Recenze

U dvora římského krále Josefa

Historický román U DVORA ŘÍMSKÉHO KRÁLE JOSEFA vás zavede do období vlády rakouského císaře Leopolda I. a těšit se můžete na romantiku, královské intriky i tajemnou zápletku starého rukopisu, v němž alchymie i nadpřirozené jevy hrají důležitou roli.

Název: U dvora římského krále Josefa

Autor: Soňa Sirotková

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2021

Počet stran: 416

Píše se rok 1693. Vilemína je provdána za svého dávného přítele z dětství Fabiana. Sňatek, který kdysi domluvili jejich otcové, je jasně daný a Vilemína se zmítá v pochybnostech, zda k ní Fabian cítí stejnou lásku jako ona k němu nebo se jedná pouze o smlouvu, kde city nehrají žádnou roli. Fabian, jenž je levobočkem knížete Lobkowicze, je členem dvora mladého římského krále Josefa a Vilemína, nyní hraběnka Bělinská, se připravuje na svůj vstup do Vídně ke dvoru rakouského císaře Leopolda I. Oba dva se znovu pomalu poznávají, ale události, které se na ně řítí, jim převrátí život naruby. Co má s nimi společného tajemný soubor 30 knih Omni Scienti, který obsahuje tajnou a pro mnoho lidí nebezpečnou nauku? A proč honba za tímto starým rukopisem za sebou zanechává mrtvé? Podaří se Vilemíně a Fabianovi uchránit svůj život a znova si najít k sobě cestu?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román U dvora římského krále Josefa je historickou lahůdkou, která vám nabídne přesně to, co od historického románu očekáváte. Romantická linka mezi ústřední dvojicí je doplněna vystavěnou zápletkou, která táhne celý děj kupředu. Součástí této tajemné zápletky jsou nejenom nadpřirozené jevy (Fabian je obdařen zvláštní mocí a na Vilemíně spočívá prastará kletba), ale i alchymistická nauka.

„Nemohu vám dát odpověď, která vás nyní uspokojí. A když řeknu, že s manželem se v pořádku sejdete, neuvěříte mi. Není ve vás klid a důvěra.“

„Ale… co ta kniha? Proč je tak důležitá? Proč si ten mnich myslel, že mě dovede k manželovi?“ Mudrc přikývl. Založil si ruce před ústa, jako při tiché modlitbě.

„Rozumím, na co se ptáte. Mohl bych odpovědět, že bez léku, který zde dostanete, byste zakrátko zemřela, proto jste musela přijít. Jinak byste se s manželem nemohla v pořádku setkat. Vás ale zajímá něco jiného. Kniha, kterou jste našla, patří k souboru velmi vzácného díla, který kdysi skupina učenců sepsala pro dobro a pokrok lidí. Na všech je symbol dvou písmen O a S. Omni Scienti, což bychom mohli přeložit jako Veškeré vědění.“

Příběh je vyprávěn er-formou, v kterém jdete pouze ve stopách Vilemíny. A vlastně je to dobře, autorka svůj román vystavěla na podrobných popisech, a pokud byste měli sledovat více linií příběhu, zřejmě byste se nevyhnuli určitému chaosu. Takhle vás čeká souvislý děj, který vás ničím nerozptyluje, a vy se můžete plně ponořit do příběhu, kde vás čeká napětí, tajemství i láska.

Autorka Soňa Sirotková zahltila svůj román popisy a charakteristiky téměř všeho, co se příběhem mihlo. Mně osobně to nevadilo, mám ráda tyto rozvětvené popisy a rozhodně se mi trefila do vkusu, ale asi ne každý tento styl ohodnotí. Každé zmíněné postavě věnuje svoji pozornost, takže se nelze divit objemnosti románu. Charakteristiky i popisy prostředí jsou podrobněji rozvedeny a pro všechny milovníky historie jsou opravdovým rájem. Pokud už je „omáčky“ příliš, zakomponuje do děje zápletku, která opět připoutá čtenářovou pozornost k ději a o akce, při nichž jde o život, opravdu není nouze.

Josef I.zdroj

Oficiální anotace nenaláká čtenáře na knihu tak, jak by mohla. Nadpřirozené schopnosti, alchymie, tajemný rukopis – to jsou spolehlivá lákadla, která okamžitě zaujmou, ale o nich se v anotaci bohužel nepíše, což je velká škoda, protože tenhle historický román je velmi atraktivním čtením, při kterém se nudit rozhodně nebudete.

Až po přečtení románu jsem zjistila, že Soňa Sirotková vydala v roce 2018 jeho předvoj – román Josef I., můj přítel. Naštěstí nejste nijak ochuzeni o události z této knihy, protože autorka se velmi často vrací k zápletce z předchozí knihy a vy tak získáte ucelený přehled.

Pokud máte rádi obsáhlejší historické romány, které vás svoji dobovou atmosférou přenesou do minulosti, pak neváhejte a přečtěte si knihu U dvora římského krále Josefa. Životní osudy Vilemíny a Fabiana vás budou bavit a nebezpečí, do kterého se „namočí“, vás připoutá ke stránkám plných napětí, tajemna i lásky.

Hodnocení: 89 %

Za historický román, který v sobě ukrývá tajemnou zápletku, děkuji nakladatelství MOBA, na jejichž stránkách si můžete knihu U dvora římského krále Josefa pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. says:

    Jednoduše wow. Musím říct, že mě tato recenze docela vzala 😀 Skvělý výběr knihy, skvěle napsaná recenze… píšu na seznam. 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Děkuji ☺ . Byla fakt dobrá, jsem v pokušení koupit si ještě předchozí díl… zřejmě neodolám 😀 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *