Recenze

Heinrich Himmler

Po porážce nacistického Německa v roce 1945 se Heinrich Himmler infiltroval mezi miliony migrujících uprchlíků a vojáků, ovšem se svými pobočníky se skrýval natolik diletansky, že v každém případě museli být chyceni. Po zatčení Spojenci (byli zadrženi dvěma sovětskými vojáky propuštěnými ze zajateckého tábora, kteří byli nasazeni jako posila britské patroly), se nechal dobrovolně identifikovat, na otázky vyšetřovatelů odpovídal a spolupracoval s nimi. Ovšem, aby se vyhnul veškeré odpovědnosti za své skutky, spáchal zbabělou sebevraždu kyanidem. Díky tomu, se provinil proti morálce a cti důstojníků SS (které navíc sám hlásal), proto byla Himmlerova posmrtná pověst u jeho stoupenců negativní a – na rozdíl od jiných nacistických pohlavárů – o něm nevznikla žádná legenda. Přečtěte si knihu o muži, který ničím nevynikal a přesto se zapsal do dějin.

Název: Heinrich Himmler

Podtitul: Úplná biografie říšského vůdce SS

Název: Peter Longerich

Nakladatelství: Grada

Rok: 2020

Počet stran: 720

Epochální práce německého historika a proslulého odborníka na nacismus Petera Heinrich Himmler titul. Himmlerova dcera, Gudrun: fotografie, biografie, aktivity. Alfred Rosenberg - ŽidLongericha odhaluje poslední nevyjasněné otázky kolem říšského vůdce SS Heinricha Himmlera (1900 -1945) – autor jedinečným způsobem poskládal mozaiku Himmlerovy osobní životní historie, politické biografie a dobových nacistických reálií a otevřel nám tak překvapivý pohled na celkovou historii nacistické diktatury. O Himmlerovi panuje spousta stereotypů: někdy je pedantským byrokratem, jindy je zase vylíčen jako ponurý ideolog tzv. konečného řešení. Petr Longerich však čtenáři poskytuje celkový přehled ze všech oblastí, které s Himmlerovou zodpovědností a působením nějakým způsobem souvisí, a ukazuje, jak neuvěřitelným způsobem zosobňuje tento muže strukturu a destruktivní dynamiku nacistické diktatury.Tato první skutečně důkladná biografie říšského vůdce SS a velitele zbraní SS, šéfa Gestapa, komisaře pro upevnění německé národnosti, ministra vnitra a organizátora hromadného vyvražďování Židů rozkrývá Himmlerův podíl na teroru, pronásledování a vyhlazování – byl zodpovědný jak za represivní systém uvnitř Říše, tak za zločiny v koncentračních a vyhlazovacích táborech, zvěrstva páchaná SS na východní frontě nebo vykořenění a vysídlení milionů lidí pod německou správou. (Foto: Himmler a dcera Gudrun, zdroj)

Summa summarum

Kniha s názvem Heinrich Himmler z nakladatelství Grada již na první pohled zaujme svým formátem a objemem. Je to „pěkná bichle“ s tvrdými deskami bez přebalu a šitou vazbou. Předesílám, že každému nadšenci a fanouškovi novodobé historie srdce poskočí radostí, jakmile knihu prolistuje: autor Peter Longerich odvedl profesionální práci – v knize nenajdete žádné jeho plané „domněnky a pocity“, všude autor uvádí zdroj, ze kterého čerpal či citoval. Oceňuji jeho mravenčí práci, kdy prostudoval množství osobní korespondence dotčených protagonistů, literatury týkající se Himmlera a jeho rodiny i oficiálních listin. Díky jeho zainteresovanosti vzniklo velmi komplexní dílo, které osobnost Himmlera popisuje z mnoha různých perpektiv. Text koncipoval jako biografii prolínající se s populárně naučným textem strukturálních dějin. Na začátku publikace převládá styl biografie, ale postupem času – stejně jako v reálném Himmlerově životě – ubývá „Himmlera člověka“ a naopak se z něj stává stoprocentní “ Reichsfürer SS“.

Celý obsáhlý text 720 stran je rozdělen do 6 částí (značené římskými číslicemi) a obsahuje množství dobových, černobílých fotografií:

Část I Mladý Himmler

Část II Ve Třetí říši

Část III Řád

Část IV Ve válce

Část V Velkogermánská říše

Část VI Postupný pád

Kniha se mi četla dobře. Samozřejmě, že jsem text „nepřečetla na jeden“ zátah, ale ani při jejím větším rozsahu jsem se s „Himmlerem netrápila“. Je to dáno stylem, který autor zvolil a zároveň skvělým překladem (Hana Guess). V této obsahově i řemeslně skvělé knize se čtenář seznámí nejen se zásadními historickými milníky, milníky v osobním životě Himmlera, ale i s mnoha „pikantnostmi“ ze života tohoto neurotického vraha a válečného zločince. Doporučuji♥.

Hodnocení: 100%

 

Za Himmlerovu biografii a poskytnutý recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *