Recenze

Jak se dědí tajemství

Dojemný román JAK SE DĚDÍ TAJEMSTVÍ vás nadchne svým poutavým dějem i okouzlující atmosférou starého sídla a Anglie. Ponořte se do příběhu Olivie, která se ze dne na den stane hraběnkou a majitelkou rozpadlého sídla, které obestírá rodinné tajemství.

Název: Jak se dědí tajemství

Autor: Barbara O’Nealová

Překlad: Kateřina Harrison Lipenská

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 368

Devětatřicetiletá Olivie neprožívá zrovna šťastné období. Před pár měsíci přišla o svého psa a současně měla autonehodu, která na ni stále ještě zanechala viditelné stopy. S tím největším životním traumatem se ale potýká teprve pár dnů. Umřela ji milovaná matka a Olivie tak zůstala na světě sama. Navíc zjistila, že zdědila obrovské anglické panství spolu se šlechtickým titulem. Anglický venkov i panství Rosemere ji okouzlí na první pohled a její plán vše rychle vyřídit a vrátit se do Ameriky, dostává povážlivé trhliny. Tajemství, které obestírá nejen zchátralý dům, ale i její rodinu, zde nabírá na síle a Olivie tak postupně odhaluje dramatický osud své rodiny. Na rozpadlých ruinách svého dědictví nachází i samu sebe a rodinné kořeny, které se ji pomalu zažírají pod kůži, ji přitahují magickou silou.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Přitažlivý román Jak se dědí tajemství je poutavým a dojemným vyprávěním, v kterém vás okouzlí atmosféra anglického venkova společně s mnoha lahodnými pokrmy a vystavěnou dějovou linkou. Ponořte se do příběhu, kde tajemství a rodinná historie hrají stěžejní roli.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Olivie. Společně s ní tak vnímáte první okamžiky okouzlení ze starého domu a nasáváte okolní náladu místních obyvatel, která není vždy přívětivá. Ochutnáte speciality indické kuchyně a ponoříte se do světa umění, kde obrazy, architektura i půvaby zahradničení vás omámí svojí vůní a krásou. Budete postupnými krůčky odhalovat rodinnou historii i spletité tajemství, které nad ní visí jako temná hrozba.

„Je mi to moc líto. Nechtěla jsem vyvolávat bolestné vzpomínky… Jen nevím, kde získat na všechny své otázky odpovědi.“
Zaváhal. „Možná ty odpovědi ve skutečnosti nepotřebujete. Někdy je lepší nechat minulost minulostí.“
Odházel se svěšenými rameny, jako by na nich nesl obrovskou tíhu, a já jsem se obrátila k Pavi: „Moc se omlouvám. Neměla jsem se tolik ptát.“
„To nic. Nedovedu si představit, jak divné to musí být, když vlastně nevíte, kdo jste, kdo je vaše rodina.“

Autorka píše neuvěřitelně čtivě a její vyprávění vás dokáže od první strany vnořit a připoutat k příběhu, který je poskládán ze střípků romantiky, napěti i vzrušení.  Její popisy jak deštivého anglického venkova, tak i jeho místních obyvatel a indických specialit jsou opravdovou lahůdkou tohoto živého příběhu, který před vámi rozehrává tajemnou hru o rodinných poutech a odpuštění.

Svěží tempo románu mají na svědomí dějové zvraty, kterým hlavní hrdinka nemá šanci uniknout. Nejen, že se musí potýkat s podivným dědictvím a nesnadným rozhodnutím, zda prodat či zachovat, ale i její soukromí nabírá na obrátkách, z kterých výchozí cesta není až tolik zalitá zářivým světlem. Tento velmi „záživný“ mix dodává celému románu spád i hřejivost navzdory mokrému anglickému počasí.

Finále jede ve zvýšeném tempu, kde se dozvíte celou spletitou historii, i když mně trochu chybělo dořešení některých okrajových událostí souvisejících s životem Olivie. No, i fantaze je součástí čtení, takže proč ne? 😉

Pokud máte rádi příběhy, kde na vás čekají stará tajemství, romantické lásky i nové životní začátky, pak neváhejte a sáhněte po dojemném románu Jak se dědí tajemství. Tahle anglická kráska vás bude skvěle bavit.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásný příběh naplněný anglickým venkovem i starým tajemstvím děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Jak se dědí tajemství pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] a laskavá k hlavním protagonistkám. Od této autorky jsem už měla možnost číst román Jak se dědí tajemství, který se mi líbil o něco víc, ale i tento její počin řadím k zajímavým kouskům, které […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *