Recenze

Dívka v pruhovaných šatech

Přeneste se společně s hrdiny tohoto intenzivního vyprávění do pekla Osvětimi i do poválečného Německa a poznejte nevšední pouto, které vzniklo v temném stínu smrti. Poutavý román DÍVKA V PRUHOVANÝCH ŠATECH je inspirován příběhem slovenské Židovky Heleny Citrónové a nacistického důstojníka Franze Wunsche.

Název: Dívka v pruhovaných šatech
Autor: Ellie Midwoodová
Překlad: Zuzana Miyahara Krátká
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 366

Německo, rok 1947. Na stole doktora Hoffmana, amerického psychiatra, přistává podivný případ týkající se poválečné denacifikace. Před soud je předvolán bývalý osvětimský dozorce Franz Dahler. Ten si s sebou bere nečekaného svědka – Helenu, bývalou vězeňkyni, která je v současnosti i jeho manželkou. Ve chvíli, kdy dozorcovo jméno poznává jiný muž, Andrej Novák, který byl také vězněn v Osvětimi a který se po válce stal „lovcem nacistů na plný úvazek“, žádá, aby byl Dahlerův případ důkladně prošetřen. Tvrdí totiž, že tento bývalý příslušník SS Helenu v táboře zneužíval a jinak se nechová ani teď, když ji přivádí s sebou do soudní místnosti. Tichá a poddajná Helena působí jako typická oběť násilí, a když začne u soudu vypovídat ve prospěch manžela, doktor Hoffman je z vývoje situace jen víc a víc zmatený. Čelí tomu nejméně pravděpodobnému příběhu o lásce, jaký kdy viděl, anebo se před ním obhajuje psychicky nemocná žena, která vnímá minulost zkresleně?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dívka v pruhovaných šatech je nevšedním zážitkem v moři válečné beletrie věnující se tématu koncentračních táborů. Na pozadí bolestných i tragických událostí se odvíjí ojedinělý vztah mezi židovskou dívkou a německým dozorcem, v kterém morální kodex i psychologický podtón hrají stěžejní roli.

Příběh je veden ve dvou dějových linkách. První nás zavádí do roku 1947, kde se odehrává soud s bývalým osvětimským dozorcem Franzem Dahlerem, jehož obhajobou se stává svědectví jeho manželky Heleny. Právě této židovské bývalé vězeňkyni je věnována druhá linie vyprávění, která nás vrací zpět do roku 1942 do míst, které Bůh opustil – do Osvětimi. Sledujete nejen podrobný chod i události tohoto temného místa, ale hlavně se snažíte pochopit nevšední vztah mezi těmito dvěma lidmi, které spojil koncentrační tábor, zalíbení nebo možná láska i naděje na přežití.

Tohle místo mě zlomilo, tak moc, že už jsem si nedokázala život na druhé straně ostnatého drátu představit. Se strašidelnou hrůzou jsem si najednou uvědomila, že on byl propojen s tímto místem stejně jako já a bez něj bych stejně tak i já zemřela. I kdyby válka skončila, i kdybych byla znovu volná, nedokázala jsem si představit udělat jeden krok bez něj. Nebyla bych schopná projít jedinými dveřmi, kdybych na bedrech necítila jeho dlaň, jak mě pobízí, abych šla vpřed. Jen za jeho zády jsem byla schopná se schovat před druhými, nikdo jiný by mi takovou jistotu nemohl poskytnout. Potřebovala jsem ho ještě víc, než potřeboval on mě. On potřeboval moji lásku, ale já jsem ho potřebovala, protože bych bez něj už sama nedokázala přežít.

O tom, že autorka umí napsat čtivý, chytlavý příběh netřeba pochybovat. Poutavé vyprávění je vedeno jemnou rukou, v které se zachytávají ty nejjemnější a bohužel i nejhrůznější zážitky a nuance ovšem přijatelnou formou, která nenutí čtenáře ždímat své emoce za každou cenu. Přesto se emocím neubráníte. Pokud očekáváte sluncem a zářivým světlem zalitý románek, v kterém se láska bude skloňovat ve všech pádech, budete zklamáni. Nadšeni ale budete z neotřelého děje, v kterém tepe život i smrt, otázky i odpovědi, láska i nenávist a poskytuje čtenářům přidanou hodnotu.

Autorka má se svými čtenáři plán, který jim fikaně a nenápadně podsouvá. Na prvních stránkách se z vás stávají pozorovatelé, před jejichž zraky se odvíjí poutavý příběh dvou mladých lidí. S ubíhajícími stránkami se vaše role mění a vy vstupujete do dramatického děje, v kterém se už ozývá lehce psychologický podtón, jež v závěru vyústí do emocemi a myšlenkami roztříštěného soudce, který má sice v rukách všechny indicie a výpovědi, ale není schopen se dobrat řešení natož ortelu.

Velmi povedený autorčin doslov vám vnese světlo do historických souvislostí a prozradí informace o skutečných postavách v románu, které se vryly do děsivé minulosti. Morální dilema, které do vás román zaseje, bude na vás neustále útočit a bude po vás chtít soukromý rozsudek a právě doslov tyto osobní rozpory možná trochu umírní a možná ještě více rozvíří, ale neustálému útoku nutkavých myšlenek stejně neujdete.

Román Dívka v pruhovaných šatech byl pro mě velkým překvapením. Určitě pro mě bude patřit mezi nejpovedenější knihy z tohoto hrůzného období a prostředí. Intenzivní čtenářský zážitek se mnou cloumal ještě několik dnů po přečtení a věřím, že hned tak nezmizí…

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi nevšední a jedinečný příběh z období 2. světové války děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Dívka v pruhovaných šatech pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *