Recenze

Stará fotografie

Román STARÁ FOTOGRAFIE vás přenese do nelehkých časů 2. světové války, kdy na území protektorátu Čech a Moravy vznikl odboj proti hitlerovskému Německu – Obrana národa. Poznejte hrdiny i zrádce, kteří stáli na protichůdných stranách lidských hodnot.

Název: Stará fotografie

Autor: Ladislav Vrchovský

Nakladatelství: Grada Cosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 304

Oficiální anotace: Příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, nám připomíná sílu lidských hodnot a také odhodlání nepodlehnout žádnému zlu, ať už je sebevětší. Příběh Bedřicha, Jaroslava a Heleny začíná v roce 1938 v Československu okupovaném nacisty. V té době vznikl v protektorátu Čechy a Morava odboj proti hitlerovskému Německu – ilegální armáda a organizace Obrana národa. Co všechno se odehraje v životě hlavních hrdinů a jak dopadne v této nelehké době jejich přátelství? Proč v těžkých dobách často i ti nejlepší a nejvěrnější tak snadno převléknou kabát? Co dovede lidi k udávání svých nejbližších přátel, a dokonce rodiny? Rodí se velká nenávist vždy pouze ze strachu?

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Kniha Stará fotografie je nevšedním čtením o nelehké době, která jako tmavý plášť přikryla naši zem a svobodně se nadechnout bylo takřka nemožným úkolem. Poznejte hrdiny i udavače a nechte se vtáhnout do příběhu, v kterém odvaha a národní hrdost hrají stěžejní roli.

Příběh je rozdělen do tří částí. V první s názvem Věrni zůstaneme sledujeme dění v časech 2. světové války a jsme svědky vzniku ilegální armády a organizace Obrana národa. Na jejím založení se podíleli příslušníci bývalé československé armády včetně zpravodajských důstojníků a vy tak máte možnost poznat je v akci a zároveň se seznámit i s dalšími postavami příběhu – Bedřichem, Jaroslavem a Helenou. Druhá část Válka skončila, boj pokračuje nás zavede na konec války, kdy dochází k vypořádání se s válečnými zločinci a svůj smrtící dech nabírá komunismus. Třetí část nese název Stará fotografie a datuje se do roku 1957. Komunisté jsou v plné síle a dávají svoji moc okatě najevo. Přísloví „Na všechny jednou dojde“ zde dostává na frak, váleční „zločinci“ unikají spravedlnosti a udavači si dál žijí nerušeným životem. Tato poslední část, která nabídne i detektivní zápletku, se stává finišem celé knihy.

„Mobilizace? To bude válka?“
„Doufám, že ne. Je to jen gesto, aby si Hitler uvědomil, že se jen tak nedáme. Armáda má k dnešnímu dni včetně záloh něco přes jeden a půl milionu vojáků. Jsme dobře vyzbrojeni, kromě ručních zbraní máme 469 tanků, 568 bojových letadel. A bojová morálka je skvělá.“
„Ale proč musíš odjet? Co bude s námi?“
„Co by bylo? Zůstanete tady, za pár dnů bude po všem. Naši spojenci se za nás postaví a Hitler utře hubu.“
Kopecký netušil, jak prorocká slova právě pronesl. Ano, za pár dnů bude po všem. Ale nebude to Hitler, kdo utře hubu.

Autor svůj román napsal podle skutečných událostí a na příběhu je od prvního pohledu poznat, že Ladislav Vrchovský ví, o čem píše. Precizní znalost historie i dobové reálie jsou výraznou předností tohoto románu, který ocení opravdoví fajnšmekři českých dějin. Celý příběh je doplněn o černobílé fotografie zúčastněných postav a vy máte tak možnost si okamžitě k protagonistovi přiřadit i jeho tvář.

Psaná forma románu nebyla pro mě úplně komfortní záležitostí. Jako kdyby se autor nemohl rozhodnout, zda psát beletristický román nebo literaturu faktu. Výsledné dílo pak působí jako nevšední mix, který se přelévá z jednoho žánru do druhého. Časem jsem si na tento neobvyklý styl zvykla a naštěstí dějová linie byla natolik silná, že jsem se nechala pohltit příběhem, který si jistě najde své obdivovatele. Rozmanité tempo vyprávění jezdí na „horské dráze“, kdy se střídají pasáže plné napětí a silných dějových momentů s částmi informativními. Propojenost tohoto knižního „projektu“ vás na samém konci nadchne svoji důmyslností a precizností.

Pokud se rádi vracíte do historie naší země a čtete s nadšením příběhy podle skutečných událostí, pak sáhněte po knize Stará fotografie a nahlédněte do kaleidoskopu lidských povah.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za historické nahlédnutí do dějin naší země děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Stará fotografie pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] autora jsem už četla jeho předchozí knihu Stará fotografie a bohužel i Statkem, ačkoliv se mi četl o poznání lépe než minulý román, se stále […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *