Recenze

Dokonalé ticho

Psychopat s obzvláště silným žaludkem a železnou vůlí dává pořádně zabrat naší profláklé dvojici vyšetřovatelů Avě a Lucovi. Krimi DOKONALÉ TICHO je opět dokonalou detektivkou s „ujetým“ vrahem a sympatickým obsazením policejního týmu.
„Když všechno ztichne, kdo je uslyší křičet?“

Název: Dokonalé ticho
Autor: Helen Fieldsová
Překlad: Nela Knapová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2022 – 2. vydání
Počet stran: 392

Na periferii Edinburghu je na okraji silnice nalezeno pohozené tělo mladé ženy. Soudní lékař učiní při ohledání těla otřesné zjištění: dívka má z kůže na břiše vyříznutý obrys postavičky. A když se v kočárku s opuštěným dítětem najde děsivá panenka, inspektor Luc Callanach si s hrůzou uvědomí, o co vrahovi jde – z kůže svých obětí vyrábí panenky. Když řadu narkomanů ve městě kdosi napadne nožem a zanechá jim na obličeji cejch ve tvaru písmene Z, musejí inspektor Luc Callanach a jeho kolegyně Ava Turnerová riskovat svoji práci i holý život, aby odhalili pravdu. Jde o téhož bezcitného pachatele? Zvrácený vrah zůstává na svobodě a Luc i Ava vědí, že je jen otázkou času, než znovu udeří. Mohou ještě zabránit tomu, aby byla navždy umlčena další oběť – nebo už je dávno pozdě?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Dokonalé ticho je čtvrtým dílem ze série Luc Callanach a Ava Turnerová a co si budeme povídat, tahle série zkrátka jede. Autorka stále fičí ve stejném mustru – pachatel je dostatečně zvrácený, aby dokázal vyvolat u čtenářů zhnusení, splétá soukromé životy hlavních postav a některé z nich staví do smrtelného nebezpečí a stále ji to funguje na jedničku. Napětí, komplikovaný případ, osobní vztahy – to je, oč tu kráčí.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje hned dva případy současně. Navzájem si do „zelí“ nelezou a čtenář se dobře orientuje. Zabiják panenek má na svědomí několik zvrácených vražd mladých dívek a nemilosrdný Zoro mstitel, který napadá bezdomovce a zanechává na jejich tváři cejch ve tvaru písmene Z, zaměstnávají policejní edinburghský tým v plné míře. Existuje mezi nimi souvislost? Luc a Ava se ocitají v šílené hře s časem.

„Uprostřed vycpávky byla maličká rulička se vzkazem. Našel jsem ji jen pár minut předtím, než jste přijel. Právě jsem ji zpracovával.“
Callanach si vzal desky a nahlas přečetl slova napsaná na proužku papíru uvnitř. „ ,Kdo by zlořečil svému otci nebo matce, musí zemřít. Pokud svému otci a matce zlořečil, padne na něj krev jeho viny.‘ Do hajzlu, Jonty, tohle zní jako křížová výprava.“
„Bohužel souhlasím. Zrovna jsem hledal, odkud to je, jestli mi odpustíte, že vám takhle lezu do zelí. Je to Leviticus, dvacátá kapitola, devátý verš. Jsou tam i další odkazy na usmrcování neuctivých dětí. Je to samý oheň a síra, ryzí starozákonní materiál.“

Autorka si pro čtenáře připravila napětí od první až do poslední stránky. Mohlo by se zdát, že spletitý rozvětvený styl vyprávění se bude táhnout a ubírat tak na tempu knihy, ale tahle série vás nemá šanci ani chvilku nudit. Dobře vysoustružená zápletka, z které autorka postupně uvolňuje indicie i dokonale promyšlené tahy jak vrahů, tak i vyšetřovatelů, vás po celou dobu drží v napínavém vzrušení a vy se doslova třesete nad dalšími odhaleními, které netrpělivě vyhlížíte.

Soukromý život hlavních postav se zase posune o trochu vpřed a jejich sarkastické dialogy jsou promíchány v dokonalém poměru vtipem a energií. Tihle dva jsou neuvěřitelně sympatickou dvojicí i s jejich někdy podivnými manýry a ještě podivnějším chováním v soukromém životě. Ale vše odpuštěno, jejich fluidum skrz stránky dokáže zasáhnout i čtenáře.

Detektivka Dokonalé ticho se mi moc líbila a určitě tento díl budu řadit k těm nejpovedenějším. Tentokrát jsem měla problém pustit knihu z ruky a zápletka knihy byla na mě tak akorát „nechutná“ i drsná. 😉 Za sebe tuto sérii rozhodně doporučuji a věřím, že i do budoucna se vysoko nastavená laťka ani nezachvěje. Pokud máte rádi spletité vyprávění, dokonale promyšlené zápletky, lehce zvrhlé pachatele a totálně ujeté vraždy, směle sáhněte po této napínavé knize.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za dokonale vysoustružený případ plný krve, násilí i sympatických vyšetřovatelů děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dokonalé ticho pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *