Recenze

Skandální komtesa

Historický příběh o Tygřici z Forli vás přenese do Itálie 15. století a bude to opravdu skandální čtení plné pikantností, tajemna, pletek i politických intrik.

Název: SKANDÁLNÍ KOMTESA – Říkali jí Tygřice z Forli

Autor: Jeanne Kalogridis

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 408

Hned na začátku knihy se seznamujete nejen s onou skandální komtesou – Caterinou Sforza, ale hlavně s její dvorní dámou Almadeou (zkráceně Dea), která bude průvodkyní celého románu. Caterina Sforza je modrooké, zlatovlasé dítě, které teprve čeká dozrání v ženu, ale už teď v dětském věku dává její krása i charakter tušit, že jí svět bude ležet u nohou. Vyrůstá v Milánu a ve věku deseti let je zasnoubena za Girolama Riaria. Při jedné z mnoha společenských večeří objeví Dea, díky věšteckým kartám, v sobě zvláštní magický dar – vidí znamení a dokáže předpovědět věci příští, které se ještě nestaly.

Když je Caterinin otec zavražděn, odstěhuje se jeho dcera Caterina spolu se svou společnicí Deou za manželem do Říma, kde dorůstá ve smyslnou ženu, která se snaží „urvat“ z vladařského koláče co největší sousto pro svoji rodinu. Musí ovšem počítat se zákulisními intriky, nevraživostí a také s všudypřítomnými jedy, které mají protivníka odstranit. Caterina má naštěstí v ruce trumfy své krásy a velmi rychle se naučí ke svým zájmům využívat i své tělo. Navíc ji jako stín na každém kroku doprovází spolehlivá Dea. Dokáží se obě ženy postavit předpovězenému osudu nebo se věštba vyplní a oni budou muset svůj kalich hořkosti vypít až do úplného dna?

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Jak uvádí anotace k této knize: Caterina Sforza, dcera milánského vévody, působí rozruch, protože se chová jako muž…atd. Z anotace jsem pochopila, že se bude jednat o román pojednávající o Caterině. Hned na začátku knihy mě ale přivítala Dea a její pohled mě provázel celou knihou. První část s názvem Milán pojednává veskrze o Dee a zmínky o Caterině jsou velmi sporadické. Druhá část – Řím už dává o něco více prostoru této skandální komtese, ale stále jen z pohledu Dey, jak ona ji vnímala. Třetí poslední část s názvem Forli dává Caterině asi nejvíce prostoru. Nicméně je tohoto prostoru komplexně velmi málo. Takže POZOR! Celý román spíše pojednává právě o této dvorní dámě komtesy Cateriny. A chvála za to, protože právě Dea mně osobně přišla daleko zajímavější. Možná proto, jak jsem se dozvěděla z doslovu, že tato postava byla jako jedna z mála dílem fikce, většina ostatních byly skutečné historické postavy.

V tomto románu se opravdu dostanete do vybrané společnosti Borgiů, Medicejů i samotného papeže a jeho kardinálů. Celou knihu se na mě valilo množství italských jmen, ve kterých jsem se chvílemi ztrácela a další lavina přišla s dlouhavými popisy postav (které navíc nebyly ani pro děj důležité, jenom se románem mihly), podrobným představováním každého oděvu, ulice i stáje. Je to škoda, protože románu to určitě ubralo na čtivosti a knihu to zbytečně nafouklo do většího obsahového rozměru.

(Caterina Sforza)

Caterina – Tygřice z Forli je autorkou představena v dětství jako rozmazlené dítě se spratkovitým chováním a v dospělosti jako sexy ďáblice – nejen v loži 😉 . Jako literární postava mi k srdci skoro vůbec nepřirostla, až na jisté výjimky, kdy byla opravdově zamilována.

Caterina na dopis plivla a pošlapala ho. „Jsem diskrétní,“ vztekala se. „Zato, strýc se tahá s milenkami úplně veřejně, přímo před nosem své manželky! Myslí si, že patřím ke Sforzům méně než on? Že když jsem žena, netroufnu si milovat se s těmi, které chci, ačkoli jsem se i já narodila, abych vládla?“ Samozřejmě mu zdvořile odpověděla, aby těm ohavným pomluvám nevěřil, a dál si brala do postele, koho chtěla.

Oproti tomu Dea je vyloženě sympatická dívka s tajemným darem vidění, kterou si všichni hned zamilují. Celou knihu spolu s Deou budete pomalu odkrývat její rodinné tajemství a právě díky tomu příběh dostává spolu s dávkou napětí i spád.

Co se mi nejvíce na knize líbilo a posunulo ji do kolonky zajímavých, historických románů je právě vložení jistého mysticismu, věštění a vykládání karet, které vás bude provázet celým příběhem. Seznámíte se s několika jednotlivými věšteckými (tarotovými) kartami – Viselec, Blázen, Rytíř pohárů atd. a mě tyto výklady hodně bavily. Budete se proplétat i pentagramem a dozvíte se o způsobu, jakým se duše může spojit s Bohem. Celému ději dodá toto tajemství dávných spirituálních tradic jisté kouzlo, které román rozhodně povýší.

Ačkoli vás příběh nedokáže úplně neodtrhnout od knihy, pořád se jedná o celkem čtivý román, který má co nabídnout, ať už historické skutečnosti nebo výlet do světa mysticismu.

Hodnocení: 82 %

 

Za příjemně strávené chvíle plné magie a také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *