Recenze

Dvojčata paní Karoliny

V zoufalství dala slib a teď přišel čas ho splnit. Román DVOJČATA PANÍ KAROLINY přináší strhující příběh inspirovaný skutečným osudem ženy, která prožila nacistickou hrůzu v okupovaném Polsku. Silné, dojemné a velmi poutavé čtení!

Název: Dvojčata paní Karoliny
Autor: Ronald H. Balson
Překlad: Jan Netolička
Nakladatelství: Dobrovský – Kontrast
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344

Lena Woodwardová, elegantní a kultivovaná dáma, začala po druhé světové válce nový život v Americe, ve vyšší společnosti města Chicaga. Nyní ji znovu něco trápí a ona to nedokáže dostat z hlavy. Dávno daný a nesplněný slib, který ji nenechá spát. Lena je hnána touhou vrátit se na cestu, kterou kdysi opustila. Vyhledá pomoc právničky Catherine Lockhartové a soukromého vyšetřovatele Liama Taggarta. Ve tváři má stoický klid, v nitru však skrývá vzpomínky, které chtějí na povrch. Lena začíná vyprávět příběh, v němž se vrací do nacisty okupovaného Polska a k poutu, které ji váže k dávné přítelkyni Karolině. Karolina byla krásná, štíhlá, charismatická a plná života a Lena ji nosila v srdci celý život. Jejich příběhu však jako by chyběl konec. Otevírá se spousta otázek. Co je pravda, co ne a co je vlastně Lena ochotná ze své minulosti prozradit? Je možné, že její skutečný příběh zůstával celé ty roky skryt? A pokud ano, tak proč? Dvě téměř dospělé dívky v nebezpečných časech ukryly tajemství, které mohou odhalit zase jen ony.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dvojčata paní Karoliny je druhým dílem ze série Liam Taggard & Catherine Lockhartová a pokud už jste četli předchozí díl s názvem Byli jsme bratři, i tady budete velmi spokojeni. Autor zůstává v osvědčených vyjetých kolejích a opět přináší čtenářům poutavý a emotivní příběh o lásce, přátelství i rodině. Jeho hrdinky musí čelit nelítostným podmínkám i všudypřítomné hrozbě smrti pod nacistickou nadvládou a pouze plamínek naděje i nezlomná odolnost je drží při životě.

Příběh je veden ve dvou obrazech, které se mezi sebou nenásilně přelévají, emočně se do sebe vplétají a vypovídají výjimečný příběh odvážných žen. V současnosti se setkáváte s osvědčeným duem –  soukromým očkem Liamem a úspěšnou právničkou Catherinou. Jejich pomoc vyhledá stará dáma Lena, která potřebuje split slib, jenž kdysi dala. Potřebuje najít po sedmdesáti letech ztracená dvojčata její přítelkyně Karolin a tak se vrací ve vzpomínkách a vypráví svůj životní příběh. Dokázala přežít nacistickou hrůzu v okupovaném Polsku, Osvětim i naprosto nelidské podmínky a teď potřebuje splnit slib, který kdysi dala své nejlepší přítelkyni.

Kdo by to byl řekl. Dvě miminka a tři ženy v malé kotelně. Nikdo si ale nestěžoval. Všechny tři jsme se staraly rovným dílem. Navzdory hrůzám okupace vládla u nás v pokoji radost.
Byly to jednoduše naše děti. Patřily nám třem. Při pohledu na ně jsme viděly naději. Viděly jsme budoucnost. Bez ohledu na to, co se nám stalo, jsme si nezoufaly. Ta dvojčata byla naše naděje stejně jako naděje našeho lidu, polského lidu. Byla to naše dvojčata!

Autorův styl psaní je velmi čtivý a působivý. Nenajdete v něm hluché místo a ani stopu po vyplnění příběhu nezáživnými statěmi. Neustále vás udržuje svým vyprávěním v pozornosti, a když už si myslíte, že vám všechno důležité sdělil, hodí do svého příběhu obrovské překvapení. To si většinou schovává na samý závěr a ještě více tak umocňuje vaše napjaté pocity z četby. Velmi přínosný pro příběh je i druhá linka situovaná k soudnímu stolci. Máte tak možnost chvíli si oddechnout od děsivých událostí z války a nasát trochu jemnější atmosféru. Každopádně i tato linie je velmi záživná a poutavá.

Při psaní svého fiktivního příběhu se autor nechal inspirovat životem Fay Scharf Waldmanové, která si přečetla jeho knihu Bývali jsme bratři a sama ho oslovila a odvyprávěla mu svůj životní příběh, z kterého autor čerpal pro tuto knihu, a i když se jedná o fikci, zakládá se na skutečných událostech, jak historických tak i osobních.

Spletitý příběh plný lásky, nezlomnosti a snahy přežít tepe energií, která se přenáší i na čtenáře. Okamžitě vplujete do vzpomínek hrdinky Leny, které jsou bolestné, srdceryvné, milostné i krutě osudové a žíznivě zachycujete prchavé okamžiky štěstí, lásky i nerozlučného pouta mezi dvěma kamarádkami. Tady se emoce ze čtenářů neždímají, tady se přijímají ledabyle až nahodile, přesto ale s intenzivním účinkem.

Román Dvojčata paní Karoliny mě nadchnul stejně jako předchozí díl❤ a pokud máte rádi silné a emočně vypjaté příběhy z 2. světové války, které spíše než na nacistické krutosti cílí na pocity a emoce, tady rozhodně nesáhnete vedle. Ponořte se do výjimečného příběhu odvážných žen a užijte si dojemný zážitek z četby. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásný, bolestný i citlivý příběh naplněný láskou, přátelstvím i nadějí děkuji Megaknihám, na jejichž stránkách si můžete knihu Dvojčata paní Karoliny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *