Recenze

Muž, který nevrhá stín

Máte rádi dobrodružné romány, které v sobě ukrývají napětí a romantiku? Pak sáhněte po novém románu českého autora Karla Cubecy s názvem MUŽ, KTERÝ NEVRHÁ STÍN. Vydejte se do 18. století mezi lovce otroků a poznejte sadistické manýry „pánů“ i vzrušující vášeň mezi otrokyní a bílým mužem.

Název: Muž, který nevrhá stín

Autor: Karel Cubeca

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2021

Počet stran: 288

Mladičká princezna Fayola je dcerou krále domorodého afrického kmene. Je provdána za bohatého muže jiného kmenu a tak se vydává společně s početnou družinou za svým vyvoleným. Svatební průvod je ale napaden lovci otroků a silní muži a ženy jsou odvlečeni na jejich loď, aby byli prodáni v Americe novým pánům. I Fayola se tajně ukrývá na lodi a zatím o ní ví pouze první důstojník Oliver. Oba dva mladí lidé najdou v sobě zalíbení, ale osud si s nimi zahraje hořkou ruletu. Na lodi se plaví i syn jednoho z nejbohatších otrokářů Ameriky – Cameron. Otec ho poslal na loď získat zkušenosti, ale pro svou krutost není příliš oblíben. Při zátahu na nové otroky je nedopatřením pokládán za mrtvého a nikdo netuší, že jeho novým působištěm se tak stane Afrika.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Muž, který nevrhá stín je dobrodružnou cestou na africký kontinent, jenž se hemží domorodými zvyky a původními obyvateli i strastiplnou cestou po moři, kterou doprovází kruté zacházení a neutěšený stav domorodého obyvatelstva.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě hlavní dějové linie. První se týká princezny Fayoly a jejího romantického věznění i cesty do nové země. Poznáváte ji jako inteligentní zamilovanou mladou dívku plnou nadšení i jako otrokyni, která musí podstupovat nelidské zacházení a ponižování. Druhou dějovou linku obstarává Cameron a jeho nová životní zkušenost s africkou zemí se stává hlavní složkou jeho příběhu. Právě on, který tak nenávidí otroky, zůstává osamocen mezi domorodci, bez vyhlídky na pomoc. Oba dva, ač naprosto rozdílní, jedno mají společné – vzepřít se svému osudu.

Námořníci jej oslovovali přezdívkou White man (Bílý muž), které se vždycky smál, ale rychle si na ni zvykl. Zvykl si na ni rád, protože, jak dobře věděl, měl doma mezi otroky jinou přezdívku, která ho vždycky strašlivě urážela. Říkali mu totiž „Muž, který nevrhá stín“.
Když to uslyšel poprvé, přišlo mu to skoro legrační. Pak se ale stal na tuto přezdívku alergickým, a několikrát do krve zmlátil otroky, kteří si jej dovolili takto hanlivě označovat. Šlo o nejapnou narážku na jeho malý vzrůst, a to nemínil tolerovat. Jednou dokonce ubil otroka k smrti.
(str. 67)

Vypadá to, že Karel Cubeca má dobrodružství v krvi. Ačkoli píše nenáročným, jednoduchým stylem, dokáže ve čtenáři vyvolat pocity napětí, zdravou zvědavost i obavy o osud knižních hrdinů. Při čtení vás obestřou nostalgické vzpomínky na knižní MAYovky a KODovky a vy se opět ocitnete mezi drsnými muži s „rovnou páteří“ i padouchy s „pokřiveným úsměvem“ na tváři. Napínavý příběh plný zápletek a dějových zvratů účelně doplňuje romantická linka, která není přeslazená a svižné tempo vyprávění vás neomylně vede ke svému konci.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

$title

Muž mnoha talentů Karel Cubecavlastním jménem Karel Kostka, se narodil v roce 1960 ve Vsetíně. Vystudoval pedagogiku a práce se studenty patří mezi jeho největší koníčky. Je ředitelem střední školy a prezidentem vzdělávací společnosti se sídlem v Londýně. Vyučuje rekreologii a se svými žáky vyjíždí na stáže do New Yorku, Barcelony, Athén a dalších zajímavých míst na světě, jejichž atmosféra jej inspiruje k románové tvorbě. Karel Cubeca patří do malé skupiny lidí ve světě, jimž byla při oficiálních testech naměřena hodnota IQ vyšší než 200. Vedle psaní pro nakladatelství Alpress se úspěšně věnuje i malování – svá výtvarná díla vystavuje po celém světě a jeho obrazy jsou zastoupeny v mnoha známých galeriích. Styl románů Karla Cubecy vycházejících v nakladatelství Alpress je přirovnávám ke slavnému britskému spisovateli Wilburu Smithovi. Sám autor o svém psaní říká, že mu literární tvorba vytváří prostor k hlubšímu zamyšlení a k duševní relaxaci. (zdroj: nakladatelství Alpress)

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Životní příběh Fayoly a Camerona končí v napjatém okamžiku a jak sám autor prozradil, jeho vyprávění je teprve v polovině, takže se můžete těšit i na pokračování dobrodružného putování za svobodou.

Pokud máte chuť na oddechový román, při kterém budete prožívat smrtelné nebezpečí i romantickou lásku, pak sáhněte po románu Muž, který nevrhá stín, kterou vydalo nakladatelství Alpress.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za dobrodružnou výpravu mezi lovce otroků děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Muž, který nevrhá stín pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Muž, který nevrhá stín Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová22.9.2021Tags: Dobrodružný román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *