Recenze

Žárlivost a jiné povídky

Od lásky k nenávisti vede temná zkratka a Jo Nesbo vás o tom přesvědčí v knize ŽÁRLIVOST A JINÉ POVÍDKY. Nevěra, žárlivost a pomsta hrají hlavní roli v povídkách, které jsou zastřeny tísnivou atmosférou.

Název: Žárlivost a jiné povídky

Autor: Jo Nesbo

Překlad: Kateřina Krištůfková

Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín

Rok vydání: 2021

Počet stran: 224

Sedm povídek, sedm zápletek, v nichž hlavní roli hraje žárlivost a nevěra. Pomsta za nevěru je blízko a je krutá.
Žena letící letadlem se kvůli manželově nevěře rozhodla spáchat sebevraždu, ale je příliš slabá… vždycky se najde někdo, kdo rád pomůže.
Dvojčata horolezci usilují o jednu ženu. Komplikovaný trojúhelník je prorostlý žárlivostí a východiskem z této situace může být smrt.
Přiznání může být polehčující okolnost, ale někdy také cesta do pekla…
Od lásky k nenávisti vede temná zkratka.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Kniha Žárlivost a jiné povídky je souborem temných chuťovek, které si pro své čtenáře připravil severský spisovatel Jo Nesbo. Vydejte se do ponuré mysli žárlivců a poznejte jejich pohnutky i činy, které jim zakalila nenápadná, leč silná emoce jakou je žárlivost.

V knize váš čeká dohromady 7 povídek: Londýn, Žárlivost, Fronta, Odpad, Přiznání, Odd, Náušnice. Hned první povídka vás příjemně překvapí a navnadí na další čtivo. Originální námět v povídce Londýn vás opět dostane svoji klasickou „nesbovinou“, v níž střídá okamžiky napětí s uchlácholením čtenáře, aby na samém konci vytáhnul eso z rukávu. Svižné, dynamické tempo z této povídky u zbylých už trochu stagnuje, ale stále se jedná o živé vyprávění, které vás zaujme. Společným jmenovatelem všech povídek je dobře známá a nechtěná emoce – žárlivost a vy máte možnost poznat ji hned z několika úhlů pohledů.

Žárlivost nemá žádnou zvláštní vůni, barvu ani zvuk. Zato má svůj příběh. A právě díky tomu, že naslouchám onomu příběhu, naslouchám slovům i mlčení, dokážu posoudit, jestli sedím proti zoufalému, raněnému zvířeti. Naslouchám – a hned vím. Vím, protože naslouchám sobě…

Kniha Žárlivost a jiné povídky se obejde bez zakrvácených scenérií i drsných brutálních vražd. Jo Nesbo vsadil na důmyslnost a hloubku odhalování lidské emoce – žárlivosti, na které vystavěl detektivní povídky, jež si sebou nesou melancholickou až ponurou náladu.

Ačkoli je vyústění všech povídek snadno odhadnutelné, opět vás nadchne neuvěřitelná propracovanost vystavěného děje i knižních postav, kterým Jo Nesbo vlévá do žil reálnost po hrstech. Temná zákoutí lidských duší včetně jejich nejčernějších slabin jsou lákadlem pro všechny čtenáře, kterým se líbí ponurá severská atmosféra.

Pokud jste fanoušky Harryho Holea pak tady budete asi trochu rozčarováni. I když je to stále stejný Jo Nesbo, krátké povídky mu až tolik neumožňují projevit všechny své silné zbraně. Jestliže se ale oprostíte od Harryho a knihu budete vnímat jako vyprávění s typickou severskou atmosférou a originálním rukopisem tohoto autora, kde hlavní roli hraje proklínaná a nechtěná žárlivost, budete spokojeni a překvapeni, cože si to tentokrát pro vás autor připravil.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za severské čtivo plné lásky i nenávisti děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Žárlivost a jiné povídky pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *