Recenze

Černý dort

Hluboký příběh, který je sladký a lahodný jako karibský ČERNÝ DORT, ale s hořkou polevou, jež vám ulpívá na jazyku ještě dlouho po jeho přečtení. Nemůžeme si vybrat, kým se narodíme, můžeme si ale vybrat, kým se staneme…

Název: Černý dort
Autor: Charmaine Wilkersonová
Překlad: Dina Podzimková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Když Eleanor Bennettová zemře, zůstanou po ní dvě děti, Byron a Benny, a bizarní dědictví: černý dort, upečený podle rodinného receptu s dlouhou historií, a hlasová zpráva. Jejím prostřednictvím Eleanor sdílí bouřlivý příběh o tvrdohlavé mladé plavkyni, která utekla z rodného ostrova poté, co čelila podezření z vraždy. Srdceryvné svědectví ale nevysvětlí všechno a záhada pohřešovaného dítěte teď může zpochybnit vše, co Byron a Benny dosud o svém původu věděli. Dokážou sourozenci urovnat dávno vychladlé vztahy, dobrat se Eleanořiny skutečné minulosti a vyplnit její poslední přání: podělit se o černý dort, až přijde správný čas? Svede je odhalení matčina tajemství blíž k sobě, nebo je ještě více rozdělí?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Černý dort je silným a hutným čtením o rodinném tajemství, osobním dluhu vůči sobě, rasismu i o návratech a smíření. Bolestný i nadějný příběh vás uzavře do svého vyprávění a bude si pohrávat s vašimi emocemi i zvědavostí dozvědět se všechna tajemství i minulost „rozbitých“ postav.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje hned několik dějových linií, které se spolu proplétají, doplňují, navzájem si lezou do děje a opouštějí se, aby se obloukem vrátili na své domovské místo. Náročnější na sledování toto vyprávění rozhodně je, ale pokud se nenecháte ničím vyrušovat, bez obtíží budete ladným pohybem proplouvat touto hustou propletenou sítí.

Kdyby šlo jen o ni, Byla by Eleanor ve svém věku ochotná odhodit celoživotní přetvářku, otevřeně lidem přiznat, že je Covey, a vrátit se na ostrov i s vědomím možného rizika. Ale skutečnost byla taková, že když člověk žil, ať už pod jakýmkoli jménem, jeho život se proplétal s životy druhých. Zůstávala za ním stopa potenciálních důsledků. Nikdy nebyl jen sám sebou a lidem, na kterých mu záleželo, dlužil, že na to nezapomene.
Protože součástí identity člověka byli i lidé, které miloval. Možná tou největší částí.

Rozvětvený styl psaní spisovatelky Charmaine Wilkersonové má poetickou fazónu, v které se odráží naléhavost všech závažných témat, jež příběh nabízí. Nejvýraznější se stává otázka rasové segregace a rodinných vztahů, na které se nabalují další výživná životní témata. Dokáže se vás těmito náměty zlehka dotknout a výrazný otisk, který po sobě zanechají, ze sebe dlouho nesmažete.

Autorka ve svém ději dost často skáče ze současnosti do minulosti i mezi svými postavami, jež se s vámi dělí o svoje pocity i životní příběhy. Tím se stává čtení o něco náročnějším, za to ale s přidanou hodnotou, která rezonuje a rozehrává melodické vysoké tóny dojetí.

Emoce, které autorka dokáže svým příběhem vyvolat, k vám doputují pod hladinou, jež se tváří klidně jako zrcadlo, aby se vzápětí přes vás převalila neočekávaná vlna pocitů. Jsou to nenápadné, za to ale důsledné emoce, které vás přimějí přemýšlet, soucítit i odsuzovat. A uprostřed toho se majestátně tyčí karibský černý dort, jehož kořeny hluboce prorůstají do minulosti, nespravedlnosti, generačního soužití, lásky i odpuštění.

Příběh o předpojatosti, o očekávání druhých lidí nebo vlastní rodiny, o stesku, ztrátách i druhých šancí a samozřejmě také o lásce. To vše vám nabídne román Černý dort, a pokud máte rádi silné a hutné příběhy, tady rozhodně nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi výživné a zajímavé vyprávění děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Černý dort pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *