Recenze

Dcera štěstěny

Dilly Court je autorkou nenáročných oddechovek, v kterých romantika hraje stěžejní roli, a tyhle historické romance ji opravdu jdou. Výjimkou není ani její nejnovější počin DCERA ŠTĚSTĚNY, který vás zavede do roku 1851 na hrad Rockwood, kde na vás čeká další z poutavých příběhů zastřených romantikou i tajemstvím.

Název: Dcera štěstěny
Autor: Dilly Court
Překlad: Leona Macháčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 392

Rosalind Careyová by udělala všechno proto, aby její domov – velkolepý hrad Rockwood v Devonshiru – nepadl do cizích rukou. Rodiče ji a její sourozence opustili a ona se musí o všechny postarat sama. Sídlo i rodinné vztahy se však rozpadají. Zničehonic se na jejich prahu objeví Piers Blanchard z Cornwallu s tvrzením, že je Rosalindin vzdálený bratranec a že hrad patří jemu. Slibuje, že rodině pomůže splatit dluhy. Jak si však dívka může být jistá, že mu nejde jenom o majetek a že je nakonec nevyhodí na ulici? Jen jedno přísně střežené tajemství dokáže Rosalind přesvědčit, že Piersovi může svěřit osud své rodiny – i své křehké srdce.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dcera štěstěny je prvním dílem ze série Kroniky Rockwoodu a pokud máte rádi nenáročné romance, tady budete spokojeni. Dostatek tajemství, intrik i nenadálých životních zlomů vás plynule vede příběhem, který dokáží romantické duše ocenit.

Příběh je vyprávěn er-formou a po celou dobu jde ve stopách hlavní hrdinky Rosalind. Tahle mladá dáma má na krku veškerý chod svého domova, a jelikož se jedná o velkolepý hrad, práce má až nad hlavu. Žije zde sama se svými sourozenci a peníze pomalu, ale jistě docházejí. Když se v jejich životě objeví neznámý vzdálený bratranec Piers, který má možnosti i majetek, jak je vytáhnout z dluhů, vypadá to, že se jim blýská na lepší časy. Proč má ale tento muž zájem vytáhnout je z bídy? Jaké má postranní úmysly? Rosalind mu tak úplně nevěří a pouze čas prověří, zda jsou její obavy oprávněné.

„Takže skutečně máte v úmyslu připravit nás o domov?“
„Očividně jste pevně odhodlaná mě obsadit do role padoucha, ale jak jsem už řekl, nemám v úmyslu vás nebo vaši rodinu vystěhovat. Pouze jsem si chtěl předtím, než se vám přijdu představit, udělat představu, jak to tady vlastně vypadá.“
„Proč? Z jakého důvodu vás to zajímá, když tu stejně nechcete bydlet?“
„Nejsem nepřítel, Rosalind. Možná bych vám dokonce mohl ve vašich současných potížích pomoci. Z toho, co jste zmínila v Londýně, a z poznámek, které uklouzly vaší matce, usuzuji, že jste na mizině.“
„Vůbec vám nerozumím, Piersi. Co po nás vlastně chcete?“

Autorka má čtivý a nenáročný styl psaní, který vás dokáže vtáhnout do svého vyprávění. Svoji dějovou zápletku rozjíždí téměř okamžitě a vy také téměř okamžitě začnete tušit, kudy se budou další kroky postav ubírat. Ničemu to naštěstí nevadí, protože dostatek zvratů a akcí, kterými autorka nešetří, vás dokáží udržet u knihy. Se zvědavostí vyhlížíte životní karamboly sympatických postav, a i když je tady romantiky pomálu, přesto ji pořád cítíte a očekáváte, kdy se konečně naplno rozvine.

Zápletka románu je bezesporu zajímavá, ale není natolik silná, aby se vám při ní tajil dech. Bez obtíží si plyne průměrným dějem, za kterým cítíte vzrůstající kouzlo romantiky i napětí, ale celé je to uchopeno příliš povrchně, což je škoda. Hodně mě bavilo prostředí, do kterého je příběh umístěn. Viktoriánské období já zkrátka můžu a kouzlo chátrajícího hradu i celkově pojatá atmosféra vás přenese do Anglie a vyprávění se vám zhmotňuje přímo před očima.

Od této autorky jsem měla možnost číst knihu Vánoční pohlednice, která mě hodně bavila a očekávala jsem podobné nadšení i tentokrát. To se bohužel s románem Dcera štěstěny až tolik nepodařilo, ale pořád se jedná o čtivou záležitost, která dokáže pobavit a svojí zápletkou vyvolat ve čtenáři porci zvědavosti. Pokud máte chuť na fajn oddechovku, která vás přenese do historie a pozve vás do svého vyprávění s dostatkem tajemství, intrik i romantiky, tady nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za fajn oddechovku z mé oblíbené viktoriánské Anglie děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Dcera štěstěny můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *