Recenze

Mukl

Silné a nezapomenutelné vyprávění, které ve vás vyvolá smršť emocí a dlouho ve vás bude rezonovat, vám nabídne kniha MUKL. Vyprávění inspirované skutečným příběhem muže, jenž zažil kruté výslechové metody StB a strávil osm let v uranových dolech na Jáchymovsku, je syrovou výpovědí nelidského řádění soudruhů i příběhem o lidské odvaze, bolesti a nezlomnosti. Doporučuji.

Název: Mukl

Autor: Petra Čeřovská

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 408

Rodina Hanušova si prošla peklem. Vladimír a Stanislav jsou bratři, kteří žijí společně s mladším sourozencem Zdeňkem a matkou na rodinné statku ve Vidochově. Je pár roků po válce a komunistická strana se hlásí ke slovu. Bratři společně hospodaří na svém statku a odmítají vstoupit do JZD. Píše se rok 1949 a Stanislav ukrývá několik dní ve stodole čtyři muže, kteří se chtějí zapojit do domácího odboje. Mezi nimi je i Stanislav Maděra. Zatčení na sebe nenechá dlouho čekat a Stanislav i Vladimír, který o ničem neměl ani páru, jsou převezeni do věznice krajského soudu v Hradci Králové na hradeckou úřadovnu StB. Metody používané StB se ničím neliší od nacistických výslechů. Vynesený rozsudek zní jasně – 15 let těžkého žaláře nepodmíněně a Vladimírova pouť životem pokračuje v uranových dolech. Nelidské podmínky a každodenní boj o život, ale i přátelství a odvaha se stává součástí jeho života. Kolik ran dokáže člověk přijmout, než učiní falešné doznání? Jak silná je vůle žít na místech, kde je smrt vysvobozením? Je možné projít peklem a zůstat přitom člověkem?

„A víš, co jsem na tom všem nedokázal doteď pochopit? To, jak lidi, vlastně kluci, stejný jako my dva, nás mohli tak surově mlátit? Vždyť nás vůbec neznali. Kde se v člověku bere tolik nenávisti, že dokáže někoho, koho vidí prvně v životě, umlátit k smrti?“

Kniha Mukl je velkým a silným příběhem, který se čte lehce, ale s těžkým srdcem. To, co vás čeká uvnitř knihy, vás emočně semele a rozloží. Zůstat nad věcí je takřka nemožné. Krutá výpověď, kterou sepsala vnučka hlavního představitele příběhu, jenž se stal hrdinou z donucení, vám dá nahlédnout do nelehkého období naší země.

Příběh vyprávěný er-formou vás provede celým Vladimírovým životem, který dostal hlavní – nechtěnou roli v tomto nemilosrdném příběhu. Poznáte celou Hanušovu rodinu, včetně jejich dlouholeté, věrné přítelkyně Blanky Čílové i spoluvězně z uranového lágru. Ani ne ve třetině knihy se už na vás vyvalí všechna zvěrstva páchaná nejdříve ve vězení a po té i v Jáchymovských táborech. Vladimírova devítiletá cesta peklem je ukončena a autorka vám ještě dovypráví i zbytek jeho životní pouti, jenž se završila roku 2018.

Autorka Petra Čeřovská v současné době pracuje jako učitelka na základní škole. Kniha Mukl je její prvotinou a skutečným příběhem jejího dědečka Vladimíra Hanuše. V kauze Stanislav Maděra a spol. a Rudolf Bárta a spol. bylo obžalováno 71 lidí, včetně jedné ženy. První soud byl přeložen z důvodů upřednostnění procesu s Dr. Miladou Horákovou, ale také pro velké množství navržených trestů smrti, kterých bylo třináct.

Autorka píše nenáročným, jednoduchým stylem, který dává vyniknout silnému ději, v jehož středu stojí Vladimír. Nicméně se dozvíte i osudy ostatních sourozenců a vedlejších postav příběhu. Autorka předkládá svým čtenářům syrovou, ničím nepřikrášlenou pravdu lidské zrůdnosti a krutosti. „Rukavičky“ odložila do kouta a naservírovala svým čtenářům drastickou „podívanou“, při které vám běhá mráz po zádech a žaludek dělá přemety. Autorka tento styl zvolila zcela oprávněně, na tohle se prostě zapomenout nedá a nesmí. Příběh se vám zadře hluboko pod kůži a filmové obrazy příběhu se budou ještě několik dní po dočtení stále objevovat před vašima očima.

„Nejenže ho ztloukli k nepoznání, ale ty hovada ho pověsili za nohy nad kotel s horkou vodou a nechali ho tam několik hodin viset. Vařili ho zaživa! A nebejt v tom Hradci nějakýho bachaře, tak se jim to povedlo. Představ si, že ho ten bachař, když ho konečně sundali a nechali odtáhnout na celu, zabalil do studenýho prostěradla a celou noc mu dával pít. Bez něj by to nepřežil. Když se to o něco pozdějc provalilo, vůbec se s ním nepárali. Udělali s ním krátkej proces. Byl to jedinej bachař, kterýho tam v tý době umlátili. A jen za to, že se zachoval lidsky.“

Jemné ponory do psychiky knižních postav vám ještě více přiblíží beznaděj a utrpení odsouzených včetně jejich rodin navždy poznamenaných oprávněným cejchem nespravedlnosti. Chronologické vyprávění je obohaceno o dokumenty z archivu Blanky Čílové – obžalovací spis, odvolání, dokument o rehabilitaci apod. Kniha se i přes nelehké téma čte velmi dobře, od samého začátku vás vtáhne do svého děje a vyplivne emocionálně vyždímané až na samém konci.

Přijde mi, že knize se zatím nedostalo tolik pozornosti, kterou by si po právu zasloužila a to je velká škoda. Pevně doufám, že si ještě své přední místo na knižní scéně najde. Pokud máte rádi velké příběhy, které napsala minulost a jsou vystavěny na reálných základech, pak si rozhodně přečtěte knihu Mukl. Buďte otevřeni důležitému tématu a silnému příběhu, který se ukrývá v této knize. Doporučuji!!! ❤❣❤

Hodnocení: 95 %

Za velmi silný a emoční příběh děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu MUKL pořídit.

Autor: Veronika Es.

     

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *