Recenze

Ať zemře

Prvním pravidlem velkých tajemství je to, že si je necháte pro sebe. A druhé pravidlo velkých tajemství zní, že většina lidí nedokáže dodržet první pravidlo… Nový román z nakladatelství Metafora s názvem AŤ ZEMŘE je plný napětí a ohromujících překvapení. Kdo tahá za nitky lidských osudů a mistrně posouvá živé figurky po hrací desce, kde prohra znamená smrt?

V pekle je prázdno, všichni ďáblové jsou tady…

Název: Ať zemře

Autor: Sarah Pinborough

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 392

Čtyřiatřicetiletá Marcie se vdala za staršího muže do městečka Savannah. Jejich společným snem je stoupat po společenském žebříčku a dostat se mezi místní smetánku zbohatlíků, jejichž rodokmen je neskutečně dlouhý a plný úspěšných lidí. Marcie pochází z chudých vrstev a stále má pocit, že se její noví přátelé na ni dívají skrz prsty. Ale teď mají jinou zábavu. Nejúspěšnějšímu muži v městečku Williamu Radfordovi IV. sice táhne na 66 let, ale jeho novou manželku zdobí věk 22 let a navíc je to černoška. Neskutečně krásná, mladá a vyzývavá Keisha se ale trochu moc kouká po manželovi Marcie a vypadá to, že ani on není vůči jejím vnadám imunní. Marcie se nechce vracet zpátky mezi spodinu a pro svoji záchranu hodlá udělat nemožné.

„Život se mění. A umí se měnit rychle. Není na škodu si to připomínat.“

Psychologický thriller Ať zemře z dílny nakladatelství Metafora je parádní jízdou se spoustou nenadálých zatáček, překvapivých sjezdů, tajemných překážek i ohromujícího zakončení.

Příběh je vyprávěn er-formou, takže získáte dokonalý odstup od protagonistů a jako pozorovatel z první řady sledujete představení, které si pro vás autorka přichystala. Její vyprávění vás vtáhne do hry, jenž má svoje vlastní pravidla, o kterých jste přesvědčeni, že jim plně rozumíte, abyste na konci zjistili, že tento manuál ovládá jenom sama autorka a nedá vám šanci přijít na rozuzlení celé zápletky dřív, než sama uzná za vhodné.

Autorka před vámi od samého začátku buduje precizně vykonstruovaný příběh, kdy vás pěkně postupně vede svoji nalinkovanou cestičkou a vám se už v hlavě rodí možní pachatelé, aby vás v jeho závěru ohromila nečekaným zjištěním, které vaše dosavadní pátrání totálně smaže z povrchu zemského. Sarah Pinborough se nebojí zakomponovat do svého příběhu konfliktní společenská témata – sexuální orientace, magické vúdú i karmickou pomstu. Díky tomu dostává celé vyprávění neskutečný náboj atraktivity, která vás táhne celou knihou k šokujícímu konci. Některé části jsou sice lehce rozvláčné díky zdlouhavým popisům pocitů hlavních protagonistek příběhu, ale po dešti vždy vyjde slunce a autorka moc dobře ví, jak své čtenáře vtáhnout zpátky do své hry.

Všichni se smáli a předstírali, že se baví, ale celou dobu se chovali jako zmije v hnízdě, pozorovali a čekali, až budou moct zaútočit, nebo je někdo napadne. Tak to cítila.

Zdroj fota

Knihou se nese atmosféra honosné jižanské společnosti, staré tradice stále přetrvávají a lehký náznak pozůstatků rasové segregace vás vtáhne do světa jižanských elit, jejichž mysl plní zkostnatělé názory. Tato „jižanská“ nálada spolu s tajemnými, magickými prvky kouzel „juju“ a „vúdú“ vás obklopí svým temným pláštěm a ještě více vtáhne do románu plného napětí a vášně, která může být pro někoho smrtící.

Co se nedá zkrotit, nemůžeš spoutat.

Nenadálé zvraty i mistrně odvedená charakteristika jednotlivých protagonistů, kde se před vámi otevírá svět nejtemnějších zákoutí lidské duše, to vše přispívá k jedinečnému thrilleru, u kterého se rozhodně nebudete nudit.

Hodnocení: 90 %

Za thrillerovou jízdu plnou překvapivých zápletek a tajemných kouzel děkuji nakladatelství MetaforaGrada a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Ať zemře.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *