Recenze

Operace Thümmel, 1. díl série Legie

Lidstvu se zhmotní všechny noční můry naráz: ztratí svobodu, svůj domov, budoucnost i právo na holý život. Okupanti – emzáci si během několika málo měsíců si podrobí celou planetu a degradují lidi na nástroje a jateční dobytek. Nechte si uvařit růžové kafe, otevřít konzervu lidského ve vlastní šťávě, pohodlně se usaďte a otevřete si knihu Operace Thümmel. Její autor František Kotleta vám bude vyprávět příběh, který vás „vcucne“ a nepustí.

„… ´Jsi otrok. Pro nikoho nemáš cenu ty ani tvá rasa. Jste jen zpupné maso, které patří enlilům´…. “

Název: Operace Thümmel

série: Legie

edice: Fantastická Epocha

Autor: František Kotleta, Kristýna Sněgoňová

Nakladatelství: Epocha

Rok: 2020

Počet stran: 344

Oficiální anotace

Poutník z Mohameda : Alláhův hněv – František Kotleta – Fantasy knihyVesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé je zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí. (Foto: František Kotleta, zdroj: fantasyknihy.multiverzum.sk)

Vesmírné lodě budoucnosti: projekty, problémy, vyhlídky„… Myslím, že víme, co znamenala ta eliminace,“ vložil se do diskuse Vodička. Aga přestala prskat a oba jsme se otočili ke starému mistrovi z Vítkovic. „Je to torpédo. Vypálila ho jedna z lodí kotvící u té základny,“ vysvětlil a ukázal na jednu z obrazovek. Vypadala trochu jako ponorkový radar a jasně ukazovala, že se k nám blíží něco zatraceně rychlého.
„Neměli bychom zvednout štíty?“ zeptal se
Gerasim.
„Tohle, kurva, není Star Trek. Nemáme štíty!“ zařval jsem zoufale, ale pak se pro jistotu podíval na rutaše.
„Ne, nemáme,“ potvrdil, ale jeho prstové výstupky začaly zběsile běhat po přístrojích před ním. … “ ( Obr. zdroj: Play-Azlab.com.)

Summa summarum

První díl Legie vychází v populárním paperbackovém vydání kapesních rozměrů. Na vnitřní straně papírových desek bez přebalu najdeme medailonky obou autorů Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové. Vyprávění se odehrává ve dvou časových liniích, retrospektivně nás hlavní hrdina seznámí s průběhem krvavé invaze mimozemšťanů na Zemi a v „současnosti“ budeme sledovat jeho pokus o útěk z mimozemského koncetráku a riskantní misi k jakémusi vesmírnému „OSN“ s prosbou o pomoc lidstvu. Hlavní postava románu se jmenuje František Moravec (třeba se autora někdy zeptám, zda hrdinu pojmenoval po brigádním generálovi, legionáři a přednostovi vojenské zpravodajské služby – což je pravděpodobnější – nebo po frontmanovi Třech sester se stejným jménem 🙂 ). Románový František Moravec je analytik Bezpečnostní informační služby, po té, co je lidská civilizace v troskách, zbylí agenti všech zemí zapomenou na předchozí nepřátelství a spojí své síly v posledním zoufalém odporu proti početnějšímu a technicky mnohem vyspělejšímu protivníkovi. Dvojitá akce má podle plánu současně probíhat na Zemi a ve vesmíru. Pozemská operace dostane název Valkýra (další autorova inspirace historií 🙂 – super) a její vesmírná paralela Thümmel.

Paul Thümmel.jpgHrdinové Kotletova 1. dílu série pojmenovali svou misi podle nejlepšího dvojitého agenta československé vojenské zpravodajské služby jménem Paul Thümmel (s krycím jménem A-54). P. Thümmel (1902–1945) byl příslušník NSDAP, vysoký důstojník německé zpravodajské služby Abwehru, který (mj.) československou rozvědku informoval o obsazení Československa 15. března 1939 . (Text, foto zdroj: WIKIPEDIE)

František se spolu se svým kolegou nechá „naverbovat Společenstvím“ a vypracuje se na „kápa“, který má na starost lidské horníky… Založí malou odbojovou skupinu, se kterou se chce postupovat podle plánu a sehnat pomoc pro Zemi. Zpočátku se kniha hemží mimozemskými rasami, které autor všechny pojmenoval, takže čtenář se může mezi enlily, chany, kulšeši, rutaši chvílemi ztácet, ale jde „o zvyk“. Jakmile se začtete, zjistíte, že spisovatel všechny ´ufouny´skvěle popsal, takže si je dovede perfektně představit a jejich názvy vám přestanou vadit… Příběh má spád, pan spisovatel nasadil vyprávění příjemné tempo, které čtenáře udržuje v touze „číst dál a dál“. Líbily se mi autorovy vtipné hlášky, odkazy na evropskou historii i kultovní seriál… Pokud mi v něčem František Moravec „nesedl“, tak tím, že se občas  „choval víc  jako útlocitný skautík“ než jako vycvičený agent, ale na druhou stranu to z něj dělalo „fair“ sympaťáka. Dále je pravda, že některé motivy v knize mi připadly povědomé: např. výroba lidských konzerv z dělníků, kterými se krmí zbylí živí (nejen) lidé (viz Atlas mraků), ale vůbec mi to nevadilo. Naopak. Velmi mě bavil suchý humor knižních postav, jejich popichování i barevnost, krutost a propracovanost širého vesmíru tak, jak nám ho autor ve své knize představil. Kniha mě bavila, patří mezi ty, které si s chutí přečtu znovu. Na další díly série se rozhodně těším a za sebe Legii doporučuji♥. 

Hodnocení: 100% ♥♥

Za příběh plný lidské odvahy a věrnosti k humanitním ideálům, černému humoru a dále zelené, červené, hnědé krve a vnitřností děkuji nakladatelství Epocha .

UKÁZKA, ZDROJ:  EPOCHA

An
„Dobře, zrekapitulujeme si to ještě jednou.
Když tam ta pravěká základna nebude, jsme
mrtví. Když tam bude, ale nedostaneme se do-
vnitř, jsme mrtví. Když se dostaneme dovnitř,
ale nebude fungovat, jsme mrtví. Když ta stov-
ky let zastaralá technologie už bude enlily pře-
konána, jsme mrtví. Zapomněl jsem na něco?“
„Doufám, že ti tam zachráním život a pak tě
budu moci zabít,“ dodala Aga.
„Skvělý příspěvek k debatě, ještěrko,“ usmál
jsem se na ni.
Měl jsem připravený skafandr, stejně jako
ona a Gerasim. Čekali jsme u jedné z nepoško-
zených nakládacích ramp. Rutaš nám sem pus-
til vzduch, abychom šetřili kyslíkové náplně
ve skafandrech. Sehnali jsme dvě zpola prázd-
né, pro mě a Gerasima. Chana měla pořád svou
původní. Její skafandr byl vážně vytuněný vr
chol technologie Společenství. Na rozdíl od těch
našich, které jsme znovu zkusili trochu vyspra-
vit páskou, aby vydržely alespoň ještě jednu
misi.
„Dal bych si cigáro,“ povzdechl jsem si.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] formátem, vazbou i medailonky obou autorů Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové kopíruje první díl série. Děj volně navazuje na Operaci Thümmel, nicméně pokud se vám řízením Osudu zatím […]

  2. […] prvního dílu série (Operace Thümmel) jsem Legii propadla a ani její třetí část mě rozhodně nezklamala. Stejně jako pod Amandou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *