Recenze

Ďáblovo zlato

Píše se rok 1922. Temný plášť prohibice přikryl všechny americké putyky i bary a nelegální obchod s alkoholem kvete v plné síle. Monopol na prodej drží v rukou mafie, pro kterou pracuje i Čech Tonda Lánský, jenž přiváží do cizí země českou hruškovici. Jeho ĎÁBLOVO ZLATO s příchutí rostlinné drogy způsobí gejzír vášní i smrtonosného nebezpečí…

„Drapni, co můžeš. Na nikoho a nic se neohlížej. I kdybys měl někomu ublížit.“

Název: Ďáblovo zlato

Autor: Vojtěch Záleský a Lukáš Štěrovský

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2020

Počet stran: 304

Adam a Antonín jsou bratři, kteří se už několik let neviděli. Tony odešel za velkou louži najít své štěstí a peníze a jenom sporadické dopisy dávají Adamovi vědět, že ještě žije. Adam mezitím ve Svojšíně s nelibostí nese cejch dluhů, který po sobě zanechal jejich otec a teď, když zemřela matka, nestojí už nic v cestě, aby se vydal za svým bratrem do New Havenu. Očekává šťastné přivítání, které se ale nekoná. Tony si mezitím vybudoval své místo v sicilské mafii, která se pro něj stala jedinou rodinou. Jinou mít nesmí, pokud chce zůstat naživu. Úspěchem postupu na mafiánském žebříčku je jeho obchodní tah s hruškovicí, kterou se rozhodne pašovat v době prohibice do Ameriky. Tahle pálenka z Čech má svoje osobní kouzlo v omamné rostlinné přísadě a název Ďáblovo zlato se velmi rychle ujme. Adam se mezitím sám protlouká městem a jeho cílem se stává sen vyrovnat se svému bratrovi. Přijímá proto nabídku irského gangu, který je konkurenčním klanem sicilské mafie a oba bratři se tak rázem ocitají na protipólech mafiánského podsvětí. Bratrská láska i rivalita se v nich míchají a zahlcují jejich mozky i srdce temným mrakem vášně i nenávisti…

Tihle dva bratři spolu vyrůstali v Československu a sem do Ameriky připluli každej zvlášť. Vyrůstali spolu jako bratři, ale práci u nás dostal jenom jeden. Přijal svoji novou rodinu, ale na tu starou nezapomněl. Myslel na ni víc, než měl dovoleno, a tak jsme museli něco udělat.

Kniha Ďáblovo zlato je nevšedním příběhem, v kterém se octnete v Americe uprostřed mafiánské elity přistěhovalců. Vidíte ten zastrčený, kouřem prostoupený bar v americkém New Havenu? Sklenici temně zlaté whisky drží pevnou, neústupnou rukou chlápek, jehož nízko posazený klobouk lehce stíní tvrdý pohled očí, v kterých nemáte šanci poznat věci příští, jenž jsou už dávno rozhodnuty. Teď zbývá je jenom vykonat…⚰ Že netušíte, co vás čeká? O čem to je a kudy se bude děj ubírat? Zrovna takhle na vás zapůsobí prvotina spisovatelského dua Vojtěcha Záleského a Lukáše Štěrovského. Od samého začátku jste hozeni do příběhu, o kterém nemáte ani páru, kam a jakými cestami se vydá, ani co všechno se sebou vezme na dlouhou pouť mafiánským příběhem. Ale zaručuji, že se budete v této společnosti cítit velmi dobře.

zdroj

Příběh je netradičně vyprávěn ve dvou formách. Adamova ich-forma vám dá nahlédnout pod povrch jeho mysli a čtenář má tak větší šanci přiblížit se právě této postavě. Adam nabídne emoční pouto i osobní rozervanost, která jde ruku v ruce se zaslepeností i lidskostí. Oproti tomu Tony působí lehce nepřístupně a nelze se divit. Er- formou vyprávěný příběh Tonyho vás zavede do středu mafiánského klanu, kde se na city nehraje, důležitá je věrnost své nové rodině. Obě dvě linky se pravidelně střídají a vy tak máte možnost souběžně sledovat dění na obou bratrských frontách. Tyhle dva český kluky si rozhodně nedáte na piedestal ctnosti a čestnosti, přesto mají své osobní kouzlo, kterému rádi podlehnete.

Na zabíjení lidí není nic hezkého ani zábavného. Zmizí při tom něco, co už se na světě nikdy neobjeví. Ale když mu řekli, tak to udělá. Pro dona. Pro rodinu.

Nenáročný styl psaní dává vyniknout samotnému ději, který je prošpikován zápletkami, jež zdobí přestřelky, vydíráníčka 😉 i občasná smrt nepotřebných… Lehce poživatelný příběh Adama a Tonyho si na vás nepřipravil žádné záludnosti ani nekalosti. Stejně jako mafie, která jde rovnou bez zbytečných keců na věc, tak i autoři nezahlcují svůj příběh zbytečnými popisy ani vedlejšími linkami. Já osobně bych uvítala větší rozvětvení některých událostí nebo postav příběhu, na druhou stranu právě tento lehce strohý styl vyprávění dává příběhu rychlé, akční tempo, které nic a nikdo nezastaví.

Povedená obálka knihy přesně vystihuje temnou a nebezpečnou atmosféru příběhu, která se na oko tváří přátelsky. Není to jen střílení od boku českých autorů v cizím prostředí. Moc dobře vědí, jak zasadit románu specifickou a atraktivní náladu gangsterského podsvětí a daří se jim to.

Autoři namočili český kluky do pořádného průšvihu, při kterém jde o život, rodinná pouta i o kodex cti. Zajímá vás, jak se s tím dokážou Adam s Tonym poprat? Pak neváhejte a přečtěte si gangsterský příběh? Ďáblovo zlato?. Kniha, kterou si autoři pro své čtenáře chystali dlouhých devět let, ušla strastiplnou cestu, než spatřila světlo světa a já doufám, že teď už ji nic nestojí v cestě, aby ukázala svůj jedinečný příběh a dostala se k fanouškům Dona Vita Corleona či Al Capona.

Hodnocení: 90 %

Děkuji autorovi Vojtěchovi Záleskému za recenzní výtisk, který mě přenesl do zabijáckých dnů americké mafie a přinesl se sebou i nevšední příběh české hruškovice. Knihu si můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *