Recenze

Terapie

Co vy a král psychothrillerů Sebastian Fitzek? Psychologická hra, kterou představil čtenářům ve své prvotině TERAPIE, se vám dostane do mozku a odmítá jakékoli racionální vysvětlení. Zkuste poznat a pochopit zmateného psychiatra Viktora a záhadnou Annu, která toho až příliš ví o zmizení jeho dcery. Dávejte na sebe pozor. Ta žena je nebezpečná…

Název: Terapie

Autor: Sebastian Fitzek

Nakladatelství: Anag

Rok vydání: 2019

Počet stran: 272

Život třiačtyřicetiletého psychologa Viktora Larenze je na zhroucení. Jeho dvanáctiletá dcera Josy záhadně zmizela z alergologické ordinace. Poslední měsíce trpěla nevysvětlitelnou nemocí, s kterou si žádný doktor nevěděl rady. Kam zmizela nebo co se s ní stalo, nikdy nebylo vysvětleno, ale ani teď čtyři roky po zmizení nenachází Viktor klid v duši. Svoji praxi zavřel a rozhodnul se stáhnout do ústraní svého víkendového domu. Když se na prahu jeho dveří zjeví neznámá Anna Spiegelová a žádá ho o terapii, není nadšený a chystá se ji odmítnout. Ale její přelud se nějak moc podobá jeho zmizelé dceři. Jak může vědět o věcech, které byly kdysi součástí jeho života? Jak může být její dětská halucinace tak strašně podobná jeho zmizelé Josy? Něco tady nehraje… Jejich terapeutická sezení nakonec vyústí v dramatické finále.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Psychologický thriller Terapie si najde cestu do vaši mysli a vyvolá v ní zmatek a bouři emocí. Autor mistrně odvádí vaši pozornost několika směry a najít pravdu mezi řádky je téměř nemožné.

Příběh vyprávěný er-formou vám nabídne pohled s odstupem, při kterém si budete sami vytvářet své konspirace a teorie. Lehké to mít rozhodně nebudete. Seznámíte se s psychologem Viktorem, který je momentálně hospitalizovaný v psychiatrické léčebně a spolu s ním se vydáte do období zmizení jeho dcery a hlavně do zmatku, který nastal s příchodem neznámé Anny.

„Víte, všechny ty roky po Josyině zmizení jsem si myslel, že nemůže být nic horšího než nevědomost. Čtyři roky bez jediné stopy, bez známky života. Někdy jsem si přál, aby zazvonil telefon a sdělili nám, kde leží její tělo. Doopravdy jsem si myslel, že neexistuje nic odpornějšího než stadium nejistoty mezi tušením a jistotou. Ale mýlil jsem se. Protože víte, co je ještě mnohem horší?“

Doktor Roth se na něj tázavě podíval.

„Pravda.“ Viktor téměř šeptal. „Pravda!“

Sebastian Fitzek svůj knižní děs rozjíždí od první stránky a postupem času zamíchává ponurou atmosférou i hráči v poli natolik dokonale, že se spolu s knižními postavami ocitáte ve světě zmatku a šílenosti. Přitom hráčů – pachatelů je v této sestavě pomálu, ale i z několika málo osob vám autor udělá v hlavě rošádu, která rozvrátí vaše veškerá přesvědčení a hloubkovými ponory do psychiky hlavních hrdinů ještě více mate své čtenáře. Co je realita a co výplod choré mysli? Tady si nemůžete být jisti ničím.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Sebastian Fitzekzdroj

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele. (zdroj Anag)

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Vystavěné atmosféře nemáte šanci uniknout. Strach a obavy vás obklopí hned na prvních stránkách a postupem času se tento plíživý pocit čehosi nepříjemného, neuchopitelného a nebezpečného pomalu vkrádá i do vaší mysli, aby vyplnil každý volný koutek pochybností. Strohá forma vyprávění ještě více umocňuje podivné napětí, které se na vás ze stránek hrne.

Děj bude vyžadovat vaši plnou soustředěnost. Lehké překombinování zápletky vám mozkové závity zahltí množstvím informací a může se tak stát, že se budete trochu ztrácet v souvislostech. Nicméně konec vše vynahradí a pro mnohé bude velkým překvapením, kudy nakonec nechal autor svůj příběh ubíhat.

Máte rádi vystupňovaná dramata plná šílených vjemů a psychopatických postav? Pak thriller Terapie je určen právě vám a připravte se na parádní jízdu plnou napětí a temné, děsivé atmosféry. 😉

Hodnocení: 90 %

Za příběh, v kterém netušíte co je realita a co chorý výmysl děkuji nakladatelství Anag, na jejichž stránkách si můžete knihu Terapie pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Dárek je po Terapii moji druhou návštěvou ve světě fantazie Sebastiana Fitzeka a já jsem opět velmi spokojena. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *