Recenze

(Bez)vadní

Ona musí být dokonalá. On se jen snaží přežít. Byli si úplně cizí, přesto si vzájemně ze sebe sedřeli vrstvy halící pravdu a netušili, co s tím dál dělat. YA román (BEZ)VADNÍ je citlivým vyprávěním o dvou ztracených duších, velkém přátelství a nevšední lásce.

Název: (Bez)vadní
Podtitul: Vyprávěj náš příběh
Autor: Marta Łabęcka
Překlad: Markéta Páralová Tardy
Nakladatelství: Dobrovský – Red
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Dva gymnazisté z malého městečka nedaleko Londýna. Josephine, vzorná dívka z takzvané dobré rodiny, a Chase, hoch, o němž lze říci mnohé, ale rozhodně ne, že je dokonalý. Stejně tak i Chaseovo rodinné zázemí by se stěží dalo označit za dobré – jeho matka vždy věnovala více pozornosti drogám a alkoholu než svému synovi. Josephine se chystá odjet studovat do Bostonu, aby splnila očekávání své rodiny – musí být dokonalá. Chase… no, jen se bude snažit nenásledovat matčinu cestu. Tuto dvojici mladých lidí zdánlivě nic nespojuje, kromě místa bydliště a školy. Avšak něco společného přece jen mají. Oba se, každý svým způsobem, snaží vypořádat se samotou. Skrývají se za maskou lhostejnosti a tají před světem svou pravou, citlivou tvář. Narazí na sebe náhodou a vývoj událostí způsobí, že se před sebou pomalu navzájem odhalují, možná dokonce víc, než by si přáli. Má to vůbec smysl, když Josie z Chaseova světa zanedlouho zmizí?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román (Bez)vadní je prvním dílem trilogie, a pokud se i pokračování budou odvíjet ve stejném mustru, vypadá to na velmi povedenou YA jízdu. Románový debut polské autorky je vyzrálým a emotivním vyprávěním, které se vás dotkne a zanechá za sebou nesmazatelnou stopu z vašich slz.

Příběh vyprávěný er-formou se rozjíždí velmi pozvolna a vlastně i nezáživně. Sice se seznamujete se všemi hrdiny emotivního vyprávění, ale jako by se vás to vůbec netýkalo. Jsou to pro vás pouze zprávy informativního charakteru, které nemají šanci zaujmout. S každou další napsanou větou ale autorka nabírá dech, který sílí do emoční bouře, jež se na vás hrne ze všech stran a strhává vás do víru romantiky, dramatu, přátelství i osudové lásky. Tahle autorka umí psát, ne, že ne a dokazuje to vyzrálým románem, který má romantickým a citlivým čtenářům co nabídnout.

„Takže… možná jsme spřízněný duše,“ poznamenal váhavě, jako kdyby si sám ověřoval, jak ta slova zní.
„Co tím myslíš?“
„Že ty máš část mý duše a já má část tvý a navzájem se potřebujeme, abychom mohli vytvořit celek. Protože odděleně budeme vždycky neúplní.“ Jeho slova zněla definitivně, jako slib. „Dává to nějakej smysl?“
„Jo.“ Měl pravdu, protože její pocity do této definice dokonale zapadaly. Na okamžik se jí ulevilo. Vzápětí se jí však v hlavě zrodily další pochybnosti. „Ale musíš mi něco slíbit.“
„Pokusím se.“
„Slib mi, že se do tebe nezamiluju.“ V jejích očích se zračilo zoufalství, které u ní nikdy předtím neviděl. „A že ty se nezamiluješ do mě. Dals mi kus svý duše, ale nedávej mi svý srdce, protože oba víme, jak by to dopadlo.“

Pokud očekáváte nenáročný YA román spíchnutý rychlým a jednoduchým stehem, tady rozhodně nepochodíte. Autorčin styl psaní je rozprostřený do široka a rozhodně nikam nespěchá. Vychutnává si každé napsané slovo, každý cit, který se objevuje za dalším rohem, každé splynutí duší, jež se mísí s osobními dramaty. Ano, hrdinové tohoto románu jsou vadní nebo chcete-li porouchaní. Jejich životy vykazují známky frustrace a zmaru a každý z nich má za sebou neblahou, mnohdy až dramatickou minulost, která se jim stále otiskuje do životů, ale také dokáží sebrat odvahu a obnažit svoji křehkou duši až na kost. Toto bolestné a citlivé vyprávění budete vnímat velmi intenzivně.

Přátelství této party vás bude bavit a naplňovat, stejně jako její měnící se členové, kteří začnou ztrácet svoji krycí masku odtažitosti a konečně jejich zrak zaostří na ty správné lidi. Romantická linka je zde naznačena velmi jemně a na její vyvrcholení si budete muset počkat dostatečně dlouho, ale dostane se vám tak většího citového prožití a emoce u této autorky rozhodně hrají prim. Celý román je protkán životními moudry, které se jen tak mimoděk objeví, ale mají silný vliv na čtenáře. Jsou citlivě zakomponovány do děje a mluví z nich životní pravda a zkušenosti.

Citlivý román (Bez)vadní se mi velmi zamlouval, a i když jsou jeho hrdinové -náctiletí, dokáží zaujmout čtenářky napříč generacemi. Dějová osa rozhodně umí upoutat spletitými osudy i osobními dramaty a společně s výrazným obsazením hlavních postav se vám do ruky dostane emotivní čtení, která vás dokáže rozložit. V příběhu se stále něco děje. Akce, komplikace, drama, letmé doteky, vášeň a k dokonalosti tomu vlastně už jen chybí trocha šmrncu a dotažení. I přes rozpačitý začátek mě křehký příběh středoškoláků oslovil a velmi ráda si přečtu další pokračování.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemné i bolestné vyprávění děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu (Bez)vadní pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *