se vyprávění ponese. Vzletný, květnatý styl, který má v zásobě dostatek barvitých popisů vede svoji dějovou linku skalnatými horami, údolím, v kterém se přes kameny valí řeka i broskvovým sadem obaleným sladkou vůní. Dívka sotva odrostlá dětským hrám se vlivem dramatických okolností ocitá ve světě dospělých a najít si v něm své stabilní místo ji stojí hodně kuráže a odříkání.

Autorka napsala niterný román, v kterém odhaluje pestré obrazy životů i pocitů. Poetický styl vyprávění dává ještě více vyniknout uzavřenosti této výpovědi a doléhá na vaše emoce intenzivní silou. Právě emoce zde hrají jednu z důležitých rolí. Ačkoliv je hrdinka osekává strohou formou, z její duše tryská gejzír neznámých pocitů, které se přelévají a občas nepoddajná vlnka zasáhne i čtenáře. Román si v sobě po celou dobu udržuje nostalgickou náladu a odvážnou dějovou linku.

Román Buď jako řeka je přirovnáván ke knize Kde zpívají raci, ale já bych k této paralele byla opatrnější. Společným pojítkem jsou určitě skvostné dechberoucí popisy přírody a celkově pojatá atmosféra, která má poetický, melancholický až osudový nádech, ale příběh holky z bažiny mě osobně zasáhl daleko víc, než osud Victorie. Pokud se nebojíte téměř nulové absence přímé řeči ani pestrobarevných popisů, pak směle sáhněte po tomto coloradském vyprávění a nechte se unášet řekou pocitů a silným příběhem mladé dívky, která si odhodlaně hledá své místo na zemi.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za příjemné a emotivní vyprávění děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Buď jako řeka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *