Recenze

Pod dohledem

Nenápadná čtvrť Melville Heights v Bristolu má své staré usedlíky i nové sousedy. Někdo z nich je možná POD DOHLEDEM a možná jsou to nakonec všichni. Každý má své tajemství, někdo malé a někdo tak velké, že ho pohlcuje zaživa. Psychothriller z nakladatelství GradaCosmopolis má svoji temnou záhadu dobře skrytou.

Název: Pod dohledem

Autor: Lisa Jewellová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 376

Tichá čtvrť Melville Heights v Bristolu si žije poklidným životem, ale vše se změní brutální vraždou jednoho jejího obyvatele. Je vrah cizí osobou nebo se skrývá mezi nimi? Joey Mullenová se i se svým manželem přistěhuje do čtvrti ke svému bratrovi Jackovi a jeho manželce Rebecce, která čeká své první dítě. Joey si myslí, že už je konečně šťastná a zralá na rodinný, usedlý život, ale práce v dětském centru ji příliš nenaplňuje a ani manželství s Alfiem není úplně to, co si představovala. Zato její soused, vážený a oblíbený ředitel místní školy Tom Fitzwilliam, je přitažlivý a velmi sexy muž zralého věku. Ale cosi je na něm divného… Jeho mladá manželka Nicola je velmi atraktivní žena v domácnosti a syn Freddie je tak trochu jiný. Proč pořád někoho sleduje ze svého okna a stále si všechny fotí? K podivným postavičkám této čtvrti ještě přibývá paní Trippová, která je přesvědčena, že je obětí skupinové šikany a její dcera Jenna, jež je studentkou místní školy, ji to nedokáže vyvrátit. Přijde vám, že je těch podivínů na tak malém místě dost? Ano, je jich dost a každý z nich něco tají, ale některé pravdy musí vyjít na světlo, i kdyby byly staré víc jak dvacet let…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Thriller Pod dohledem je psychologickým románem, jehož děj se odehrává mezi obyvateli jedné čtvrti. Tajemství, jenž se ukrývá uvnitř, má mnoho odnoží a důmyslných propojeností, které vás dovedou k překvapivému vyústění pravdy.

Příběh vyprávěný er-formou vás seznámí s dostatkem postav tohoto psychologického románu. Začátek se rozjíždí v pomalejším tempu, kdy se seznamujete se všemi účastníky příběhu. Poznáváte je dokonale, autorka si s nimi dala práci a díky jejím popisům se vám zhmotňují před očima. Střídavě sledujete jejich stopy v příběhu, které se můžou zdát bláznivé a psychicky nestabilní, ale mají své opodstatnění, které se vám vyjeví na samém konci. Toto pomalejší tempo je až do poslední třetiny neměnné, až teprve v poslední části se rozjede na plný plyn, aby si nachystalo velké finále.

„… a když se na ni podíval, ostře zatajila dech, jelikož zahlédla, jak se mu cosi mihlo tváří. Nedokázala to přesně pojmenovat, vyjádřit to slovy. Slova nepatřila k jejím silným stránkám. Doma často při psaní úkolů nahlížela do online tezauru, aby našla vhodné výrazy. Šlo ale o něco pudového a špatného. Sklopila pohled a cítila, jak jí zrudly tváře. Postřehl její zvědavost a nebyla mu lhostejná. Zareagoval na ni. Připadala si tak nějak v pasti, jako by nesla spoluvinu za něco podivného a odpudivého. A pak ji to slovo napadlo, ono nepolapitelné slůvko, které v duchu marně hledala… Byl to pohled dravce…“

Vyprávění vás zavede do období dvou měsíců před vraždou, kdy chronologicky sledujete události i náznaky, jež vyvrcholily brutálním ubodáním oběti. Do toho jsou vloženy policejní záznamy z výslechů spadající do přítomnosti. Může se zdát, že tato forma vyprávění i množství osob v příběhu budou vést k totálnímu zmatku, ale nic takového se neděje. Snad jen začátek je mírně chaotický, než se vyznáte ve změti jmen, ale velmi brzo si vše sedne na správné místo. Celým příběhem se jako tenká nit táhne tajemství z minulosti zastřené mlhou nejasností a temnou plíživou pravdou.

Od autorky Lisy Jewellové jsem měla už možnost číst její knihu Beze svědků, která byla stejně propletená a atraktivně podivná jako tato její novinka. Velmi brzo má vyjít i další její znepokojivé a temné čtivo s názvem Rodina z podkroví a my vás s touto knihou také seznámíme, protože dobrých psychothrillerů není nikdy dost. 😉

Pokud máte rádi zapeklité příběhy, kde nic není tak, jak vám autorka předehrává a i když jste si jisti vyústěním, stejně na konci zažijete překvapení, pak sáhněte po knize Pod dohledem.

Hodnocení: 80 %

Za zapeklité tajemství, které vás udrží v napětí až do samého závěru, děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Pod dohledem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *