Recenze

Paměti psychologa

Název: Paměti psychologa

Podtitul: Rozhovor s Danielem Hartwigem

Autor: Zimbardo Philip; Harwig Daniel

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 280

Oficiální anotace

V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem (* 1933). V nich vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinském čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20 století.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Philip George Zimbardo (* 23. března 1933) je americký psycholog známý zejména jako koordinátor stanfordského vězeňského experimentu, během něhož bylo 24 náhodně vybraných studentů drženo v předstíraném vězení ve sklepě budovy Stanfordovy univerzity. Zjištěný sadismus „dozorců“, spolu se silnými úzkostnými a neurotickými projevy a pasivitou vězňů, které Zimbardo popisoval, vyústily v teoriích o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní a v poslední době je silně zpochybňována, stejně jako průběh celého experimentu. Zimbardo obdržel v roce 2005 cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo české vydání knihy Moc a zlo. (Foto: Philip Zimbardo, zdroj. Text: zdroj)
∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Zimbardovy paměti vycházejí v nakladatelství Portál v šité vazbě a tvrdých deskách s přebalem. Jak je z podtitulu knihy patrné, obsah je koncipován jako rozhovor. Philip začíná své vyprávění od svého dětství, které prožil jako dítě 2. generace sicilských imigrantů – v ghettu a v chudobě. Vše popisuje s laskavým nadhledem a moudrým humorem. Poté se chronologicky věnuje svému studiu, nástupu na univerzitu, kariéře vysokoškolského profesora a psychologa.

Obsah knihy

Úvod

I Můj původ a významné milníky

II Postgraduální studium, učitelské začátky, první výzkumy a společenský aktivismus

III Radost ze vstupu do Standfordského fakultního sboru, nový výzkum, učení a publikování

IV Poznávání nových, originálních témat k výzkumu

V Nová témata a úspěchy v jedné podivné americké době

VI Moje nové vize se stávají akčními programy

VII Základní poznámky, ohlédnutí, naděje v triumfální budoucnost

Přílohy

Reakce na kritiku Standford. vězeňského experimentu, …., Rasismus a síla pigmentu,…Kdy je neposlušnost povinností,…, Hrozba navozená stereotypy, Sexualita v internetovém věku,…, Stát se zloduchem, stát se hrdinou.

Prof. Zimbardo a jeho (pro mnoho odborníků) kontroverzní experiment se simulovaným vězením jsem znala již dlouho před přečtením jeho pamětí. Ovšem je pravda, že díky portálovskému pohledu do psychologovy duše, mi některé z jeho studií a názorů dávají mnohem hlubší smysl ?. Knižní rozhovor, jak ho vedl Daniel Hartwig, mě bavil. Největší část text autoři věnovali Zimbardově kariéře a další obří porce patří již zmiňovanému vězeňskému experimentu. Na knize oceňuji i bohatou přílohovou část, kterou doporučuji nepřeskakovat?. Titul doporučuji ❤ všem studentům psychologie, amatérské nadšence do psychologie a všem, kteří obdivují výsledky výzkumu P. Zimbardo.

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Podle Zimbardova nejznámějšího psychologického experimentu – Standfordském vězeňském- byl pro Netflix natočen stejnojmenný film. Trailer je k vidění on-line.

Standfordský vězeňský experiment

 PLAY

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *