Recenze

Shalom, má lásko

Pojďte se ponořit do příběhu Aarona Kugelsteina a poznejte jeho pestrou pouť životem, která překonala válku i dalekou cestu do Ameriky. Silný příběh jedné židovské rodiny vás chytne za srdce a po přečtení bude dlouho doznívat ve vaší mysli. Román SHALOM, MÁ LÁSKO českého autora Jana Žáčka je dojemnou výpovědí, kterou vydalo nakladatelství Fortuna Libri.

Název: Shalom, má lásko

Autor: Jan Žáček

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2020

Počet stran: 280

Uznávaná kapacita v oboru dějin národa izraelského Aaron Kugelstein se vrací po sametové revoluci zpět do Čech, aby v sobě uzavřel svoji životní kapitolu. Na dětství, které zde prožil, nevzpomíná rád, ale bude muset. Po příjezdu se k němu přihlásí mladší bratr Josef, o němž dosud neměl tušení a společně tak odkrývají své životy plné pronásledování, strachu i naděje a lásky. Jejich otec měl Aarona před válkou, a aby ho uchránil utrpení, které na ně čekalo v koncentračním táboru, posílá šestiletého Aarona na Slovensko ke své sestře, jenž se po zřeknutí židovské víry uchýlila do kláštera. V klášteře pod bedlivým dozorem jeptišek se seznamuje s dívkou Mášou, ale jejich kamarádství je násilně přerušeno. Nacisté se dozvědí, že je v klášteře židovský chlapec a teta ho posílá do daleké Ameriky, aby ho ochránila před jistou smrtí. To Josef vyrůstal v době socialistického zřízení, ale pro židy se vlastně nic nezměnilo. Strach z pravdy a následků za její vyřčení ho doprovázela celým životem. Nyní se spolu oba bratři potkávají a Aaron vypráví příběh svého života, jenž byl lemován utrpením, strachem, depresemi, ale také americkou zábavou a znovu nalezenou nadějí.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Shalom, má lásko je pestrým vyprávěním o strastech, bolestech i lásce židovské rodiny Kugelsteinů. Slovo na začátku si vzal autor knihy Jan Žáček a předkládá čtenáři první popud k sepsání románu. Seznamujete se s Josefem Kugelsteinem, který svůj rozhovor s bratrem zaznamenal a nabídnul ho Žáčkovi k sepsání. Měl pouze jednu podmínku a to, že román musí vyjít do deseti let a musí v něm být zachycena i postava Josefa. A to se opravdu podařilo. Po té už následuje vyprávění o osudech rodiny Kugelsteinů, které zahrnuje široké časové období. Od 2. světové války, přes socialistické zřízení až po „nové“ časy po sametové revoluci. Všechna období mají společného jmenovatele – pronásledování a nepochopení izraelského lidu.

„A my jsem židé, otče?“

„Jak se můžeš ptát? Se jménem, které máš.“

„Ale ty ses nikdy nezmínil…“

„O tom dnes není vhodné mluvit. Dnešní doba trochu připomíná nacismus. Buďme rádi, že si nemusíme měnit jména a utíkat. Že nás rovnou nestrkají do transportů.“

Nutno poznamenat, že běžela léta osmdesátá. Tedy léta, kdy už zdaleka nebylo v Čechách tak krvavo jako v minulých desetiletích. Především jako v letech padesátých, kdy přežít s jiným vlastním názorem, než komunistickým, bylo poměrně obtížné.

zdroj

Netradičně psaný román vás tak úplně nepřesvědčí o nutnosti číst knihu, ale rozhodně vás přesvědčí samotný ojedinělý příběh, který je naprosto výjimečný a neotřelý. Je to jakýsi rozhovor, který se odvíjí mezi bratry, ale jeho forma se podobá románu a navíc právě díky těmto rozhovorům, kde se semele téměř vše, dokonale poznáte charaktery hlavních protagonistů. Autor je postavil do „lidského světla“, které na nich odhaluje všechny jejich slabosti a rozhodně se není až tak čím chlubit. Jenomže tyhle dva bratry si přes všechno vyřčené a napsané stejně zamilujete. Jsou to lidští solitéři, kteří se vám svoji osobností dostanou pod kůži.

Otec se vrátil. Usedl na gauč, sklopil hlavu a mnul si ruce. Syn přestal cvičit a sedl si vedle něj. Kryl zpíval o bratříčkovi…

„Víš, já se o tebe bojím,“ řekl těžce otec. „A sám se bojím. Nechci, abychom zase skončili v kriminále. Jako jsem tam byl já. V koncentráku.“

„Tati, je jiná doba.“

„Ale oni jsou stejný svině.“

Krátké kapitoly vás rychle vedou rozmanitým dějem, kde není nouze o drama ani humor. Jan Žáček nechal plynout příběh i s jeho hovorovou češtinou, která ještě více umocňuje volný a nevázaný život Aarona v Americe. Ačkoli vás dějová linka občas vede napříč časem a „pohopsávání“ z přítomnosti do minulosti a zpět by se mohlo zdát matoucí, vůbec tomu tak není. Příběh plyne svým osobitým tempem a zavrtává se hluboko do čtenářova srdce.

Autor se nesnaží z vás násilně vytřískat emotivní proud citů, přesto se mu to daří. Jen tak mimoděk zasazuje do svého děje dojemné úseky, které se do vás pomalu, ale jistě noří a až teprve později dokážete ocenit jeho neortodoxní přístup k příběhu.

Pokud máte rádi velké životní příběhy, z kterých vyzařuje lidskost, bolestná ztráta i láska s velkým „L“, pak rozhodně sáhněte po románu Shalom, má lásko a nechte se unášet na vlnách emocí.

Hodnocení: 90 %

Za nevšední a ojedinělý příběh židovského chlapce děkuji nakladatelství Fortuna Libri, jenž mělo šťastnou ruku a vydalo nádherný román Shalom, má lásko. Pořídit si ho můžete zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *