Recenze

Beze svědků

Zločin, který se v tomto příběhu stal, byl sice BEZE SVĚDKŮ, ale vy budete svědky temného a strhujícího psychologického thrilleru, který vás vtáhne do vzrušujícího děje.

Název: Beze svědků

Autor: Lisa Jewell

Nakladatelství: Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 288

Laurel Macková je matkou dvou dcer a středobodem fungující rodiny. Vše se ale zhroutí zmizením její milované dcery Ellie. Cestou do knihovny se po ní slehne zem, nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel. Jak se s něčím takovým má rodina vyrovnat? Laurel se rozpadá nejen manželství, ale i vztah s jedinou dcerou Hannou dostává trhliny, které jsou s postupujícím časem už natolik velké, že se navzájem naprosto odcizí. Po deseti letech se objeví batoh zmizelé Ellie, ale hlavně se najdou její ostatky. Teď, když už konečně Laurel ví, jak její dcera skončila, se může znova nadechnout a zkusit žít alespoň trochu šťastně a neohlížet se pořád dozadu.

Seznamuje se s charismatickým Floydem a jejich vztah nabírá závratnou rychlost. Vypadá to, že na Laurel se konečně po několika letech usmálo štěstí a může se znova radovat ze života. Jako blesk z čistého nebe ji zasáhne setkání s jeho dcerou Poppy, která vypadá jako přesná kopie Ellie. Je možné, aby si tyto dvě dívky byly natolik podobné? Když Laurel zjistí, že matkou Poppy byla bývalá učitelka Ellie, kolotoč náhod a odpovědí se začne rozjíždět naplno. Na povrch vyplouvají věci, které měly zůstat navždy utajené a skryté.

(spisovatelka – Lisa Jewell)

První polovina knihy je napsaná z pohledu Laurel a je situována do přítomnosti. Je to hluboký psychologický ponor do jejího vědomí, které provází spoustu otázek, výčitek i duševní sebetrýznění. Součástí této první části je i druhá linie příběhu týkající se Ellie, vyprávěná er-formou a vracející se do období před zmizením. Naštěstí autorka tuto minulost odděluje názvem kapitoly „Tehdy“, takže se nebudete ztrácet v časových horizontech.

Od poloviny knihy je příběh vyprávěn ze dvou pohledů (nebudu prozrazovat osoby) a vy se tak dozvíte, kdo za zmizením Elli stojí. Trochu nešťastně vystavěné pojetí autorkou, kdy vás nakonec v knize čekají dohromady čtyři linie, v kterých se sice až tolik neztrácíte, ale mně to přišlo jako naprosto zbytečně překombinované. Celý děj knihy je natolik napínavý a vzrušující, že toto přeskakování v čase i ději mohla spisovatelka klidně vynechat. Neotřelá hlavní osa příběhu je natolik originální a zápletka skvěle propracovaná, že by jednu psanou formu klidně zvládla. Někdy prostě méně znamená více.

„Jo. Jsem Poppy.“ Vesele se na Laurel culí, až jsou jí vidět křivé zuby a na levé tváři malý ďolíček. A Laurel se v tu chvíli musí něčeho chytit, toho, co má nejblíž, futra dveří. Pevně ho sevře a na okamžik se jí nedostává slov.

„Páni,“ hlesne nakonec. „Promiň. Vypadáš…“ Nakonec to ale neřekne. Neřekne: Vypadáš úplně jako moje zmizelá holčička… ten ďolíček, to široké čelo, ty oči s těžkými víčky, jak nakláníš hlavu na stranu, když se snažíš rozlousknout, co si druhý myslí.

Celý děj knihy je lehce předvídatelný, jednotlivé náznaky jsou přiznány na můj vkus příliš okatě, takže vám zkrátka dojde, jaký bude další vývoj příběhu, ale celý román je napsán natolik návykově, že vám to vůbec nevadí, ba naopak se těšíte na to, až konečně i autorka vše odhalí a potvrdí vám vaše domněnky.

Hlavní postavy jsou dokonale propracované a netýká se to jenom Laurel, která dostává asi nejvíce prostoru v tomto románu, ale hlavně postava, která stojí za celým zločinem je skvěle vykreslená a nahlédnutí do myšlenkových pochodů tohoto pachatele dodává celé knize psychologické zaměření.

Každopádně pořád se jedná o skvěle napsaný dárkový thriller, který je zabalen do psychologického obalu a převázán tmavou, temnou mašlí. Pokud máte rádi tento žánr, určitě nesáhnete vedle, pokud si tuto knihu pořídíte.

Hodnocení: 80 %

 

Tímto strhujícím thrillerem mi udělalo radost nakladatelství GradaCosmopolis a já tímto děkuji za recenzní výtisk i vzrušující čtení.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] autorky Lisy Jewellové jsem měla už možnost číst její knihu Beze svědků, která byla stejně propletená a atraktivně podivná jako tato její novinka. Velmi brzo má […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *