Recenze

Friedrich řečený Bedřich – Příběh českého skladatele

Nahlédněte s českou autorkou Milenou Štráfeldovou do života slavného skladatele i do historie naší země v knize FRIEDRICH ŘEČENÝ BEDŘICH – PŘÍBĚH ČESKÉHO SKLADATELE a poznejte osobnost tohoto velikána hudby, rodinné zázemí i jeho vášnivou a umanutou povahu.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s Knihkupectvím Luxor za účelem recenze.

Název: Friedrich řečený Bedřich – Příběh českého skladatele
Autor: Milena Štráfeldová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 416

Je to jeden z největších Čechů, tvůrce naší národní hudby, bez jeho díla si českou kulturu ani neumíme představit. Přesto své chlapecké deníky i milostné dopisy psal německy a správně mluvit a psát česky se učil až dlouho po třicítce. A to není zdaleka jediná okolnost, která nás u autora Prodané nevěsty nebo Mé vlasti může překvapit. O Bedřichu Smetanovi vyšla spousta knih a zdálo by se, že jeho život už byl popsán do nejmenších detailů. Čím víc se ale o něm dozvídáme, tím víc také zjišťujeme, že je tu pořád co objevovat. Rozhodně neexistuje jen jeden všeplatný pohled na našeho „nejnárodnějšího“ skladatele. Dokuromán Friedrich řečený Bedřich líčí jeho dramatický osud, ale i jeho dobu a příběhy lidí, kteří jej obklopovali, milovali a podporovali, nebo mu jeho cestu naopak ztěžovali. Je také zamyšlením nad tím, proč byl Smetana tolikrát propagandisticky zneužit, jako snad žádný jiný náš umělec. A konečně klade i pár otázek o nás samých, na které stále ještě nemáme odpověď.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Biografický román Friedrich řečený Bedřich – Příběh českého skladatele je velmi zajímavým čtením, které vás seznámí se životem slavného českého skladatele záživnou a atraktivní formou. Ale nebude se soustředit jenom na jeho pestrý život naplněný hudbou, nýbrž zabrousí i do české historie.

Sama autorka se staví do role vypravěčky, a i když je to forma neotřelá chvílemi až skoro podivná, zhostila se jí navýsost dobře. S lehkostí střídá biografii s beletrií a plynně proplouvá životem hudebního velikána i historií českého národa. Kniha je proložena také množstvím citací z deníků, korespondence, dobového tisku či vzpomínek pamětníků a vše pospolu vytváří obraz slovutného mistra not.

Ze všeho, co o něm víme, plyne, že hudba byla nejpodstatnější součástí jeho bytí. Nemohl bez ní zkrátka existovat, a v tomto případě nejde o prázdnou frázi. Hudbě podřídil celý svůj život, často ke své škodě. Musel si ji vydobýt na tatínkovi, který pro něj plánoval zcela jinou existenci. Bedřich si však šel umíněně za svým.
Do hudby promítal své prudké emoce, touhy, lásky, radosti i žaly, celou svou vášnivou, náruživou a umanutou povahu.

Autorka svoji knihu pojala jako mix biografie spojené s beletrií. Ačkoliv by se tento styl mohl zdát jako matoucí, čtenář tuto formu přijímá bez výhrad. Pozorně sleduje život Bedřicha Smetany, v kterém se odráží soukromé střípky jeho osudu a stejně bedlivě vnímá i historické souvislosti či politické a společenské události tehdejší doby. Román si tak pluje svým vlastním tempem, které sice není nijak závratné, ale dějová osa je pro všechny milovníky „velikánů“ natolik zajímavá, že se s tímto vedením celkem rychle srovná.

Milena Štráfeldová své vyprávění nezaostřila jenom na Bedřicha Smetanu, ale důležitou a obsáhlou složkou se zde stává i česká historie (především doba národního obrození), kterou prokládá život slavného hudebníka a dává tím čtenáři možnost vidět celé toto období v širších souvislostech. Do těchto historických statí se promítají i některé autorčiny názory a polemiky, které můžete přijmout či nemusíte, každopádně vám je autorka nijak významně nenutí. Nejsem si jistá, jak se na tuto obšírnou kompletaci budou čtenáři tvářit, možná to někoho bude trochu rušit a možná spousta z nich ohodnotí tento celkový náhled a ucelený koncept, který dobře drží pospolu.

Autorku Milenu Štráfeldovou jsem měla možnost už poznat díky jejímu předchozímu románu Krycí jméno Studentka, který se mi moc líbil. Její nejnovější počin Friedrich řečený Bedřich – Příběh českého skladatele sice u mě nevyvolal takové nadšení, ale musím zkonstatovat, že smekám před autorčinou přípravou na tuto knihu a rozhodně nelituji přečtení. Sama autorka svoji knihu pojmenovala jako dokuromán a tento pojem přesně celou knihu vystihuje.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *