Recenze

Něco má za lubem

Laskavý a pohodový román s názvem NĚCO MÁ ZA LUBEM je zábavným i dojemným čtením, které vás bude bavit. Jemný humor namíchaný s životní moudrostí dává zelenou samotnému životu. Užít si každý den plnými hrstmi a na nic nečekat, radovat se z maličkostí i všedních momentů je poselstvím této velmi příjemné knihy.

Název: Něco má za lubem
Autor: Sara Goodman Confino
Překlad:
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2023
Počet stran: 472

Jenně táhne na pětatřicet, když jí opustí manžel s tím, že si našel jinou a s ní vlastně nikdy nebyl šťastný. Rozchod nese těžce a před světem se skrývá u rodičů ve svém dětském pokoji. Po půl roce se ale do věci vloží Jennina svérázná, energická babička Evelyn a přemluví ji ke společnému výletu do svého rodného města Herefordu v Massachusetts. Cestou do Herefordu excentrická babička nejen vyvádí všelijaké veselé kousky, při kterých Jenně často tuhne krev v žilách, ale také vypráví příběh své první lásky k Tonymu, chlapci z portugalské rybářské rodiny. Evelynin otec, úspěšný židovský obchodník, odolal tlaku své okouzlující dcery a ke sňatku s Tonym nedal souhlas. Její návrh na útěk z domova Tony odmítne. Nakonec se Evelyn provdala za Freda, kterého poznala během studií a strávila s ním desítky let šťastného života. Fred před pěti lety zemřel a výlet je pro Evelyn návratem „na místo činu“, kde stále ještě žije Tony. Chystá se snad babička na stará kolena vrátit do náruče dávné lásky? A jaká nečekaná překvapení tu nachystala pro Jennu?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Něco má za lubem je příběhem plným života, vtipu i emocí. Láska je tu skloňována ve všech pádech, ale není to pouze romantika, která čtenáře nadchne, nýbrž i tajemství spokojeného a plodného života, které vám naservíruje sympaticky střelená babča a s ní zažijete opravdu velký kopec legrace.

Příběh je poskládán ze dvou dějových linií. První má na starosti Jenny, která se snaží po rozvodu vrátit zpátky do života a nejvhodnější osobou, jež by ji mohla pomoci, je babička Evelyn, která má životního elánu na rozdávání. Právě ona má plně v područí druhou dějovou osu, jež nás zavede do roku 1950, v které se odvíjí její vztah s portugalským chlapcem Tonym.

Ona by šla, řekla jsem si. A nezabývala by se následky. Zvedla jsem se. „Myslím, že půjdu ven.“
Pozvedla obočí. „Nemyslela jsem si, že to v sobě máš.“
„Co má tohle znamenat?“
Mrkla na mě. „Jdu do postele. A nezapomeň, já spím tvrdě.“
„Fuj, babi!“
S námahou se postavila. „Hlavně použijte prezervativ. Nebo ne. Ve svém věku už nemáš času nazbyt.“
S hrůzou jsem sledovala, jak odchází do své ložnice.

Autorka píše lehkou rukou a její nenáročný styl psaní se moc dobře čte. Hned od začátku rozjíždí své vyprávění na plný plyn, z kterého po celou dobu nesundá nohu a zvýšené množství událostí žene příběh dopředu. Romantika jde ruku v ruce s emocemi a autorka občas hodí svým čtenářům životní moudro, které zacílí přímo do středu. Nasáváte poselství i myšlenky hlubokým nádechem a necháváte je v sobě doznít s příjemným pocitem, který se vám rozlije v těle. Některé věci se občas nedějí tak, jak by si člověk přál, ale nesmíš se vzdát. Nesmíš připustit, aby tě to zničilo. I tak by se dalo specifikovat poselství této zábavné i dojemné knihy.

Celý příběh drží po kupě postava babičky. Tahle babča je naprosto šílená, nemožná a neuvěřitelně skvělá. Vymýšlí si bláznivé věci, pravdu si neustále upravuje a její chuť do života i energie, s jakou na lidi působí, je nakažlivá a bez obtíží dokáže vyvolat radost a dobrou náladu i u vás. Stane se vaším guru, rádcem i komikem, s kterým vám bude nadmíru dobře.

Román Něco má za lubem se mi moc líbil. Okouzlující road trip se sympatickými postavami i poutavým dějem vás dokáže spolehlivě dojmout i pobavit a pokud máte rádi oddechové čtení, které kromě romantiky nabídne i přidanou hodnotu, tady rozhodně nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za moc příjemné, poučné, zábavné i emotivní čtení děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Něco má za lubem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *