Recenze

Sráz

Někdy je snazší věřit lži, ale co když je pravda přímo před vámi? Psychologický thriller SRÁZ je autorčinou prvotinou a celkem zdařilou. 😉 Spletité hledání vraha nahrává dostatku napětí i překvapivých zvratů.

Název: Sráz
Autor: Lucy Goacher
Překlad: Anna Štádlerová
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Všichni říkají, že Poppy skočila. Že si moje krásná, kreativní sestra vzala život. A já si myslím, že mají pravdu. Až do dne, kdy si promluvím s Danielem. I jemu totiž všichni tvrdí, že jeho sestra skočila. Jenže on má důkaz, že ji někdo strčil. A pokud je to pravda, musím se sama sebe ptát: Mohlo se totéž stát i Poppy? Volala mi těsně před smrtí, aby se rozloučila, nebo abych ji zachránila? Byla na tom srázu opravdu sama?

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Thriller Sráz je propracovanou psychologickou hrou, v které se snažíte společně se sestrou oběti najít pachatele, jenž nedělá chyby. Napětí i spletité odkrývání zamotaného případu vás dokáže udržovat v permanentní zvědavosti, která vám nedá šanci odložit knihu z ruky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Clementine a autorka si tento styl vybrala dokonale. Dostává se tím přímo do hlavy a myšlenek pozůstalé sestry, s kterou naplno prožíváte smutek, pátrání i veškeré emoce, které vám autorka nabídne. Hned v první kapitole proflákne jednu ze zápletek knihy, ale přesto se jí daří udržovat vaši pozornost po celou dobu. Nabídne vám za to totiž dost zamotané pátrání, v kterém si ani chvíli nebude jisti jeho vyústěním.

Otočíme se k třpytícím se hvězdám a jejich odrazům v moři pod útesem. Noční obloha, on, naše láska – je to zázrak. Znovu se o něj opřu, nechám se v jeho náručí chovat jako miminko a usmívám se.
„Odsud jsou určitě vidět skvělé západy slunce,“ vydechnu. „Mohli bychom sem vzít Clemmie, až zase přijede. Hrozně se těším, až se poznáte. Myslím, že se budete mít rádi.“
„Určitě. Tvoje sestra mě bude milovat. To ti zaručuji.“
Rukama mi přejede přes paže k ramenům a dlaněmi mi spočine na zádech. A pak mě strčí ze srázu.

Autorčin styl psaní není nijak složitým a nahrává čtivosti a svižnému tempu. Dějová osa vám nabídne několik možných padouchů a autorka mezi nimi skvěle proplouvá a neustále mění vaši pozornost k postavě, kterou vám chce vnutit a předhodit. Do poslední chvíle tak netušíte, kdo za vším stojí a vaše zvědavost tím dostává pořádně na frak. Nepřehledným momentem se jeví zvýšené množství dějových linek, které různě skáčou v čase, nabízí čtenářům další nové postavy, a i když nakonec vše do sebe zapadne, myslím, že v tomto případě se potvrzuje zlaté pravidlo – méně je někdy více.

Jasně vystavěná zápletka se tak v některých případech tříští do menších obrazců, ale naštěstí nachází vždy cestu zpět. Svižné tempo si dokáže příběh udržet po celou dobu a manipulativní jednání jedné z postav vás bude fascinovat až do poslední chvíle. Trochu mě rozladil konec, který se odvíjí ve stylu jednoho známého filmu, a myslím, že takto skvěle vystavěný thriller by si určitě zasloužil vlastní vyústění. Lehce mrazivá atmosféra je všudypřítomná až do samého konce a skvěle doplňuje dějovou zápletku.

Thriller Sráz mě celkem bavil a musím zkonstatovat, že na prvotinu je to velmi slušná práce a klobouček dolů. 😉 Určitě si velmi ráda přečtu i další knihy této autorky a vy, kteří máte rádi propracované zápletky s dostatkem psychologického odéru i napětí, se můžete směle vrhnout do tohoto zajímavého případu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za důmyslnou zápletku s příjemně mrazivou atmosférou děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Sráz si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *