Recenze

Noc tisíce hvězd

Román NOC TISÍCE HVĚZD přináší osobitý a poutavý příběh o lásce, nezdolnosti i odvaze odehrávající se v kulisách Argentiny 70. let. Ponořte se do spletitého vyprávění a odhalte společně s hrdinkou rodinné tajemství spjaté s krutou argentinskou historií.

Název: Noc tisíce hvězd
Autor: Andrea Yaryura Clark
Překlad: Zdenka Lišková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360

New York, 1998. Santiago Larrea, zámožný argentinský diplomat, se na každoročním večírku po zápase v pólu ocitá v centru pozornosti po boku své ženy Lily a jejich dcery Palomy, vysokoškolské studentky a začínající návrhářky šperků. Ve světě Larreových se zdá být vše dokonalé, dokud se na večírku nečekaně neobjeví jistá žena, kterou zná Santiago z dob univerzitních studií, a neotřese jeho obvyklým klidem. Záhadné poznámky této ženy probudí v Palomě zvědavost ohledně minulosti jejího otce, o níž toho ví jen málo. Když se rodina vydá do Buenos Aires na Santiagovo jmenování do funkce velvyslance při OSN, je Paloma odhodlána dozvědět se víc o jeho životě v letech předcházejících vojenské diktatuře počínající v roce 1976. S pomocí místního univerzitního studenta Franca, člena aktivistické skupiny HIJOS, jejímiž členy jsou děti desaparecidos neboli „zmizelých“, tedy mužů a žen, kteří byli státem násilně uneseni během argentinské Špinavé války, Paloma spustí řetězec událostí, které v ní nejen rozpoutají pochybnosti o její rodině a identitě, ale také ohrozí její život.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Noc tisíce hvězd je poutavým vyprávěním situovaným do Argentiny. Pokud máte rádi osobité příběhy, z kterých se dozvíte zajímavé informace o historii dané země, nasajete její specifickou vůni i naturel, tady rozhodně nešlápnete vedle. Autorka na historických podkladech Argentiny postavila lehce romantický příběh, v kterém nechybí odvaha, přátelství ani touha.

Příběh se odvíjí ve dvou dějových linkách. První nás zavede do roku 1998 a její ústřední postavou se stává dcera argentinského diplomata Paloma. Díky náhodě si uvědomí, že její otec před ní svoji minulost vždy skrýval a letmá návštěva jeho dávné přítelkyně otevře stavidla tajemství, které je úzce spjato s argentinskou historií. Druhá linie vyprávění sleduje tok argentinských dějin od roku 1973 a seznamuje nás nejenom s mladým otcem Palomy, ale i s jeho přáteli a známými, jež svůj život spojili s tzv. Špinavou válkou – boji proti vojenské diktatuře, která za sebou zanechávala mrtvé a utýrané obyvatele Argentiny.

„Několik měsíců po naší svatbě armáda svrhla vládu. Mnozí věděli, že to přijde, a upřímně řečeno, pro většinu lidí to byla úleva. V zemi panoval násilný chaos a junta slibovalo právo a pořádek. Netušili jsme, že nová vláda ještě vystupňuje pronásledování, které začalo za Peróna. Nic jsme nevěděli. Nebo jsme to možná nechtěli vědět, protože média podléhala přísné cenzuře.“ Poklepal si srolovaným katalogem o stehno.
„Hned po převratu jsem Valentinu ještě několikrát viděl. Pořád jsme měli společné známé. Myslel jsem, že bychom mohli být přátelé, ale když jsem pochopil, že chce, abychom se k sobě vrátili, musel jsem se s ní přestat vídat. Jednoho dne jsem se dozvěděl, že se ztratila.“ Rozbalil katalog a zadíval se na obálku. „Potom jsem zjistil, že mizí i další lidi.“

Román tepe divokou energií Argentiny a pulsuje ohnivým temperamentem. Autorka skvěle vystihla tuto živelnou náturu, která dokázala vyvolat nepokoje v zemi i lásku k bližnímu. Nejvíce se to odráží v mužských postavách, kterým se tango vetkalo do krve a jejich horká hlava dokáže způsobit pořádný zmatek v životě i touhu v ženském srdci.

Argentina má velmi spletitou historii a autorka ve svém románu vypíchla pouze jeho nepatrnou část, ve které se nejvíce věnuje tématu „zmizelých“. Tito lidé, nepohodlní režimu, mizeli mnohdy krutou a děsivou smrtí a týkalo se to i novorozenců, kteří byli uneseni/ukradeni nepřátelům země a dáni/prodáni na převýchovu do rodin příznivců. Ano, opravdu vám to něco připomíná a ne nadarmo se argentinskému prezidentovi Videlovi říkalo Hitler z pampy.

Autorka má vcelku příjemný styl psaní a dějová linka z minulosti mě dokázala oslovit. Romantika není nijak přeplácaná a vztahový propletenec hlavních postav dokáže čtenáře zaujmout. Trochu jsem měla problém s vyplňující vatou mezi stěžejními informacemi příběhu a s ukončením, které přišlo velmi rychle. I když mě během čtení několikrát přepadly dojemné pocity, asi jsem od závěru očekávala výraznější emotivní nátlak. Každopádně román Noc tisíce hvězd se mi líbil a nejzajímavějším se pro mě staly argentinské události 70. let, které mně vnesly trochu světla do historie této malebné země.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za poutavé čtení plné argentinské osvěty děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Noc tisíce hvězd pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *