Recenze

Podíl viny

Česká autorka Veronika Martinková vplula do detektivních vod se ctí a její první případ s kapitánkou Hanou Vítkovou je velmi zajímavým počinem. PODÍL VINY má čtenářům co nabídnout a v rukávu několik es, které je připoutají k příběhu.

Název: Podíl viny
Autor: Veronika Martinková
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

Studentka Aneta Valová zastřelila v domě svých rodičů mladíka. Obhajuje se tím, že se jednalo o nehodu. Osobu, která vnikla do domu, údajně neviděla. A zbraň, kterou chtěla použít pouze na zastrašení domnělého lupiče, neměla vystřelit. Přesto po incidentu zůstává na místě mrtvola souseda. Aneta se po činu začíná odcizovat rodině i přátelům a většinu času tráví úvahami nad tím, jak bude vypadat její budoucnost. Uvěří soud tvrzení, že se jednalo pouze o nešťastnou náhodu? Nebo bude odsouzena za zabití? Nebo rovnou vraždu? Složitého případu se ujímá kapitánka Hana Vítková.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Podíl viny je prvním dílem ze série Vítková & Winkler, a pokud máte rádi svěží krimi případy, v kterých se kromě spletitého pátrání řeší i osobní prostor kolem hlavních postav, tady byste mohli být spokojeni.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů a datuje se do pouhých, ale plně dostačujících 16 dnů. První linii má na starosti policistka Hana Vítková, která nás provede nejen zapeklitým případem, ale jako slídilové ji nakoukneme i do soukromí, v kterém se odehrává litý boj o místo na slunci. Momentální partner má totiž trošičku problém s jejím policejním parťákem, s kterým Hana kdysi měla románek. Aneta Valová nám nabídne druhý úhel pohledu, a jelikož je právě obviněna z vraždy, bude mít pro čtenáře v zásobě spoustu zajímavých myšlenek, jejichž dopad se vás bude snažit trochu zmást a trochu přivést na stopu.

Ani jako malá holka se nebála. Zapraskání dřevěného schodiště nebo vítr profukující půdou, nic z toho jí nenahánělo strach. Neměla bujnou fantazii, aby si za těmito zvuky představovala něco jiného, něco děsivějšího. Teď ale strach měla. Nebála se však strašidel, vykukujících zpoza rohů, bála se člověka.
Jediná věc, která jí dodávala trochu jistoty, byla zbraň, kterou držela v ruce. Zatím skloněná k zemi, čekající na svou chvíli. Táhla jí ruku k zemi. Byla těžká a působila v domě nepatřičně. Ale držela ji a byla odhodlaná ji za žádnou cenu nepustit.

Autorka má nenáročný styl psaní, v kterém převažují jednoduché věty, oproštěné od vzletných i košatých výrazů a díky tomu tak dává možnost vyniknout své dějové ose. Já se s tímto střídmým stylem ze začátku trochu kočkovala, ale stejně jako jsem hladce vklouzla do příběhu, tak i tuto formu psaní jsem později přijala za svou a plně se oddala zajímavému případu.

Příběh dokáže nabídnout hned několik svých poloh. Od atraktivních položek pátrání, v kterých navštívíte pitevnu i policejní stanici a nakouknete přes rameno kriminalistům, přes osobní rozměr hlavních postav (vztahové propletence musí být, to je jasné 😉 ) až po psychologické nahlédnutí do mysli pachatele. Tento notoricky známý vzorec u čtenářů funguje a zafunguje i u této české detektivky. Výrazným prvkem, který mnohdy přebíjí samotné vyšetřování, se stávají hloubkové ponory do hlavy obviněné Anety i samotné psychologické ražení celé knihy. Snažíte se společně s autorkou přijít na pohnutky i motiv vraždy a hlavně na Anetiny pocity, které se upínají k budoucnosti a intenzivně lavírují na hraně životní propasti. Mně se tato poloha líbila.

Je poznat, že autorka má načteno a tak se v příběhu mnohdy setkáváte s událostmi či dialogy, které vám připadají známé. Ve čtenáři to občas vyvolá pocit domácího prostředí, v kterém se nemusí bát udělat krok do neznáma s českou autorkou, a může si plně vychutnat její vyprávění.

Detektivka Podíl viny je debutem české autorky a musím zkonstatovat, že zdařilým. Ačkoliv se jedná o nenáročnou krimi, dokáže čtenáře zaujmout svým psychologickým konceptem, pestrými charaktery hlavních postav i živou formou vyprávění, které má spád a švih. Na světě jsou už i další pokračování, a pokud rádi zabrousíte na český knižní rybníček a vaším knižním šálkem jsou detektivky, které nezapomínají na spletité vyšetřování, hledání motivů ani osobní život hlavních hvězd, tady nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi příjemnou detektivku, která mě dokázala zaujmout a přitáhnout ke svému příběhu, děkuji autorce Veronice Martinkové. Knihu Podíl viny můžete pořídit na autorčiných stránkách.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *