Recenze

Když jsme ještě věřily na mořské víly

Román KDYŽ JSME JEŠTĚ VĚŘILY NA MOŘSKÉ VÍLY v sobě ukrývá citlivý příběh o vztahu mezi dvěma sestrami, jež od sebe dělí oceán lží a traumatická minulost. Hledání pravdy bude tvrdým oříškem pro obě dvě. Podaří se jim najít klid v duši?

Název: Když jsme ještě věřily na mořské víly
Autor: Barbara O’Nealová
Překlad: Anna Zbořilová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 376

Kit a Josie byly nerozlučné sestry. Vyrůstaly v prosluněné Kalifornii, jejich hřištěm byl oceán. Ale je to už patnáct let, co Josie Bianciová zahynula ve vlaku během teroristického útoku. To si alespoň myslí její sestra, nyní lékařka na pohotovosti v Santa Cruz. Stačí však jen několik vteřin večerního zpravodajství, které převrátí Kitin život úplně naruby. Záběry z požáru v Aucklandu zachytí ženu, která je do detailu, včetně jizvy v obočí, podobná údajně mrtvé Josie. Nemůže být pochyb. Kit zavalí vlna emocí – zármutku, pocitu ztráty a hněvu. Ale také se jí nabízí šance konečně se vyrovnat s minulostí – pokud se jí povede nalézt svou dlouho ztracenou sestru. Odlétá na Nový Zéland pátrat po Josie, se kterou si vždycky byly tak blízké, dokud se jednoho léta něco nepokazilo. Kit je nucena konfrontovat svou vytěsněnou minulost a pomalu se probírat pavučinou zapomnění a lží, která během let ukrývala vzpomínky na dětství a na jedno dramatické léto na prosluněné kalifornské pláži. A také na trauma, které ji i Josie provází celý život. Pokud se chtějí sestry znovu shledat a přijmout, musí vynést na světlo hluboko pohřbená tajemství a čelit drtivé pravdě, která je rozděluje až příliš dlouho. I za cenu všech jistot, které si od té doby vybudovaly.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Když jsme ještě věřily na mořské víly je emoční četbou o temných tajemstvích, osobních ztrátách i láskyplné naději. Ponořte se do niterného příběhu, v kterém ponuré hlubiny lidské duše natahují své nenechavé ruce po nevinném dětství a dospívání.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledů dvou hlavních hrdinek. Sledujete jejich současný život a retrospektivně se společně vracíte do jejich minulosti, která vám postupně odhaluje prožitá traumata. Sesterská láska dostává své povážlivé trhliny a to, zda se z nich už nastálo stanou klikaté jizvy na srdci, závisí pouze na nich. Dokáží odpustit a posunout se dál nebo je zášť, bolest i tragické vzpomínky už natolik pohltily, že není návratu zpět?

Déšť ustal a zanechal po sobě jako ozvěnu ticho. V takovýchto chvílích, kdy ze skříní a šuplíků vylézají moji démoni a svádějí mě mými minulými hříchy, se mi chce kouřit a pít. Jsou jich celé zástupy.
Tolik. Sedím ve tmě, zírám na tvář ztracené sestry a srdečními komorami projíždí palčivá bolest. Tak zatraceně moc mi chybí.

Autorka napsala srdceryvný emoční příběh o rodinných vztazích, které jsou od samého začátku vystaveny těžkým zkouškám. Její pohled je nasměrován na sesterské duo, které si prošlo všemi komplikovanými formami od bezpodmínečné lásky až k přetrvávající zášti. Díky těmto „duševním ponorům“ dostává celý příběh nádech psychologického románu, ale pouze v umírněné podobě a nepřebírá tak hlavní slovo vystavěnému ději.

Čtivý a lehký styl psaní vás bude nutit číst stále dál a dál a melancholický odstín vyvolá gejzír myšlenek, jež se vám budou potutelně vkrádat do mysli. Stěžejní roli ve vyprávění hrají rozmanité pocity i bolestné vzpomínky se střípky štěstí, v kterých sledujete posun i přerod hlavních hrdinek. Vše dokresluje atmosféra Nového Zélandu a italská jídla, jež vám polaskají chuťové pohárky. Dočkáte se i romantické linky, která je velmi něžná a laskavá k hlavním protagonistkám. Od této autorky jsem už měla možnost číst román Jak se dědí tajemství, který se mi líbil o něco víc, ale i tento její počin řadím k zajímavým kouskům, které knižní svět nabízí. 😉

Román Když jsme ještě věřily na mořské víly je dojemným vyprávěním plným tajemství i spletitých vztahů a ocení jej především ženy, jež vyhledávají v příbězích hloubku a emoce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za emotivní čtení děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Když jsme ještě věřily na mořské víly pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *