Recenze

Odstíny zločinu

Pokud máte rádi kriminální příběhy inspirované skutečnými zločiny odehrávající se  „u nás doma“, pak pro vás máme skvělý tip: oblíbený autor detektivních povídek Ladislav Beran vydal v roce 2020 v nakladatelství LIREGO knihu s názvem ODSTÍNY ZLOČINU.

Název: Odstíny zločinu

Autor: Ladislav Beran

Nakladatelství: Lirego

Rok: 2020

Počet stran: 344

Oficiální anotace

Když písecký emeritní komisař kriminální služby Ladislav Beran o sobě před léty prohlásil, že se víc než za spisovatele považuje za vypravěče kriminálních případů, měl tak půl pravdy, protože ke spokojenosti tisíců čtenářů zvládá obojí. O oblíbenosti tohoto autora krimi svědčí víc než čtyřicet vydaných knížek, převážně s kriminální tématikou a to jak tou současnou, kdy popisuje práci písecké kriminálky (Studnička-Mach), tak tou z 30. let minulého století, kdy případy vyšetřuje už legendární písecká četnická pátračka (št. kapitán Votruba, št. strážmistr Hřebejk a spol.). To, že se písecký autor vrátil po letech k bývalému členovi pražské mordparty Michalu Moudrému a jeho „pátečníkům“, kteří se schází ve známé písecké restauraci U Reinerů, kde se probírají zločiny nejen ty minulé, ale i ty současné, to je popsané ve Vraždách v afektu, Mrazivých dotecích zločinu a Když vraždí žena. I v těchto třech opusech nechybí znalost kriminálního prostředí, profesionální nadhled, humor, člověčina a čtivost, což je pro tvorbu Ladislava Berana typické.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Ladislav Beran se narodil 11.12. 1945 v Písku, koketovat se psaním začal už na učilišti v Milevsku. První krimi-povídky vznikají kolem roku 1985-6. Za povídku Aukce dostává v roce 1986 Cenu ministra vnitra. V témže roce je v Jihočeském nakladatelství Růže přijat rukopis krimi povídek a rok nato vychází prvotina Aukce.  Náměty si bere zejména ze své bohaté kriminalistické praxe, poslední dobou se věnuje příběhům písecké četnické pátračky z 30-tých let minulého století. Řadě Beranových  krimipovídek se dostalo i rozhlasového dramatického zpracování. Je držitel několika prestižních literárních cen a autorovo jméno se již zapsalo do povědomí čtenářů české detektivní literatury. (Text (zkráceno, upraveno, KM) zdroj. Foto Radky Velkové, zdroj). ℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

I tato kniha nakladatelství Lirego má velmi dobré řemeslné zpracování: šitou vazbu a tvrdé desky s přebalem. Formátem knihu řadím mezi „kabelkovky“: nepronese se a dík její čtivosti je pravděpodobné, že tento fakt oceníte zejména v momentě, ji budete chtít “ pořád nosit se sebou“ 🙂 . V autorově knize Odstíny zločinu naleznete tři povídky:

  • Vraždy v afektu,
  • Mrazivé doteky zločinu
  • Když vraždí žena.

„… Dva policajti to měli za sebou a třetí bojoval v českobudějovický nemocnici o život. Když se pár hodin po dvojnásobný vraždě začaly kolem případu objevovat v některých médiích nejasnosti, který vytvářely různý spekulace, věděl jsem, že tohle vyšetřování nebude nijak jednoduchý a že si na jeho ukončení všichni hezkou dobu počkáme. Došlo mi, že to nebyla žádná promyšlená vražda, ale že se v Protivíně sedumnáctýho dubna v časnejch ranních hodinách vraždilo v afektu. …“

Všechny tři příběhy spojuje postava postava policejního majora ve výslužbě Michala Dlouhého, který pracuje pro advokátní kancelář doktorky Šarlákové. Michal Dlouhý je díky svým zkušenostem a osobnostním předpokladům pro advokátku „poklad“. Penzista – policista miluje jih Čech a často tam z Prahy utíká. V hospodě U Reinerů má svoji partu „důchodců“ (patolog, psycholog, kominík, profesor) a servírku Sněhurku, se kterými vzpomíná na staré i nedávné vraždy. Autor píše svižným stylem, vše popisuje v ich-formě z pohledu hlavního hrdiny, který nám ukáže rub i líc policejní práce. Styl autora mě baví, i když občas ve vyprávění zabíhá k detailům, které milovníky thrillerů nemusí bavit (co jedl pes v hospodě…), nicméně z osobní zkušenosti vím, že „živí“ důchodci takto často vypráví 🙂 a i díky tomu mi postava Michala Dlouhého přijde „skutečná“ a věrohodná. Navíc mu pan spisovatel dal do vínku „správňáckej“ smysl pro humor, velkorysost a životní nadhled, který je v dnešní době tolik potřeba. Kniha Ladislava Berana mě velmi bavila, díky nevelkému rozsahu jsem ji měla přečtenou za jeden večer. Doporučuji.

Hodnocení: 97%

Za seznámení s Odstíny zločinu děkuji nakladatelství Lirego.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *