Dr. Schwartz vyvinul interní rodinné systémy (IFS) v reakci na popisy různých částí sebe sama. Zaměřil se na vztahy mezi těmito částmi a všiml si, že existují systémové vzorce ve způsobu, jakým jsou v lidech „organizovány“. Zjistil také, že když se klientovy jednotlivé části osobnosti cítily v bezpečí a bylo jim umožněno se uvolnit, klienti spontánně zažívali kvality sebedůvěry, otevřenosti a soucitu, které Dr. Schwartz začal nazývat Já. Zjistil, že když jsou klienti v tomto stavu Já, vědí, jak léčit své části, které jejich životu různými způsobu škodí a jsou schopny působit onemocnění.
Autor: Richard Schwarz
Rok: 2023
Počet stran: 224
Oficiální anotace
Kniha je úvodem do tzv. systémů vnitřní rodiny (Internal Family Systems, IFS), který dnes patří mezi uznávané psychoterapeutické přístupy. IFS zpochybňuje představu jednotné identity a zdůrazňuje existenci různých části v jednom člověku (např. vnitřní dítě, vnitřní kritik, vnitřní sabotér). Tyto části jsou na sobě do jisté míry nezávislé a záleží na koherenci našeho já, jestli z nich dovede utvořit dostatečně vyvážený a zvládnutý celek. Jednou ze základních autorových myšlenek je, že tyto části nejsou samy o sobě nikdy patologické, i když mohou přispívat k jedincovu narušení. Mnoho z nich se vyvinulo v průběhu jedincova dětství na jeho obranu, a když je zbavíme jejich zátěže, mohou se opět stát tím, čím v zásadě jsou – našimi pomocníky. IFS je vhodným přístupem např. pro práci s traumaty, závislostmi, depresí či úzkostí. Kniha z pera samotného zakladatele tohoto směru uvádí základní postupy při práci s IFS, ukázky z terapeutických rozhovorů i řadu cvičení.
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
Autor
Richard Schwartz je původně systemický rodinný terapeut, který v osmdesátých letech 20. století v reakci na příběhy svých klientů vytvořil model Internal Family Systems (IFS). Je autorem řady knih a článků a zakladatelem IFS institutu. (Text zdroj: portal.cz, foto zdroj: https://traumaresearchfoundation.org/)
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
Summa summarum
Titul s názvem Tohle všechno jsem já pana doktora Richarda Schwarze vychází v edici Spektrum u nakladatelství Portál s měkkými deskami bez přebalu. Text je rozdělen do třech částí, každá část je jak teoretická, tak i praktická. Praktická část knihy představují cvičení, díky nimž, pokud si je doopravdy vypracujete, dokážete v „sobě“ identifikovat různé části své osobnosti, určit jejich kvality a pracovat s nimi na svém osobním rozvoji.
„Všichni máme mnoho myslí … Všichni jsme byli vychováni v systému přesvedčení, který nazývám monomysl – v představě, že máme jednu mysl, z níž vycházejí různé myšlenky, emoce, impulzy a nutkání. … Nabízím vám, abyste si vyzkoušeli a zvážili možnost, že vy i všichni ostatní jste mnohočetná osobnost. …“
VÝBĚR Z OBSAHU
část první
Systémy vnitřní rodiny
- Všichni máme mnoho myslí
- Proč se části mísí
- Tímhle se všechno změní
- Více o systémech
- Mapujeme své vnitřní systémy
část druhá
Vedení Já
6.Uzdravení a transformace
7. Já v akci
8. Vize a poslání
část třetí
Já v těle, Já ve světě
9. Životní lekce a m-učitelé
10. Zákony vnitřní fyziky
11. Vtělesnění
závěrečné myšlenky
Dr. Schwarz svou knihu – „úvod“ do Interních rodinných systémů napsal pro široké spektrum čtenářů, proto se v textu snaží vyhýbat složitým termínům a konstrukcí. Čtenáři, kteří se zajímají o osobní rozvoj, se již s myšlenkou „vícero Já“ v jedinci již setkali, pro ostatní to může být zpočátku překvapivá informace, se kterou ovšem není těžké se ztotožnit. Dr. Schwarz nám „dodá návod“, jak se s těmito našimi částmi seznámit a naučí nás s nimi komunikovat.
„… Ukazuje se, že části nejsou ani nemoc, ani ego. Jsou to malé vnitřní bytosti, které se ze všech sil snaží zajistit bezpečí vám i sobě navzájem a udržet to tam uvnitř pohromadě. Mají širokou škálu osobností: každá z nich má jiné touhy, jiný věk, jiné názory, talenty a zdroje. Nejsou to potížisté ani trapiči (jak působí ve svých nepřirozených rolích), jsou to báječné vnitřní bytosti. Mít části je pro mysl přirozené – nejsou produktem traumatu ani internalizace vnějších hlasů nebo energií. …“
Kniha bude, podle mého názoru, přínosem pro každého, kdo stojí na nějakém „rozcestí“ a řeší, že přišel čas ve svém životě provést zásadní změny. Dialog s jeho „částmi“ mu pomůže dotknout se podstaty jeho trápení, touhy a pomůže mu identifikovat správnou životní cestu. Kniha se mi líbila, čte se lehce.
Hodnocení:
Za další skvělou knihu z Edice Spektrum děkuji nakladatelství Portál .