Recenze

Byli jsme mladí a stateční

Pojďte se ponořit do poutavého příběhu, v kterém 2. světová válka, Čína, osamocené děti i nezměrná odvaha hrají stěžejní role. Román BYLI JSME MLADÍ A STATEČNÍ je inspirován skutečným příběhem dětí, které byli odtrženi od svých rodičů, a jejich přechodným domovem se stal čínský internační tábor.
„Nic je nemohlo připravit na to, co jim přinesla válka…“

Název: Byli jsem mladí a stateční
Autor: Hazel Gaynorová
Překlad: Lucie Libovická
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384

Děti v internátní škole ve Čchü-fu stejně jako každý rok nedočkavě vyhlížely Vánoce. Většina z nich se na prázdniny rozjela za svými rodiči, kteří pracovali jako diplomaté a misionáři po celé Číně. Psal se však rok 1941 a kvůli nejisté situaci některé z nich odjet nemohly. Učitelé jejich volný čas vyplnili sportem, soutěžením a získáváním skautských odznaků. A pak do školy vstoupila válka v podobě japonských vojáků. Učitelé se s dětmi museli vydat na dlouhý pěší pochod do internačního tábora, kde vládla krutost a přísné tresty. Jak mají nahradit rodiče více než stovce dětí? Jak je udržet živé a zdravé, když nemají dost jídla, oblečení ani léků?

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Román Byli jsme mladí a stateční je emotivním příběhem o síle ducha, nezměrné odvaze, lidské důstojnosti a velké dávce laskavosti. S lehkostí plynoucí příběh osamocených dětí vás vtáhne do pestrého děje naplněného silnými emocemi a nikdy nekončící nadějí.

Příběhem vyprávěném ich-formou vás provázejí dvě hlavní postavy románu – desetiletá Nancy a mladá učitelka Elspeth. Jejich očima vnímáte celou situaci ze dvou odlišných úhlů pohledů ovlivněných věkem, přestože tvrdá realita stále zůstává společným a neměnným jmenovatelem. Stěžejní tok vyprávění je datován do období roku 1941 – 1945 a přibližuje čtenářům nelehkou situaci Japonskem okupované Číny.

Když se člověk dívá dost pozorně, vnímá tesklivé povzdechnutí, určitou píseň či jméno zmíněné v řeči – vypovídající o minulosti každého z nás. Většinou se ale rozhodneme nedívat se. Je to z nějakého důvodu lehčí, držet věci skryté.
Chytla jsem ji za loket. „Domov netvoří cihly a malta, Minnie. Tvoří ho lidi. Tvůj domov bude tam, kde zrovna budeš. Kdekoli zrovna budeme.“

Autorka se k napsání této knihy nechala inspirovat skutečnými osudy stovky statečných dětí (většina jich byla z Anglie) a jejich učitelů ze školy v čínském Čchü-fu, internovaných za druhé světové války do nechvalně známého tábora Wej-sienu. Tyto děti byly původně součástí internátní školy Čínské vnitrozemské misie ve městě Čchü-fu. Zde se učily, jak být správnými skauty, plnily úkoly a získávaly skautské odznaky a právě toto specifické zaměření a láska ke skautingu jim později pomáhala překonat tvrdou realitu v internačním táboře.

Celým příběhem prostupuje velké množství pestrobarevných pocitů. Na pevných základech vystavěného děje se odvíjí příběh vnitřních emocí obou hlavních ženských hrdinek. Vnoříte se do jejich osobnosti a budete s nimi prožívat všechny strasti i drobné radosti. Rozdílné vnímání malé dívky a dospělé ženy vám ještě více přiblíží celou situaci i dramatické období, do kterého je děj umístěn.

Autorka Hazel Gaynorovásvěží, čtivý styl, který vás od první stránky vtáhne do vyprávění. Dramatické události odehrávající se v době okupace jsou popsány citlivě a se vkusem, přesto dokáží šokovat mírou emotivního vyjádření. V závěru se pak přes vás přelije nezastavitelný proud dojetí, kterému se bezmocně poddáte a realisticky vypodobněné postavy se ještě více postarají o váš působivý dojem z četby. Žádné úderné tempo ani zvraty nabitý děj se zde nekonají, přesto tento citlivý příběh čtete se zatajeným dechem a noříte se do pestrého děje nabitého emocemi a velkou lidskostí.

Pokud máte rádi silné příběhy, v kterých se odvaha skloňuje ve všech pádech a emoce jsou nedílnou součástí děje, pak sáhněte po románu Byli jsme mladí a stateční. „Vždycky musíme hledět kupředu, ne ohlížet se zpátky. Mít oči upnuté k obzoru, tak je to správné.“

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za emotivní příběh o síle lidství a odvahy děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Byli jsme mladí a stateční pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *