Recenze

Co vás v dějáku nenaučili

Chcete poodhalit roušku dějepisu a podívat se historii na zoubek trochu z jiného úhlu pohledu? Česká autorka Markéta Lukášková si pro vás připravila návrat do komunistických časů, který vás bude bavit a mnohým čtenářům osvětlí některé historické události srozumitelným a atraktivním jazykem. Publikace CO VÁS V DĚJÁKU NENAUČILI vám představí české dějiny tak, jak je neznáte. Podle podcastu Příběh, který se opravdu stal.

Název: Co vás v dějáku nenaučili
Autor: Markéta Lukášková
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240

Originální „učebnice“, jakou jste ještě neviděli. Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.

¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡

Publikace Co vás v dějáku nenaučili mapuje období našich dějin od roku 1948 do roku 1989. Přátelsky, ale s důrazem nám autorka osvěžuje naši paměť a vypravěčským stylem se snaží čtenářům přiblížit temnější část naší minulosti stravitelnou a lehkou formou, v které zbytečně nezabředává do encyklopedických konceptů.

Markéta Lukášková se nebojí kout do žhavého a ukázat komunistickou éru našich dějin bez příkras a s patřičným efektem. Ve vhodných okamžicích dokáže použít velmi důraznou a vážnou notu, ale i ironický humor nebo přirovnání k nesmrtelným seriálům a vypichuje z historie ty nejznámější okolnosti. Dozvíte se tak pestrou škálu podrobností ze světa politiky, sportu, cestování, dopravních neštěstí i nezbytných každodenností obyčejného života.

Součástí devastace jakéhokoliv kapitálu mezi lidmi byl i proces násilné kolektivizace. Veškerá zemědělská půda se mávnutím kouzelného srpu a kladiva zestátnila a vše se rozdělilo do jednotných zemědělských družstev, kde všechno patřilo všem a nic nikomu, a rozhodně tam nevládla taková přihlouplá selanka jako v komedii Slunce, seno ani si nikdo radostně nezpíval jako v Císařově pekaři, že je super, že všichni všechno všechněm dáme.

Autorka si vzala do hledáčku události, o kterých mnozí z vás již něco slyšeli, ale neznali tak úplně pozadí či souvislosti dané situace. Věnuje se notoricky známým kauzám i těm méně známým historickým pojmům. Díky tomu se dozvíte podrobnosti nejen o pracovních lágrech či StB, ale i proč se např. stěhovali lidé z vltavského údolí nebo jak fungoval fenomén Tuzex.

Já osobně jsem až tolik nových informací z knihy nedostala (je to samozřejmě dáno obdobím, v kterém jsem vyrůstala a důvěrně ho nasála), přesto mě pár poznatků překvapilo a hlavně jsem se nostalgicky vrátila do známých časů, které rozhodně nebyly zalité zářivým světlem ani šťastnou budoucností. Pro všechny, kteří už zapomněli nebo tuto dobu nezažili je tato publikace nutností a věřím, že Co vás v dějáku nenaučili, vás naučí česká autorka Markéta Lukášková.
Kniha vyjde 22. 9. 2022.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zajímavou a poučnou hodinu dějepisu děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Co vás v dějáku nenaučili pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *