Recenze

Kuchařka z Castamaru – 1. část

Lákavá jídla, zakázané milostné pletky a intriky na dvoře španělského vévody. Pojďte nahlédnout pod ruce šikovné kuchařky Clary a ochutnejte kulinářské speciality i romantickou touhu v románu KUCHAŘKA Z CASTAMARU – 1. část.

Název: Kuchařka z Castamaru – 1. část
Podtitul: Clařino tajemství
Autor: Fernando J. Múňez
Překlad: Jana Pacnerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2023
Počet stran: 432

Španělsko, 1720. Clara Belmonteová, která vyrostla v rodině váženého lékaře, se bojí o svou budoucnost, protože po otcově náhlé smrti zůstala bez prostředků a ochrany. Současně trpí závažnou chorobou: jakmile opustí uzavřené místnosti, nebo vykročí na volné prostranství, přepadnou ji panické ataky. Naštěstí má mimořádný dar – vášnivě ráda vaří a dokáže vykouzlit ta nejnápaditější a nejchutnější jídla. Díky výborným referencím je zaměstnána jako pomocná kuchařka v luxusním panském domě vévody z Castamaru. Kulinářské požitky okamžitě probudí vévodův zájem o novou kuchařku. Přísná společenská pravidla však bližší vztah mezi aristokracií a služebnictvem nedovolují. Přesto vévoda Claře poskytne vzácné kuchařské knihy se skrytými poznámkami a šťastná kuchařka mu „odpovídá“ naprosto fantastickými jídly. Zakrátko ovšem začnou u dvora kolovat drby a mezi zaměstnanci domu narůstá vůči Claře a jejímu vlivu na vévodu značná nelibost…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ 

Poutavé vyprávění na vás čeká v historickém románu Kuchařka z Castamaru – 1. část a pokud máte rádi nenáročné příběhy zasazené do historických souvislostí, tady nesáhnete vedle. Romantika, intriky i tajemství vás přivítají v pestrém mixu, kde nemůže chybět zakázaná láska, kuchařské zákulisí ani nebezpečné nástrahy v boji o moc a bohatství.

Příběh je vyprávěný er-formou a sleduje hned několik postav příběhu. Dostane se vám tak všech potřebných informací a před vámi se rozprostře celistvý obraz poutavého příběhu odehrávající se na španělské půdě 18. století. Množství španělských jmen trochu znesnadňuje čtení, ale naštěstí logické souvislosti v ději vás dokáží uvést do obrazu velmi snadno. Hlavní postava Clary v sobě skrývá vnitřní sílu a odhodlání, které ale nedává příliš na odiv. Mnohdy byste jí rádi popostrčili víc vpřed a vložili ji do úst slova odhodlání a hrdosti. Tyhle přednosti ale moc dobře pod povrchem tušíte a s napětím očekáváte, kdy vyplují na světlo.

„Mám tomu rozumět tak, že se nechcete vdát?“ ověřoval si, zda si její slova vysvětlil správně a nepřestával se na ni dívat. Nechápala, proč se jí na to vyptává veřejně, a jen těžce odtrhla zrak od jeho očí, ve kterých se zračila omračující síla. Sklonila hlavu a potom se přímo podívala na vévodu.
„Nevím, zda někdy najdu muže, který by respektoval moje názory běžně považované za nevhodné pro moje pohlaví, ale vždy, když vařím, jsem šťastná a spokojená,“ vysvětlila Clara.
„A… jsem přesvědčená, že kdybych se vdala za nesprávného muže, o tohle štěstí bych přišla.“
Tehdy vévoda udělal něco, co ji zaskočilo, a ještě víc šokovalo služebnictvo. Přistoupil k ní pevným krokem a sklonil před ní hlavu jako před opravdovou dámou.

Autor píše úspornou formou psaní, ale jeho příběh obsahuje všechny důležité ingredience, v kterých nezapomíná na vztahy, emoce ani historii. Jeho dějová linka neoplývá výraznou originalitou, přesto dokáže zaujmout čtenáře nenáročných oddechovek toužících po romantice, intrikách a kvalitním historickém příběhu, který není nijak přeslazen, nýbrž tak akorát dochucen pestrými přísadami.

Do popředí se dostává nejen spletitá intrika toužící po smrti, ale i každodenní fungování vévodského sídla včetně zaměstnaneckého zákulisí, od něhož se odráží ostatní vedlejší linie příběhu. Vše je obaleno do kulinářské atmosféry, i když mě trochu mrzelo, že se ve vyprávění neobjevilo víc kuchařských lákadel. Postup skvělých lahodných jídel včetně podrobnějšího kuchařského zákoutí by ještě více umocnil zážitek z četby a jistě by poskytl cenné nápady i rady všem nadšeným čtenářským kuchtičkám. 😉

Poutavý román Kuchařka z Castamaru – 1. část se mi nakonec zamlouval a jelikož konec zůstal otevřený a přichystaný pro další díl, určitě si nenechám pokračování a vyústění tohoto romantického příběhu ujít. Určitá předvídatelnost i nenáročnost děje nijak nesnižuje prožitek z četby, a pokud máte rádi fajn oddechovky, které v sobě ukrývají dvorské intriky, nebezpečná tajemství i lásku společnosti navzdory, pak směle sáhněte po tomto románu a nechte se unášet na vlnách historie a romantiky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nenáročnou, ale poutavou romantickou oddechovku děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Kuchařka z Castamaru – 1. část pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *