Recenze

Kniha, kterou posypal hvězdný prach

Pojďte na návštěvu do roku 1874 a ponořte se do napínavého, dobrodružného i vtipného příběhu z nakladatelského prostředí. Román KNIHA, KTEROU POSYPAL HVĚZDNÝ PRACH české autorky Nory Eckhardtové je zábavným, hravým i hodně originálním počinem, který mě velmi příjemně překvapil a nadchl svým osobitým stylem vyprávění.

Název: Kniha, kterou posypal hvězdný prach
Autor: Nora Eckhardtová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2023
Počet stran:336

Praha, 1874. Max Alfred, poněkud suchopárný a nerudný majitel malého nakladatelství, se potýká s nedostatkem kvalitního literárního materiálu. Se svým rivalem, pyšným mladým nakladatelem Jonatanem Bartolomějem, se na jednom večírku u bohaté vdovy začnou špičkovat a holedbat, až nakonec pře vyústí v sázku. A ne jen tak ledajakou! Ač zpočátku míněná z legrace, stává se sázka tím nejdůležitějším v životech obou mužů. A ti jsou pro své prvenství ochotni obětovat téměř cokoli – včetně vlastní střechy nad hlavou. V nečekaném souboji se převaha střídavě přesouvá z jednoho nakladatele na druhého: podvůdky, pikle, zrady a tajnosti. Do zápolení se zapojí i Alfredův asistent Emil, zpovzdálí vše sleduje Alfredova žena Beatrice a Emilova snoubenka Anabela. Honba za výhrou se ale změní v opravdové drama ve chvíli, kdy se Alfred rozhodne využít exklusivního letu balónem ke zviditelnění své „Knihy, kterou posypal hvězdný prach“. Příběh nás provede nejen honosnými večírky a salony pražské smetánky, ale i špinavými uličkami a neobvyklým sirotčincem, zúčastníme se honu na lišku, navštívíme podivuhodný podmořský svět, vězení nebo psychiatrickou léčebnu. Děj postupně nabírá obrátky a my čekáme na jediné rozuzlení: Která kniha nakonec zvítězí?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Kniha, kterou posypal hvězdný prach je neotřelou knižní záležitostí v českém spisovatelském rybníčku. Už jenom samotná dějová zápletka je originálním nápadem, a když se k tomu ještě přidruží osobitý styl psaní – voilà, velmi záživný knižní počin je zde a o nudu tady rozhodně nezakopnete.

Příběh sleduje soupeření dvou nakladatelství o nejlepší knihu a hned od začátku je to boj o úspěch či pád. Ve hře není jenom mamon, ale i osobní souboj o čest a slávu, v kterém se rukavičky odkládají hned od prvopočátku. Fantazii ani intrikám se meze nekladou a vypadá to, že soupeř je vždy jednou nohou trochu napřed. Max s Jonatanem jsou si rovnocennými soupeři a strategických nápadů mají plný šuplík.

Nyní stojí před jednou z osudných zdí, s hlavou zakloněnou (neboť některé nápisy jsou tak vysoko, že je zřejmé, že pisatel musel disponovat žebříkem), rukou si přidržuje klobouk na hlavě a mhouří oči, aby lépe viděl.
Kniha, kterou posypal hvězdný prach!
Už jste někdo četl?
Vůbec nevím, kdy to má vyjít!
Nikdy v životě jsem se na nic tolik netěšil…
Bartoloměj připíše: To jste toho v životě asi mnoho neprožil. Viďte?

Zákulisní práce s knihou v nakladatelství, která se odehrává v době Julese Vernea, je už samo o sobě zajímavou podívanou, ale když se k tomu ještě přidají intriky, malé podvůdečky, obchodní strategie, která se nebojí jít přes mrtvoly, o zábavu a napětí je postaráno. Navíc některé postřehy a události až podivuhodně připomínají současnou situaci na knižním trhu a autorka si rozhodně žádné triko nehoní ani nevyřizuje účty. S přiměřenou poťouchlostí a jemnou ironií občas vstupuje do děje a jako vítaný návštěvník (alespoň pro mě) v něm trousí plnými hrstmi humorné glosy, buď jako vypravěč či vtělením se přímo do jedné z postav.

Moc se mi líbí autorčin styl psaní. Na první pohled jednoduchost, přesto za ní vnímáte osobitý styl vyprávění, který nejen že dokáže zaujmout, ale navíc se ještě pevně drží a zcela odpovídá dobové atmosféře příběhu. Vyprávění nabírá jakousi hravost, pod kterou probleskuje zábavný podtón i napětím proložená zápletka, která vás do sebe bez obtíží vtáhne a hned tak nepustí.

Román Kniha, kterou posypal hvězdný prach se mi velmi líbil a užila jsem si ho do posledního písmenka. Čtenářova zvědavost je napínána tak akorát, aby nedokázal odejít od příběhu, a společně s osobitým stylem vyprávění se k vám dostane výtečná knižní záležitost, která rozhodně stojí za pozornost. Pár malých mušek se sice najde (střídání křestních jmen s příjmením či některé vyšuměné odbočky v příběhu), ale v celkové kontextu mě tento román dost bavil a jsem zvědavá, jaké další dobrodružství si pro nás autorka připraví příště. Já si ho určitě nenechám ujít. 😉 Pokud máte rádi hravé příběhy, v kterých nechybí dobře vystavěná zápletka, humor, dobrodružství ani výtečně vyladěná dobová atmosféra, pak se směle vrhněte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za neotřelé a velmi zábavné čtení děkuji autorce Noře Eckhardtové. Její román Kniha, kterou posypal hvězdný prach si můžete pořídit na stránkách nakladatelství Albatrosmedia. Tedy až udělají dotisk, což by mělo být na konci listopadu. Jak vidno, Nora Eckhardtová jede a čtenářům se viditelně líbí. 🙂

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *