Recenze

Ostrov žen moře

Vstupte do uzavřeného světa korejských potápěček v historickém románu OSTROV ŽEN MOŘE. Příběh o přátelství nezlomných žen a dramatických dějinných událostech je velmi poutavým čtením, v jehož středu stojí odvážné ženy, které autorka spojila s vodou a s voláním moře, jež se stalo jejich vášní i životem. Pro něj žily a pro něj umíraly.

Název: Ostrov žen moře
Autor: Lisa See
Překlad: Petra Andělová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021
Počet stran: 399

Ostrov žen moře vypráví osudy Mi-dži a Jong-suk, dvou dívek, které patří k jednomu z mnoha výlučně ženských potápěčských společenství na korejském ostrově Čedžu. Po stovkách ponorů a letech přátelství Mi-džu a Jong-suk rozdělí vnější síly, které nemohly nijak ovlivnit. Dlouhá desetiletí – počínaje japonskou kolonizací ve 30. a 40. letech přes druhou světovou válku a korejskou válku až po éru všudypřítomných mobilů a neoprenů – mezi oběma ženami přetrvává výjimečně blízký vztah, i když přátelství postupně vystřídá nenávist a vina, aby nakonec dospěly ke smíření a odpuštění. Román přináší vhled do jedinečné a neopakovatelné kultury ostrovního společenství, v němž mají hlavní slovo ženy, které se věnují nebezpečné fyzické práci pod hladinou i na souši, zatímco jejich manželé pečují o děti.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý a velice zajímavý román Ostrov žen moře je citlivou návštěvou ojedinělého místa a ojedinělých žen. Autorka se hluboko noří do zrádného moře i spletité korejské historie a snaží se dostat až k pradávným kořenům předků, kde nachází podstatu, lásku i vášeň. Svými ponory nahlíží do ženské duše hejno a zachycuje ve vyprávěcích sítích každou střepinku jejich myšlenek, hrdost ke svému povolání, okouzlující ženskost i specifické uzavřené společenství potápěček.

Příběh je vyprávěn ve dvou rovinách. První nás zavede do rozmezí let 1938 – 75 a jeho vypravěčkou se stává korejská dívka Jong-suk. Její život je spjat s ostrovem Čedžu, s nejlepší kamarádkou Mi-džu a s potápěním. Sledujeme její dospívání i první úspěchy jako hejno (potápěčka) a prožijeme společně i poválečné roky, kdy se její role mění v manželku a matku. Nestabilní politická situace má dopad i na její velké přátelství s Mi-džu a dívky, které spolu vyrůstaly jako sestry, si najednou nemají co říct. Nenávist a vina sžírá jejich svědomí, a zda někdy vůbec dojde k odpuštění a přijetí se můžete dozvědět v druhé lince příběhu, situované do roku 2008.

Matka říkávala, že moře jako matka, ale babička tvrdila, že moře je lepší než matka. Po těch dlouhých letech Jong-suk ví, že nejspíš měla pravdu babička. Moře je lepší než matka. Člověk může svou matku milovat, ale ta stejně může odejít. Moře lze milovat nebo nenávidět, ale bude tady pořád. Navždy. Moře se stalo ústředním bodem jejího života. Živilo ji, okrádalo ji, ale pořád zůstávalo.
Při třetím ponoru se uvolní. Napojí se na vlákno, které ji poutá k zemi, k těm, které ztratila, k těm, které milovala. Krev ji pulzuje v hlavě a připomíná jí, že je stále živá. V moři, v děloze světa.

Vydejte se na návštěvu ostrova Čedžu a poznejte fenomén ženských potápěček henjo, které rozhodně nejsou stavěné pro domácnost. Tady panuje vše v obráceném gardu. Muži se starají o děti, stravu, pořádek a žena – hejno živí svým potápěním celou rodinu. Práce to není věru lehká a moře si už několikrát vybralo svoji daň, ale pro ženy je tato práce poctou i životní náplní, bez které nemohou být. Jejich srdce žíznivě tepe pro moře, láká je svým pestrým podmořským rájem a o tom, jak dokáže být nebezpečné až smrtící, moc dobře vědí, ale stalo se jejich domovem i bezpečným přístavem v moři soukromých i politických nesnází.

Autorka má pomalejší rozjezdy, ale jakmile se naladíte na její rozprostřenou, podrobnou notu, která hraje v melancholické tónině, zjistíte, že se vám tento jemný styl bez výrazných efektů velmi zamlouvá. Citlivě vede své hrdinky životní poutí a s křehkostí vám vypovídá jejich příběh, který ve vás rozeznívá struny emocí. Mezilidské vztahy rozehrává s vášní a hloubkou a její postavy hýří stejnými barvami jako prostředí románu. A Lisa See tento výjimečný dar, přenést čtenáře na místo svého děje, plně ovládá. Od první stránky vás obklopí specifická atmosféra ostrova Čedžu, korejská nátura i bouřící, milované moře.

Pevný základ jejího vyprávění je postaven na korejské historii, z nějž vyčnívá tragická událost nazývaná Incident 43 – krvavé potlačení povstání. Autorka korejskou historii přizvala ke svému příběhu jako svoji nejlepší kamarádku, která je neoddělitelná a pořád je s vámi. Občas vám vstupuje do mluvení, občas vám přebere nit vyprávění a občas ustoupí do pozadí, aby udělala místo pro důležitější sdělení.

Román Ostrov žen moře je krásným a emotivním příběhem vyprávěným s velkým citem a přehledem. Podrobnější styl psaní rozprostřený do vzdálenějších koutů nebude asi pro každého, ale pokud mu dáte šanci, odmění vás neopakovatelným zážitkem, který se vám vetkne do srdce. Silný příběh odvážných korejských žen vřele doporučuji, stejně jako ostatní knihy této autorky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další nádherný příběh z pera této autorky děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Ostrov žen moře pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *